تجویز هورمون رشد در کودکان و خطرات احتمالی آینده

تجویز هورمون رشد در کودکان و خطرات احتمالی آینده

دی ۱۴, ۱۳۹۵ نسخه راهنمای والدین نظرات

محققان پیشنهاد می کنند که والدین باید موارد مثبت و منفی درمان تجویز هورمون رشد در کودکان با پزشک کودک خود بررسی کنند.

کودکانی که برای آن ها هورمون رشد انسانی تجویز شده است ممکن است در خطر بیشتر سکته مغزی در اوایل بزرگسالی نسبت به همتاهای خود قرار داشته باشند.

درحالی که این مطالعه سوالات مهمی را درباره ی بی خطر بودن درمان های هورمون رشد کودک مطرح می کند، محققان فرانسوی والدین را ترغیب به مطالعه می کنند تا موارد مثبت و منفی درمان را با پزشک کودک خود بررسی کنند.

در کودکان و نوجوانانی که اخیرا با هورمون رشد درمان می شوند، درمان نباید متوقف شود اما پزشکی که درمان را تجویز می کند باید مشاوره لازم را  ارائه دهد.

متخصصین بر این عقیده اند که این یافته باید باعث شود والدین کمی مکث کنند.

مطالعه ،  چراغ زردی را نشان می دهد که باعث می شود افراد صبر کنند و درباره ریسک های احتمالی آن فکر کنند. افراد تکنولوژی در طب را به عنوان راهی برای حل مسائل می دانند اما خبر نامطبوع این است که زمانی که ما سعی می کنیم مسائل را حل کنیم گاهی باید برای آن ها بهایی هم بپردازیم.

تحقیق انجام شده  در ۱۳ آگوست در مجله نورولوژی چاپ شد. هورمون رشد ساختگی برای درمان کودکان و نوجوانان زمانی که غده ی هیپوفیز آن ها نمی تواند هورمون رشد طبعیی تولید کند، استفاده می شود. این حالت همینطور برای تسریع رشد و افزایش قد زمانی که کودک به خاطر ناهنجاری های ژنتیکی، بیماری کلیوی مزمن و  یا علائم زیر سطح نرمال رشد در هنگام تولد است داده می شود. به صورت افزاینده ای، هورمون رشد به این خاطر استفاده می شود که والدین باور دارند کودکان آن ها می توانند بلند قد تر شوند.

در حالی که انجمن غذا و داروی ایالات متحده آمریکا ، هورمون رشد را در ۱۹۸۵ تایید کرد، کوسته بیان می کند که هنوز دانش کمی درباره ی اثر بالقوه هورمون رشد بر  روی سلامت طولانی مدت وجود دارد.

یک بررسی اخیر مشخص که تعداد افزاینده نوجوانان ایالات متحده هورمون رشد را به سادگی برای افزایش توانایی ورزشکاری و حجم عضلانی خود استفاده می کنند. درصد نوجوانانی که برای استفاده از هورمون رشد پذیرفته شدند، بین ۲۰۱۲ و ۲۰۱۳ دو برابر شد و از ۵ درصد به ۱۱ درصد رسید.

تحقیق اخیر به عنوان پیگیری برای مطالعه فرانسوی ۲۰۱۲ انجام شد که تعداد زیاد مرگ های ناشی از سکته مغزی را در آن هایی که هورمون رشد مصرف می کردند، نشان داد.

محققان می خواستند این بار کمی بیشتر بررسی کنند. مطالعه اول داده  فرانسوی را درباره ی مرگ و میر طولانی مدت و بیماری در ثبت اجباری برای والدین درمان شده با هورمون رشد بررسی کرد. تحقیق جدید شیوع تمام انواع فرعی سکته مغزی را میان بزرگسالان بین ۲۰۰۸ و ۲۰۱۰ که در زمان کودکی با هورمون رشد بین ۱۹۸۵ و ۱۹۹۶ درمان شده بودند، آنالیز کرد.

این مطالعه تقریبا ۷۰۰۰ کودک به دنیا آمده قبل از ۱۹۹۰ را بررسی کرد که بین ۱۹۸۵ و ۱۹۹۶ درمان را شروع کرده بوند. از ۲۰۰۸ تا ۲۰۱۰، محققان با پرسشنامه های سلامت پیگیری انجام دادند و اطلاعات را از موارد  ثبت شده ی  پزشکی و تاییده های فرد در صورتی که شرکت کننده فوت کرده بود به دست آوردند.

شرکت کننده ها به صورت میانگین ۱۱ سال سن داشتند، زمانی که درمان هورمون رشد را شروع کردند و حدود ۴ سال درمان طول کشید. داده مقایسه برای شیوع سکته مغزی در دوره زمانی قابل مقایسه از ثبت های مبتنی بر جمعیت در فرانسه و بریتانیا به دست آمد.

طی دوره زمانی پیگیری، ۱۱ تا از شرکت کننده ها دچار سکته مغزی شده بودند. هشت تا از سکته های مغزی خونریزی داشتند. سکته های مغزی تقریبا در سن ۲۴ سالگی اتفاق افتاد و چهار نفر در نتیجه سکته مغزی فوت کردند.

این آمار با سه تا هفت  مورد سکته قابل انتظار در جمعیت کلی عمومی قابل مقایسه است که در دو تا از آن ها، سکته مغزی شامل خونریزی است.

سکته مغزی همراه با خونریزی زمانی اتفاق می افتد که رگ خونی ضعیف پاره می شود و در بافت اطراف مغز مطابق با نظر انجمن قلب آمریکا خونریزی می کند.

علی رغم اندازه ی بزرگ و حیطه گسترده مطالعه، محققان بیان کردند که سوالات حل نشده قابل توجهی وجود دارد. دانشمندان هنوز کاملا درک نمی کنند که چرا یا چطور هورمون رشد ممکن است بر روی خطر سکته مغزی اثر بگذارد و یا چه مشخصاتی از یک کودک یا نوجوان ممکن است خطر فردی او را افزایش دهد. در حالی که مطالعه ارتباط بین استفاده از هورمون رشد و خطر سکته مغزی افزایش یافته را نشان داد، یک رابطه علت و معلول را مشخص نکرد.

محققان هنوز نظری ندارند که هورمون رشد در کودکی چه اثری ممکن است در دوره های زمانی طولانی مدت تر داشته باشد.

این یک سوال دیگر این است که چه اتفاقی برای این افراد موقعی که افزایش سن را تجربه می کنند می افتد. چه کسی می داند که همین جمعیت در دهه ۴۰, ۵۰ یا ۶۰ زندگی خود چه طور خواهند بود.

پزشکی که کودکان را درمان می کند، باید علل بالقوه ای را که از درمان ناشی می شود ارزیابی کند. ما در طب کودکان باید درباره ی چیزهایی فکر کنیم که موقعی که کودکان کم سن هستند، برای آن ها تجویز می کنیم و آماده باشیم که نتایج طولانی مدت درمان هایی که تجویز می کنیم را بررسی کنیم. افرادی که هورمون رشد دریافت کرده اند و یا در حال مصرف آن هستند، ترغیب می شوند که درباره ی این که چطور از سکته های مغزی پیشگیری کنند، چطور علائم اولیه سکته مغزی را تعیین کنند و اهمیت یافتن درمان جدید را دریابند، اطلاع پیدا کنند.

ترجمه شده از وبسایت: www.webmd.com

مقالات مرتبط

نظر بدهید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. وارد کردن موارد ستاره دار الزامی است