آلرژی چشم

آلرژی چشم

دی ۶, ۱۳۹۵ نسخه آلرژی نظرات

راهنمای آلرژی چشم


چرا آلرژی چشمی موجب قرمزی و پف کردگی چشم ها می شود؟

شما تنها نیستید ، میلیون ها نفر مبتلا به آلرژی چشمی ، ورم و التهاب آلرژیک هستند. کمپرس آب سرد کمک کننده است اما برای درمان های دراز مدت باید علائم را شناخته و به درمان آنها بپردازید.


چرا آلرژی موجب قرمزی چشم ها می شود؟

آلرژی چشم زمانی رخ می دهد که چشم در معرض آلرژن و گرده قرار گیرد. در این حالت سلول های چشم هیستامین و دیگر مواد شیمیایی ترشح می کند که منجر به التهاب ، خارش، قرمزی و ترشح اشک می شود.


علائم آلرژی چشم

علائم می تواند قرمزی سفیدی چشم و یا قرمزی در قسمت داخلی پلک باشد. دیگر علائم عبارتند از: خاش چشم ، اشک،تاری دید ، سوزش، تورم پلک و حساسیت به نور

آلرژی چشمی ممکن است به تنهایی رخ دهد  یا همراه با آلرژی بینی و حساسیت های پوستی مثل اگزما همرا باشد. تنها راه ممکن برای فهمیدن آلرژی چشمی مراجعه به دکتر است.


به چشمانتان دست نزنید

ممکن است مقاوت در برابر دست نزدن به چشم سخت و آزار دهنده باشد اما مالش چشم همه چیز را بدتر می کند. دست زدن به چشم باعث آزاد شدن بیشتر مواد شیمیایی شود که موجب قرمزی چشم هایتان شده است ، اگر از لنز طبی استفاده می کنید لنز ها را از چشم خارج کنید، از آرایش های چشمی اجتناب کنید، بر روی چشمان کمپرس آب سرد قرار دهید و دست های خود را مکررا بشویید.


نکاتی در مورد آلرژی چشمی

برای پوشاندن حلقه های تیره دور چشم از کانسیلر های ضد حساسیت استفاده کنید. از آرایش های غلیط پرهیز کنید چرا که ممکن است باعث بیشتر شدن قرمزی و ترشح بیشتر اشک شود در عوض بر روی دیگر نقاط صورت تمرکز کنید مثلا از یک رژ لب زیبا استفاده کنید.


عامل به وجود آورنده آلرژی چشمی : گرده ها

اگر در طبیعت دچار ریزش اشک میشوید ، این اشک به خاطر زیبایی و الهام بخش بودن مناظر نیست! ممکن است ورم ملتحمه الرژیک فصلی داشته باشید. درختان ، چمن ، علف و گرده ها مهم ترین عامل بروز حساسیت هستند. اگر تعداد گرده ها در هوا بالاست در خانه بمانید درها و پنجره را بسته نگه داشته و در خانه از تهویه هوا استفاده کنید. استفاده از عینک آفتابی نیز روش خوبی برای دور نگه داشتن گرده از چشمانتان است.


عامل حساسیت چشمی درون خانه: شوره بدن حیوانات

شوره بدن حیوانات، کنه ها و گرد و غبار مهم ترین عامل حساسیت چشمی در داخل خانه هستند. این عوامل در تمام طول سال شما را دچار آلرژی چشمی میکند. برای جلوگیری از بروز حساسیت حیوانات خانگی را بیرون از اتاق خوابتان نگه دارید. نمیتوانید از بازی کردن با حیوانات خانگی خود ، این حیوانات دوست داشتنی دست بکشید؟ پس بعد از دست زدن به حیوانتان دست های خود را فورا بشویید.


از بین بردن مواد آلرژی زا

اگر کنه ها و گرد و غبار باعث آبریزش بینی و ترشح اشک در شما میشود رو بالشی ها و ملحفه های خود را با آب داغ بشویید و زطوبت خانه را بین ۳۰% تا ۵۰% نگه دارید. سقف خانه را با یک طی خیس تمیز کنید سقف را با جارو تمیز نکنید چرا که آلرژن ها را در هوا می پراکند.


حساسیت چشمی و هاگ

اگر هاگ و قارچ در داخل خانه تان موجب بروز علائم حساسیت میشود به طور مرتب حمام، آشپزخانه ، زیر زمینتان و هرجایی که امکان میدهید قارچ و هاگ در ان نقاط وجود دارد تمیز کنید.فیلتر هوایی به خصوص از نوع HEPA می تواند بسیار موثر باشد و قبل از بروز حساسیت در شما هاگ را به دام اندازد.


درمان حساسیت چشمی

اکثر داروهایی که برای درمان حساسیت بینی استفاده میشود را می توان در حساسیت های چشمی بکار برد: انتی هیستامین ها ، ضد احتقان ها، و تثبیت کننده های سلولی از جمله این موارد هستند.آنتی هیستامین با خنثی کردن اثر هیستامین تولید شده می تواند در درمان خارش چشم موثر باشد.تثبیت کننده ها با کاهش التهاب از ترشح مواد شیمیایی چون هیستامین ها جلوگیری می کند.


قطره های چشمی

جایگزین های اشک باعث شستن آلرژن ها از داخل چشم شده و چشم را مرطوب نگه میدارد.قطره های ضد احتقان عروق خونی چشم ها را منقبض کرده و باعث کاهش قرنزی چشم میشود اما استفاده طولانی مدت از ضد احتقان ها علائم را بدتر میکند.بعضی از قطره ها نباید در شرایط خاصی استفاده شود در این موارد با پزشک خود مشورت کنید.


داروهای خوراکی برای حساسیت چشمی

آنتی هیستامین ها و ضد احتقان ها ممکن است در درمان حساسیت چشمی موثر باشد.البته داروهای انتی هیستامین خوراکی ممکن است باعث خشکی چشم و خواب آلودگی شود.برخی از ضد احتقان ها که بدون تجویز پزشک قابل دسترس هستند ممکن است سبب سرگیجه و تحریک پذیری شود. اگر شرایط خاصی دارید داروهای خوراکی را با مشورت پزشک مصرف کنید.


انواع دیگر قطره های چشمی

قطره های انتی هیستامین چشمی ، قرمزی، تورم و خارش را کاهش میدهد. بعضی از قطره ها هم تثبیت کننده های سلولی و هم آنتی هیستامین دارند. این قطره ها هم بدون نسخه پزشک و هم با نسخه در دسترس هستند. انواع دیگر از نسخه های پزشکی می تواند ضد التهابی و غیر استروئیدی و یا استروئیدی باشد.


درمان راز مدت حساسیت می تواند موثر باشد؟

این نوع درمان برای حساسیت های چشمی موثر هستند.ایمنوتراپی به دستگاه ایمنی شما را در برابر ماده هایی که سبب بروز حساسیت می شود مقاوم میکند.این نوع از درمان معمولا در حساسیت های شدید استفاده میشود. این نوع درمان ممکن است ماه ها به طول بیانجامد.


پایان دادن به حساسیت چشمی

از قطره های شستشو گرفته تا درمان ایمنوتراپی راه های بسیاری برای غلبه به این بیماری وجود دارد. در این مورد با پزشک خود مشورت کرده و برنامه ای برای پیشگیری در نظر بگیرید . امروز آخرین روزی خواهد بود که چشم های قرمز و متورم خواهید داشت.


ترجمه شده از وبسایت: www.webmd.com

مقالات مرتبط
نظر بدهید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. وارد کردن موارد ستاره دار الزامی است