درد جراحی در کودکان

درد جراحی در کودکان

دی ۱۴, ۱۳۹۵ نسخه راهنمای والدین نظرات

درد جراحی در کودکان


درد بعد از جراحی متداول است. این حالت طبیعی و محتمل است. می توان برای به حداقل رساندن یا از بین بردن درد کارهایی را انجام داد اما دردی که به ویژه در  همراهی با علائم دیگر بدتر شود، می تواند علامت مشکل جراحی باشد که باید توسط پزشک بررسی شود.

کودکانی که برایشان جراحی انجام می شود، درد را مثل بزرگسالان تجربه می کنند و معمولا می توانند درد خود را به نوعی نشان دهند. بیشتر کودکان بالای ۱۸ ماه می توانند از کلمه درد استفاده کنند و کودکان کمتر از ۱۸ ماه اغلب می گویند که درد دارند و یا آخ آخ می کنند.

توصیه هایی در ارتباط با کودکان

حال کودکان اغلب به سختی می توانند توضیح دهند که چقدر درد دارند. به علاوه، کودکان بسیار کم سن و سالی که نمی توانند صحبت کنند در بیان میزان دردی که دارند دشواری بیشتری را تجربه می کنند. متعاقبا، والدین باید برای علائم غیر کلامی درد که ممکن است شامل موارد زیر باشد کودک را تحت مراقبت داشته باشند:

  • گریه کردن
  • تغذیه نامناسب
  • خوردن نامناسب
  • نوشیدن نامناسب
  • بی حالی
  • بی خوابی
  • حالات صورت که ناراحتی را نشان می دهد
  • نق زدن

والدین باید بیان کنند که چطور کودک در مقایسه با رفتار معمول خود رفتار می کند و این را به پزشک گزارش کنند. پزشک ممکن است از تصاویری استفاده کند که کودک می تواند برای نشان دادن این که کجا احساس درد می کند و چقدر درد احساس می کند از آن ها استفاده کند. کودک شاد و بازیگوشی که به خوبی می خورد و می خوابد به ندرت درد دارد.

درست همان طور که کودکان درد خود را به صورت متفاوتی بیان می کنند، مدیریت درد در کودکان نیز متفاوت است. دوز و دسترسی داروهای درد برای کودکان متفاوت است. در مورد کودکان، دوز اغلب بر حسب وزن محاسبه می شود. بنابراین دانستن وزن کودک مهم است.

کودکان ممکن است تحت تاثیر فاکتورهای دیگری هم باشند. برای مثال، کودک ممکن است ترس شدیدی از روندهای جراحی داشته باشد که ممکن است حتی بعد از جراحی هم ادامه پیدا کند و یا کودک ممکن است معتقد باشد که درد جراحی تنبیهی برای مورد خاصی است. بنابراین توضیح آن چه اتفاق می افتد و چرایی آن، قبل و بعد از جراحی مهم است. همین طور این کار به کودک امکان می دهد که سوالاتی بپرسد و درباره ترس های خود صحبت کند.

داشتن برنامه ای برای مدیریت درد کودک بعد از جراحی هم مهم است. نوع دارو،  دوز و زمان بندی دارو را با پزشک کودک بررسی کنید. همین طور بررسی کنید که چه درمان ها و دستورات دیگری، درد و اضطراب را بعد از جراحی به حداقل خواهد رساند.


ترجمه شده از وبسایت: www.webmd.com

مقالات مرتبط

نظر بدهید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. وارد کردن موارد ستاره دار الزامی است