موادغذایی طبیعی برای کیسه صفرا

میوه ها و سبزیجات برای سلامت کیسه صفرا

دسامبر 25, 2016 الهام آقایی تغذیه سالم نظرات

کیسه صفرا اندامی در بدن بوده، که وظیفه ی آن نگهداری و آزادکردن صفرا است. اسیدهای صفرا در فرآیند گوارش کمک می کنند. مشکلات مربوط به کیسه صفرا، برخلاف اندازه ی کوچک آن بسیار دردناک خواهد بود. هرچند موادغذایی خاصی برای حفظ سلامت و عملکرد درست کیسه صفرا وجود ندارد، اما پیروی از یک سبک زندگی سالم و موادغذایی سرشار از میوه ها و سبزیجات برای سلامت کیسه صفرا توصیه می شود.


ناراحتی های کیسه صفرا

بزرگترین مشکل در ارتباط با کیسه صفرا تشکیل سنگ های کیسه صفرا است. سایر مشکلات از جمله چاقی، افزایش سطوح کلسترول، عملکرد پایین تیروئید و دیابت می توانند منجر به سنگ کیسه صفرا شوند. همچنین بروز این مشکلات با رژیم غذایی ضعیف در ارتباط است. غذای مصرفی نقش مهمی در پیشرفت سنگ های صفراوی دارد، اما رژیم غذایی تنها عامل مرتبط با سلامت کیسه صفرا نیست.


موادغذایی دوستدار کیسه صفرا

در صورت نگرانی در مورد سلامت کیسه صفرا، رژیم غذایی خود را از میوه ها و سبزیجات غنی کنید. پیروی از یک رژیم غذایی با منشاء گیاهی می تواند ویتامین ها و موادمغذی مورد نیاز را برای بدن فراهم کند. همچنین مصرف میوه ها و سبزیجات به شما کمک می کند تا موادغذایی با میزان ارزش غذایی پایین را از رژیم خود حذف کنید. برای سلامت کیسه صفرا مصرف یک عدد میوه یا سبزیجات کافی نیست، بلکه باید میزان توصیه شده روزانه ۲ فنجان میوه و ۲ و نیم فنجان از سبزیجات مصرف شود.


اجتناب از برخی مودغذایی

برای حفظ سلامت کیسه صفرا به قوانین مرتبط با سلامت قلب پایبند باشید. از مصرف موادغذایی با میزان کلسترول بالا، چربی های اشباع یا ترانس اجتناب کنید. به این معنا که نباید موادغذایی با ارزش غذایی پایین و همچنین فرآورده های حیوانی از جمله گوشت قرمز مصرف شود. رایج ترین سنگ کیسه صفرا از کلسترول ساخته شده است. محدود کردن میزان کلسترول در بدن می تواند با کاهش خطر سنگ کیسه صفرا همراه باشد. بنابراین موادغذایی را به صورت خام و طبیعی خریداری کرده و از موادغذایی فرآوری شده اجتناب کنید. همچنین برای کاهش سطح کلسترول، استفاده از روغن زیتون به جای کره در هنگام پخت و پز توصیه می شود.


سبک زندگی سالم

بهترین راه برای سلامت کیسه صفرا، داشتن یک سبک زندگی سالم است. مصرف موادغذایی سالم، ورزش و حفظ وزن سالم عوامل موثر در افزایش سلامت عمومی بدن محسوب می شوند. همچنین کاهش وزن سریع می تواند منجر به مشکلات کیسه صفرا شود.


ترجمه شده از وب سایت:www.livestrong.com

 

مقالات مرتبط
نظر بدهید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. وارد کردن موارد ستاره دار الزامی است