سلامت مو

سلامت مو در بانوان بعد از یائسگی

دی ۱۹, ۱۳۹۵ الهام آقایی بهداشت بانوان نظرات

چرخه قاعدگی و تولید تخمک در بانوان با افزایش سن متوقف می شود. منوپوز یا دوران یائسگی می تواند موجب علائمی از جمله گرگرفتگی، تحریک پذیری، کاهش تراکم استخوانی، کاهش سطوح استروژن، افسردگی، شکنندگی ناخن ها و ریزش مو شود. بهبود تغذیه بانوان با ویتامین ها، موادمعدنی و سایر موادمغذی برای سلامت موها مورد نیاز است.


انتقال اکسیژن به پوست سر

اسیدفولیک یکی از ویتامین های گروه ب کمپلکس است. این ویتامین به تولید سلول های قرمز خون در افراد کمک می کند. سلول های قرمز خون برای سلامت موها ضروری بوده، زیرا این ویتامین اکسیژن مورد نیاز را به فولیکول های مو و پوست سر انتقال می دهد. کمبود اسیدفولیک در بدن همچنین موجب کم خونی، خستگی، آسیب پذیری، فقدان اشتها و نوسانات خلقی می شود. منابع طبیعی اسیدفولیک شامل اسفناج، کلم کیل، برگ چغندر، بروکلی، لوبیا چیتی، عدس و مخمر غذایی است.


پروتئین

منیزیم یک ماده معدنی مهم در دوران یائسگی بوده که بهتر است برای رشد موها نیز در رژیم غذایی قرار گیرد. کاربرد منیزیم درون سلول برای تولید انرژی و ساخت پروتئین است. این فرآیند برای موها مهم می باشد، زیرا مو از پروتئینی به نام کراتین ساخته شده است. از علائم کمبود منیزیم می توان به افزایش فشار خون، ضربان نامنظم قلب، بی خوابی و اضطراب اشاره کرد. منابع طبیعی منیزیم شامل سبزیجات برگ سبز تیره، مغزها و دانه ها، غلات کامل و لوبیاها است.


رشد فولیکول های مو

کمبود آهن در میان بانوان یائسه بسیار رایج بوده و علائم آن شامل خستگی، سردرگمی ذهنی، کم خونی، استقامت ضعیف، شکنندگی ناخن ها و ریزش مو است. آهن برای رشد مو ضروری بوده، زیرا هموگلوبین تولید می کند. این ترکیب شیمیایی اکسیژن را در سراسر بدن از جمله پوست سر برای رشد فولیکول های مو حمل می کند. بنابراین از گوشت قرمز، اسفناج، کلم کیل، سبزی کلارد، جوانه گندم و زردآلو خشک در رژیم غذایی خود استفاده کنید.


تولید سلول های قرمز خون

ویتامین B12 یک ماده مغذی مهم بوده، زیرا در حفظ طبیعی اشتها، ساخت سلول های قرمز خون و رشد مو ضروری است. از علائم کمبود ویتامین B12 می توان به کم خونی، خستگی، کاهش اشتها، اختلالات سیستم عصبی و ریزش مو اشاره کرد. گیاهخواران نیز باید به دریافت این ماده مغذی توجه داشته باشند. منابع ویتامین B12 شامل گوشت قرمز و سایر منابع حیوانی از جمله مرغ، بوقلمون و جگر است. همچنین این ویتامین را می توانید از مخمر غذایی و تمپه (فرآورده سنتی لوبیای سویا) دریافت کنید.


اجزای سازنده برای رشد مو

بدن از اسیدهای آمینه به عنوان یک منبع انرژی استفاده می کند، این اسیدهای آمینه در عملکرد درست ویتامین ها و موادمعدنی برای رشد موها نیز نقش دارند. اسیدهای آمینه همچنین به ساخت پروتئین ها می پردازد که برای سلامت موها مورد نیاز است. اسیدهای آمینه در لوبیاها، توفو، فرآورده های سویا، اسپیرولینا، مغزهای آجیل، ماهی، بوقلمون، مرغ و سایر گوشت ها وجود دارند.


ترجمه شده از وب سایت: www.livestrong.com

 

مقالات مرتبط

نظر بدهید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. وارد کردن موارد ستاره دار الزامی است