مراقبت از اگزمای کودک

مراقبت از اگزمای کودک

دی ۱۲, ۱۳۹۵ نسخه راهنمای والدین نظرات

مراقبت از اگزمای کودک


در کودک مبتلا به اگزما چطور خارش را متوقف کنیم؟

می توانیم از کودک  بخواهیم تا محل اگزما را نخاراند که این کار آسان است. اینکه کودک مبتلا به اگزما را وادار کنید که به حرف شما گوش دهد، بحث دیگری است. اما کمی خلاقیت می تواند انگشتان کودک شما را از محل خارش دور نگه دارد!

چرا مهم است که محل اگزما خارانده نشود؟

مشکل ما با خارش این است که این کار می تواند در واقع مشکل را  بدتر کند و این کار می تواند برش هایی را در پوست ایجاد کند که ممکن است عفونی شوند. بنابر این برای والدین مهم است که شیوه هایی را بیاموزند که به کودک کمک کند تا محل اگزما را نخاراند.

نکات کمک کننده در این زمینه:

۱. از مرطوب کننده ها استفاده کنید.

پوست کودک خود را به صورت مناسبی مرطوب نگه دارید تا خارش و سوزش اگزما کم شود.

روغن های غلیظ مثل ژل، حاوی روغن بیشتری از لوسیون ها هستند و در مرطوب کردن پوست موثر تر  هستند.

بعضی از کودکان دوست ندارند که پوستشان چرب  باشد. پیشنهاد ما این است که والدین به کودکان بزرگ تر خود اجازه دهند تا مرطوب کننده های مختلف را امتحان کنند و تصمیم بگیرند که از کدام یک استفاده کنند، به خاطر اینکه بهترین مرطوب کننده، مرطوب کننده ای است که کودک شما از آن استفاده کند.

برای حصول بهترین نتیجه در کاهش خارش، بارها در روز از مرطوب کننده ها استفاده کنید، به خصوص بعد از حمام  و یا شست و شو

۲. از پوشش های مرطوب برای نرم کردن پوست خشک استفاده کنید.

بعضی والدین می فهمند که استفاده از پوشش های مرطوب می تواند به جلوگیری از خاراندن کمک کند. بهترین زمان برای استفاده از پوشش های خیس درست قبل از خوابیدن است. این مراحل را دنبال کنید:

  • کودک خود را در وان با آب ولرم برای ۵ تا ۱۰ دقیقه قرار دهید.
  • بعد از حمام به آرامی پوست را با حوله خشک کنید و مرطوب کننده یا دارو را طبق دستور استفاده کنید.
  • بانداژ های تمیز را با آب خیس کنید و پوست را بپوشانید.
  • بانداژ خیس را با بانداژ خشک و یا حوله بپوشانید تا رطوبت به دام بیفتد و تمام شب به همین حالت باقی بگذارید.
  • می توانید از پوشش های خیس روی بخشی از بدن کودک که زیاد می خارد استفاده کنید.

۳. ناخن های کودکتان را کوتاه نگه دارید.

ناخن های کوتاه آسیب کمتری به پوست می رساند اگر که کودک خود را بخاراند. اگر خارش در شب باعث مشکل شود، از کودک خود بخواهید دستکش نخی را موقع خواب استفاده کند.

۴. از کمپرس سرد برای کاهش خارش استفاده کنید.

از پارچه سرد مرطوب استفاده کنید یا کیسه یخ را در حوله نرمی بپوشانید. کمپرس را برای پنج دقیقه یا هر چقدر که برای کاهش خارش لازم است، روی پوست کودک نگه دارید. می توانید در صورت لزوم این کار را در روز هم تکرار کنید.

۵. پوست خشک را پوشانده نگه دارید.

کودکان کم سن و سال ممکن است کمتر احتمال داشته باشد که زمانی که پوستشان پوشانده شده است آن را بخارانند. به دلایلی کودک شما به محض اینکه لباس هایش را درآورد، شروع به خاراندن خود می کند. برای این که کودک را راحت نگه دارید، از لباس های راحت و گشاد استفاده کنید. ترکیب نخ و کتان عموما ترجیح داده می شود. پشم و بعضی پارچه های ساختگی می تواند پوست را اذیت کند و منجر به خاراندن بیشتر شود.

۶. حواس کودک را پرت کنید تا خاراندن پوست را فراموش کند.

بسیاری از کودکان مبتلا به اگزما، احساس می کنند که خارش آن ها موقع خواب بدتر می شود. پیدا کردن چیزی که حواس کودک را از خارش پرت کند می تواند به او کمک کند تا آرام شود و به خواب برود. برخی از والدین ماساژ دادن صورت کودک در موقع خواب را تکنیک حواس پرتی مفیدی تلقی می کنند. از یک مقدار مرطوب کننده  بر روی انگشتان اشاره استفاده کنید تا صورت کودک را ماساژ دهید.

ماساژ آرام کمر یا پاهای کودک می تواند کمک کننده باشد.

۷. از داروهای موثر در درمان  اگزما استفاده کنید.

داروهای موثر در درمان اگزما می توانند به کاهش خارش و کنترل مشکل کودک شما کمک کنند. به ویژه درمان هایی مثل استروئیدهای معمولی مفید هستند، اگر که کودک اگزمایی داشته باشد که با اقدامات دیگر برطرف نشود.

بعضی والدین می ترسند که از این داروها استفاده کنند. اما زمانی که به صورت مناسب استفاده شوند، آن ها بی خطر و بسیار کارآمد هستند.

۸. سعی کنید طرح های ضد خارش متفاوت را امتحان کنید.

امتحان کردن شیوه های مختلف متوقف کردن خارش و یادگیری چند متد که برای کودک شما مناسب باشد، شیوه  ی خوبی است. به خاطر داشته باشید که چیزی که در یک روز موثر است، ممکن است روز دیگر بی تاثیر باشد. داشتن استراتژی های پشتیبان هم می تواند کمک کننده باشد.


ترجمه شده از وبسایت: www.webmd.com

مقالات مرتبط

نظر بدهید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. وارد کردن موارد ستاره دار الزامی است