سیب زمینی و لوبیا

موادغذایی با ایجاد گاز روده

دسامبر 18, 2016 الهام آقایی تغذیه سالم نظرات

براساس اینفورمیشن کلرینگ هاوس در ایالات متحده، علائم مربوط به دفع گاز ممکن است در اثر بلعیدن هوا هنگام غذاخورن یا تجزیه موادغذایی در زمان گوارش ایجاد شود. مصرف موادغذایی با کمترین میزان تولید گاز در بدن می تواند به کاهش علائم نفخ، گاز و درد کمک کند.


میوه ها و سبزیجات سرشار از فیبر

انواع لوبیا، نخود و بیشتر میوه های حاوی فیبر محلول به آسانی در آب حل شده و حالت نرم و ژل مانندی در روده پیدا می کنند. فیبر محلول تا زمان رسیدن به روده بزرگ تجزیه نشده و هضم فیبر در اینجا باعث تولید گاز می شود. بنابراین مصرف این موادغذایی سرشار از فیبر را کاهش دهید و برای کمک به عدم درد گاز و نفخ آنها را به صورت تدریجی به رژیم غذایی خود اضافه کنید.


سبزیجات نشاسته ای

بدن قادر به هضم کامل سبزیجات نشاسته ای از جمله سیب زمینی و ذرت نیست زیرا آنزیم های مورد نیاز برای هضم این موادغذایی به میزان کافی وجود ندارد یا بدن فاقد این نوع آنزیم ها می باشد. اینها در روده بزرگ بوده که سیب زمینی و ذرت توسط باکتری ها گوارش می یابند. این فرآیند باعث تولید گازهای دی اکسیدکربن، هیدروژن و متان می شود که در نهایت از طریق راست روده دفع خواهد شد. افزایش میزان گاز در افراد ممکن است موجب عدم تعادل دو نوع از باکتری ها شود، یک باکتری تولید کننده هیدروژن و باکتری دیگر که آن را از بین می برد.


لوبیا و سبزیجات حاوی رافینوز

بیشتر موادغذایی حاوی کربوهیدرات به ویژه قند پیچیده ی رافینوز بوده که باعث ایجاد گاز می شوند.  این نوع قند در لوبیاها، لوبیا پخته شده، عدس، کلم بروکسل، بروکلی، کلم، مارچوبه، کلم ترش و گل کلم وجود دارد.


میوه ها و سبزیجات حاوی فروکتوز

موادغذایی حاوی قند فروکتوز می تواند باعث ایجاد گاز و درد شود. این موادغذایی شامل بیشتر میوه ها مانند گلابی، خرما، کشمش، انجیر، آلو سیاه خشک، انگور، آناناس، سیب و موز است. فروکتوز موجود در میوه های خشک شده از جمله هلو، زردآلو، گیلاس، بلوبری، کیوی و همچنین آب میوه ها می تواند باعث ایجاد گاز شود. پیاز و آرتیشو نیز از جمله سبزیجات حاوی فروکتوز است که تولید گاز می کنند.


میوه های حاوی سوربیتول

هلو، گلابی، سیب و آلو سیاه خشک حاوی قند سوربیتول بوده که تولید گاز می کنند. سوربیتول همچنین در موادغذایی رژیمی فاقد قند به عنوان یک نوع افزودنی وجود دارد که باعث ایجاد اسهال، نفخ و گاز روده می شود. این نوع قند به طور کامل در روده کوچک جذب نشده و به روده بزرگ منتقل می شود. درصورت مصرف زیاد، سوربیتول می تواند باعث حرکات آبکی روده و نفخ شود.


ترجمه شده از وب سایت: www.livestrong.com

 

مقالات مرتبط
نظر بدهید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. وارد کردن موارد ستاره دار الزامی است