آلرژی به لوازم آرایشی

آلرژی به لوازم آرایشی

آذر ۲۴, ۱۳۹۵ نسخه آلرژی نظرات

محصولات زیبایی – همه چیز از شامپو تا آرایش تا ادکلن – می توانند به شما کمک کنند تا احساس کنید، چیزی بالا تر از خود هستید . آنها همچنین می توانند پوست را تحریک کنند و یا واکنش های حساسیتی ایجاد کنند. در یک بررسی FDA ، تا ۲۵٪ از مردم گفته اند حداقل به یک محصول زیبایی واکنش پوستی داده اند . در مورد آلرژی به لوازم آرایشی بیشتر بخوانیم:

مشکلات می توانند از بثورات ساده تا واکنش های حساسیتی تمام عیار متغیر باشند. علائم می توانند درست بعد از استفاده ی شما از یک چیز جدید و یا پس از سال ها استفاده از یک محصول با هیچ مشکلی، شروع شوند.

دو نوع واکنش پوستی به محصولات زیبایی وجود دارد. یکی، به نام حساسیت پوستی تماسی، زمانی اتفاق می افتد که چیزیواقعا پوست شما را خراش دهد. پوست شما ممکن است بسوزد، نیش حشرات، خارش داشته باشد، و یا  زمانیکه از یک محصول استفاده میکنید قرمز شود. به خصوص اگر شما آن را بخارانید ممکن است تاول بزند و تراوش داشته باشد.

نوع دیگر واکنش در واقع درگیری سیستم ایمنی بدن شما است. نام آن حساسیت پوستی تماسی است و علایمی از جمله:  قرمزی، تورم، خارش و کهیر دارد. پوست شما می تواند قرمز و مرطوب شود. واکنش حساسیتی می تواند درهر قسمت از بدن شما بروز پیدا کند، اگراین واکنشهای حساسیتی اغلب روی صورت، لبها، چشمها، گوش، گردن اتفاق می افتد .

به سختی می توان این دو نوع واکنش  را از هم جدا کرد. شما حتی می توانید یک واکنش حیاسیتی داشته باشید که ترکیبی از این دو نوع باشد. بوی خوش و مواد نگهدارنده اغلب موجب آزار هستند. حتی محصولات که گفته میشود “بدون بو” هستند، می توانند یکرایحه برای سرپوش گذاشتن بربوی مواد شیمیایی داشته باشد. شما ممکن است آن بو را احساس نکنید، اما وجود دارد، و ممکن است یک واکنش حساسیتی ایجاد کند.

جهت اطمینان از اینکه که هیچ ماده ی معطری وجود ندارد، به دنبال محصولاتی بگردید که علامت “بدون بو” و یا “بدون عطر”دارند. تقریبا هر محصول که آب دارد باید برخی از مواد نگهدارنده را نیز داشته باشد. که متداول ترین آنها پارابن، ایمیدازولیدین اوره، کواترنیوم -۱۵، هیدانتوئین DMDM ، فنوگزی اتانول، متیل کلروایزوتیازولینون و فرمالدئید هستند. همه با حساسیت پوست در ارتباط هستند.

محصولات زیبایی برای مراقبت

محصولات زیبایی از جمله صابون حمام، مواد پاک کننده، ضد عرق ها، آرایش چشم، مرطوب کننده، شامپو، طولانی شدن رنگ لب ، برق ناخن (به خصوص برق ناخن هایی که فرمالدئید دارند)، چسب ناخن انگشت حاوی متکریلات، به احتمال زیاد دلیل ایجاد واکنش های پوستی هستند.

رنگ مو همچنین می توانید عامل واکنش های پوستی باشد، به ویژه آنهایی که حاوی P-فنیلن دی آمین و همچنین سولفات آمونیوم اند و برای روشن کردن مو استفاده می شود. محصولات زیبایی که حاوی اسیدهای آلفا هیدروکسی اند،  میتواند مشکلاتی را برای برخی افراد ایجاد کنند، مانند قرمزی، تورم، تاول و خارش – به خصوص با محصولاتی که سطح AHA در آنها بیش از ۱۰٪ باشد.

همچنین سرم و کرم های چین و چروک رتین-A  می توانند در برخی افراد عامل حساسیت پوستی تماسی شود. بسیاری از مردم “حساسیت به ضد آفتاب” دارند. برای آنها، تقریبا تمام محصولات حفاظت از آفتاب می تواند یک نوع واکنش حساسیت پوستی تماسی ایجاد کند.  اگر این مورد برای شما وجود دارد، با یک متخصص پوست در مورد اینکه چگونه بهترین حافظت را از پوست خود در برابر نورخورشید داشته باشید صحبت کنید.

درمان واکنش های پوستی

مهم ترین کار این است که استفاده از هر چیزی که موجب واکنش فوری میشود را متوقف کنید. . این ممکن است برای رفع مشکل کافی باشد.  همچنین کرم هیدروکورتیزون که در خارج از بازار به فروش میرسد می توانید به کاهش التهاب کمک کند. بدون مشورت با دکتر خود کرم هیدروکورتیزون را برای صورت خود به کار نبرید ، زیرا می تواند لکه های روشنی را بر روی صورت شما ایجاد کند.  در برخی از موارد، شما به کرم هایی با قدرت بیشتر نیازخواهید داشت.

چگونه از واکنش های پوستی به محصولات زیبایی اجتناب کنیم

  • به دنبال محصولات آرایشی با کمترین مواد تشکیل دهنده باشید. این شانس شما را برا ی داشتن یک واکنش کاهش می دهد.
  • قبل از استفاده از هر محصول بسته ی محصول را تست کنید. محل مقدار کمی از آن را در داخل آرنج خود قرار داده و ۴۸ ساعت تا ۷۲ ساعت صبر کنید. اگر شما قرمزی، تورم، خارش، یا سوزش دارید، از این محصول استفاده نکنید.
  • همیشه عطر را به لباس و نه به پوست خود استفاده کنید. این کار می تواند به کاهش خطر واکنش به عطر کمک کند. این کار همچنین می تواند خطر واکنش داخلی با مواد موجود در دیگر دیگر محصولات و ایجاد یک واکنش پوستی را کاهش دهد.
  • فقط به خاطر یک برچسب که چیزی را می گوید “ضد حساسیت”، ” آزمایش شده توسط متخصص پوست “، ” تست حساسیت ” یا “غیر تحریک کننده”، که هیچ تضمینی وجود ندارد که محصولات با پوست شما مهربان خواهند بود. برخی از شرکت ها تست را انجام میدهند، و دیگران انجام نمیدهند. هیچ قانون در مورد چگونگی استفاده ی این عناوین را بر روی یک برچسب وجود ندارد.

ترجمه شده از وبسایت: www.webmd.com

مقالات مرتبط
نظر بدهید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. وارد کردن موارد ستاره دار الزامی است