ماست پروبیوتیک

موادغذایی بدون ایجاد گاز روده

آذر ۲۹, ۱۳۹۵ الهام آقایی تغذیه سالم نظرات

گاز روده هوایی متشکل از اکسیژن، دی اکسیدکربن و مواد دیگری است که در سیستم گوارشی حرکت کرده و به بدن اجازه آزاد کردن آنزیم هایی برای هضم موادغذایی را می دهد. در حالیکه تاثیر موادغذایی بر افراد مختلف متفاوت است، محدود کردن یا اجتناب از موادغذایی تولید کننده گاز در بدن و جایگزین کردن آنها می تواند به تسکین این ناراحتی ها کمک کند.


میوه ها و سبزیجات

میوه ها و سبزیجات اجزای مهمی از یک رژیم غذایی سالم به حساب می آیند. سبزیجاتی از خانواده ی کلم ها از جمله گل کلم، کلم و بروکلی و میوه هایی مانند موز و کشمش می تواند باعث تشدید گاز روده شود. براساس توصیه مرکز پزشکی دانشگاه مریلند، بیماران مبتلا به سندرم روده تحریک پذیر بهتر است مصرف میوه و سبزیحات را محدود کنند. میوه ها و سبزیجات با میزان کمی گاز شامل توت ها، طالبی، فلفل دلمه ای، مارچوبه و آووکادو می باشد.


برنج غلات کامل

تقریبا تمام کربوهیدرات ها در هنگام گوارش یافتن باعث تولید مقداری گاز می شوند، اما به این معنا نیست که از مصرف آنها اجتناب کنید زیرا این موادغذایی جزو منابع انرژی برای بدن به حساب می آیند. برنج تنها ماده غذایی نشاسته ای بوده که باعث تولید گاز در بدن نمی شود. همچنین برای بهره مندی از فواید غذایی بیشتر، از برنج غلات کامل مانند برنج قهوه ای و برنج وحشی به جای برنج سفید و فوری استفاده کنید.


ماست و جایگزین های لبنی

عدم تحمل لاکتوز در بزرگسالان بسیار رایج است. در صورت عدم تحمل به لاکتوز، قند طبیعی موجود در فرآورده های لبنی شیرگاو می تواند باعث ایجاد یا تشدید گاز روده شود. شیرهای غیرلبنی از جمله شیربادام، شیرسویا و شیربرنج جایگزین های مفیدی خواهند بود. ماست نیز حاوی باکتری های سالمی به نام پروبیوتیک بوده که علائم گاز روده را به همراه ندارد. پروبیوتیک همچنین به تسکین گاز و سایر علائم بیماری IBS کمک می کند.


پروتئین بدون چربی

چربی در رژیم غذایی باعث ایجاد گاز نمی شود اما ممکن است نفخ یا درد ناشی از گاز را تشدید کند. بنابراین توصیه می شود مصرف غذاهای چرب را محدود کرده و برای کاهش علائم از منابع پروتئینی بدون چربی استفاده کنید.


ترجمه شده از وب سایت: www.livestrong.com

مقالات مرتبط
نظر بدهید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. وارد کردن موارد ستاره دار الزامی است