جوانه گندم

ویتامین هایی برای بهبود گرگرفتگی

دی ۲۲, ۱۳۹۵ الهام آقایی بهداشت بانوان نظرات

گرگرفتگی رایج ترین شکایت بانوان در دوران قبل و بعد از یائسگی است. براساس کلینیک مایو در ایالات متحده، ۶۵ تا ۷۵ درصد از بانوان در دوران قبل از یائسگی گرگرفتگی را تجربه می کنند. یکی از دلایل گرگرفتگی سطوح نامنظم استروژن و پروژسترون در بدن است. برخی از موادغذایی در رژیم غذایی مانند موادغذایی تند، کافئین و الکل می توانند باعث ایجاد گرگرفتگی شوند. همچنین از سایر موارد ایجاد کننده ی گرگرفتگی می توان به اضطراب، استرس و عصبانیت اشاره کرد. دریافت برخی از ویتامین ها برای کاهش شدت یا تعداد دفعات گرگرفتگی می تواند موثر باشد.


ویتامین B5

ویتامین B5 نقش مهمی در حفظ عملکرد طبیعی غده آدرنال در بدن دارد. این ویتامین به تنظیم و ساخت هورمون ها کمک می کند. تنظیم هورمون هایی از جمله استروژن و پروژسترون در بدن می تواند باعث کاهش احتمال گرگرفتگی شود. پاراآمینوبنزوئیک اسید یا پابا یکی از ویتامین های گروه B کمپلکس است که بهبود متابولیسم استروژن در بدن را به دنبال دارد. از بهترین منابع غذایی ویتامین B5 می توان به گوشت مرغ، ماهی، نان غلات کامل، حبوبات، آووکادو، مغزهای آجیل، پنیر، سیب زمینی، تخم مرغ، شیر و موز اشاره کرد. همچنین جوانه گندم، سبوس برنج و شیر از منابع خوب پابا به حساب می آیند.


ویتامین E

ویتامین E ممکن است به عنوان جایگزین استروژن عمل کند و باعث تنظیم گرگرفتگی ها شود. براساس مطالعه انجام شده در دانشگاه تربیت مدرس تهران در ایران، ویتامین E به عنوان یک درمان جایگزین برای گرگرفتگی ها توصیه می شود. ویتامین E الکترولیت های از دست رفته از طریق تعریق در طول گرگرفتگی را دوباره برای بدن فراهم می کند، همچنین محافظ سلول ها در برابر استرس اکسیداتیو است که کاهش گرگرفتگی ها را به دنبال دارد. همچنین توصیه ی دانشگاه پزشکی نیویورک برای شروع استفاده از ویتامین E، مصرف ۴۰۰ واحد بین الملل به صورت دو بار در روز( در مجموع ۸۰۰ واحد بین االملل) است. از منابع غذایی این ویتامین می توان به جوانه گندم، روغن جوانه گندم، روغن گلرنگ، نان های غلات کامل و غلات، بادام زمینی، گردو و بادام اشاره کرد.


ویتامین C

ویتامین C یک ویتامین محلول در آب است که به عنوان یک آنتی اکسیدان قوی به کاهش التهاب و گرگرفتگی در افراد کمک می کند. ویتامین C برای بهبود عملکرد غدد آدرنال، منبع مهمی از تولید هورمون بعد از دوران یائسگی ضروری بوده و در کمک به تنظیم گرگرفتگی ها موثر است. منابع خوب این ویتامین شامل مرکبات، گوجه فرنگی، کلم بروکسل، بروکلی، توت ها، موز، طالبی، سیب زمینی شیرین، اسفناج، هندوانه و سبزیجات برگ سبز است.


ترجمه شده از وب سایت: www.livestrong.com

مقالات مرتبط

نظر بدهید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. وارد کردن موارد ستاره دار الزامی است