میوه ها و سبزیجات

موادغذایی خوب و بد برای کیسه صفرا

دسامبر 26, 2016 الهام آقایی تغذیه سالم نظرات

هرچند بسیاری از سنگ های کیسه صفرا بی ضرر بوده، اما برخی از آنها التهاب کیسه صفرا، تشدید درد و عفونت ها را به دنبال دارند. پیروری از یک رژیم غذایی سالم می تواند خطر پیشرفت سنگ های صفراوی و علائم ناشی از تشکیل آنها را کاهش دهد. رژیم غذایی سالم همچنین به کنترل وزن نیز کمک می کند. از کاهش سریع وزن نیز اجتناب کنید زیرا می تواند با بیماری کیسه صفرا در ارتباط باشد. بنابراین هدف خود را بر پایه ی مصرف موادغذایی سرشار از موادمغذی به همراه تمرینات ورزشی روزانه قرار دهید. اضافه وزن باعث افزایش خطر سنگ های کیسه صفرا می شود، همچنین کاهش وزن باید به صورت تدریجی باشد.


میوه ها و سبزیجات

براساس مطالعه منتشر شده در مجله گاستروانترولوژی در ایالات متحده، مصرف میوه و سبزیجات باعث کاهش احتمال پیشرفت سنگ های کیسه صفرا می شود. رژیم غذایی سرشار از میوه و سبزیجات ممکن است باعث کاهش خطر بروز سنگ های علامت دار کیسه صفرا شده که ایجاد این نوع سنگ ها منجر به خارج کردن کیسه صفرا می شود. موادغذایی سرشار از فیبر به ویژه میوه ها و سبزیجات غنی از فیبر مانند سیب، تمشک، گلابی، بروکلی پخته شده و هویج نیز محافظی در برابر ایجاد سنگ های کیسه صفرا می باشند.


غلات کامل

راهی آسان برای افزایش فیبر دریافتی جایگزین کردن غلات تصفیه شده مانند نان سفید، برنج سفید و غلات کم فیبر با غلات کامل از جمله نان غلات کامل، برنج قهوه ای و بلغور جودوسر است. غلات کامل حاوی فیبر و موادمغذی بیشتری نسبت به غلات تصفیه شده می باشد. براساس مرکز پزشکی دانشگاه مریلند، موادغذایی سرشار از فیبر می تواند به جلوگیری از بروز سنگ های کیسه صفرا و کاهش علائم سنگ های صفراوی کمک کند. فیبر همچنین باعث کنترل وزن خواهد شد.


مغزها، دانه ها و ماهی چرب

براساس مطالعه ی منتشر شده در مجله ی هندی پزشکی اجتماعی، مغزها، دانه ها و ماهی چرب از جمله ماهی سالمون می تواند جایگزین موادغذایی سرشار از چربی مانند گوشت ها و فرآوردهای لبنی پرچرب باشد. همچنین از مغزها و دانه ها می توانید به عنوان میان وعده استفاده کنید.


محدود کردن شیرینی جات

به طور کلی رژیم غذایی قندی می تواند باعث افزایش خطر بروز سنگ های کیسه صفرا و بیماری کیسه صفرا شود. همچنین براساس مطالعه ی منتشر شده در مجله ی هندی پزشکی اجتماعی، ارتباط مهمی میان دریافت قندهای تصفیه شده و بیماری کیسه صفرا وجود دارد. بنابراین مصرف موادغذایی قندی ازجمله نوشابه، شربت پنکیک، شکلات، آبنبات، کیک ها و شیرینی های خامه ای را محدود کنید.


ترجمه شده از وب سایت: www.livestrong.com

 

مقالات مرتبط
نظر بدهید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. وارد کردن موارد ستاره دار الزامی است