منابع پروتئین

موادغذایی سرشار از اسیدهای آمینه

دسامبر 22, 2016 الهام آقایی تغذیه سالم نظرات (1)

اسیدهای آمینه اجزای سازنده ساختمان پروتئین ها محسوب می شوند، موادغذایی سرشار از اسیدهای آمینه میزان بالایی پروتئین دارند. از میان ۲۰ اسیدآمینه، ۹ اسیدآمینه ضروری بوده، زیرا بدن قادر به ساخت آنها نیست. موادغذایی با منشاء حیوانی دارای این ۹ اسیدآمینه ضروری می باشند، درحالیکه بیشتر منابع پروتئینی با منشاء گیاهی مقدار کمی از این اسیدهای آمینه را دارند.


گوشت بدون چربی

گوشت قرمز یکی از موادغذایی سرشار از پروتئین بوده، به طوریکه ۸۵ گرم از گوشت بدون چربی ۳۱ گرم پروتئین برای بدن فراهم می کند.


مرغ و غذاهای دریایی

برای تامین پروتئین و اسیدهای آمینه موردنیاز بدن، گوشت تنها منبع نبوده، بلکه ۸۵ گرم از مرغ یا سینه بوقلمون ۲۸ گرم پروتئین دارد. همچنین همین میزان از ماهی هالیبوت، ماهی تن یا ماهی سالمون حاوی ۲۲ گرم پروتئین است. ماهی تیلاپیا، کاد، کفشک و سفره ماهی حاوی مقدار کمی پروتئین می باشند، اما جزو منابع خوبی به حساب می آیند.


تخم مرغ و لبنیات

مقدار قابل توجهی از اسید آمینه های ضروری از طریق مصرف تخم مرغ و موادغذایی لبنی قابل دریافت است. فرآورده های لبنی کم چرب یا بدون چربی میزان بالایی از پروتئین را در هر گرم و هر کالری برای بدن فراهم می کنند. همچنین ۲۸ گرم از پنیر بدون چربی موزارلا حاوی ۹ گرم پروتئین بوده، درحالیکه همین میزان از پنیر کم چرب سوئیسی حاوی ۸ گرم پروتئین است. ۲۸ گرم از پنیر پارمزان نیز ۱۰ گرم پروتئین دارد. یک فنجان ماست تامین کننده ی ۱۴ گرم پروتئین برای بدن است و یک عدد تخم مرغ بزرگ ۶ گرم پروتئین دارد.


منابع پروتئینی با منشاء گیاهی

کوینولا یا بذر گنه گنه و فرآورده های سویا اسیدهای آمینه ضروری را برای بدن فراهم می کنند. یک فنجان کوینولا در حدود ۸ گرم پروتئین دارد، همچنین ۸۵ گرم توفو حاوی ۶ گرم پروتئین و یک فنجان لوبیای سویا حاوی ۲۹ گرم پروتئین است. انواع لوبیا و مغزها حاوی تمام اسیدهای آمینه نیست، اما مقدار قابل توجهی پروتئین برای بدن فراهم می کنند. یک فنجان لوبیا ۱۵ تا ۱۷ گرم پروتئین داشته و ۲۸ گرم از دانه ها حاوی ۴ تا ۹ گرم پروتئین است.


ترجمه شده از وب سایت: www.livestrong.com

مقالات مرتبط
نظرات شما 1
آذر ۲, ۱۳۹۶

مچکر عالی

نظر بدهید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. وارد کردن موارد ستاره دار الزامی است