آلرژی به گزش حشرات

آلرژی به گزش حشرات

آذر ۲۳, ۱۳۹۵ نسخه آلرژی نظرات

آلرژی به گزش حشرات


زنبور عسل، زنبورعالی، زنبور زرد، زنبور سرخ، یا آتش نیش مورچه ، نیش حشراتی هستند که اغلب باعث آلرژی می شوند . با این حال، اکثر مردم به گزش حشرات آلرژی ندارند و ممکن است یک واکنش نیش طبیعی با یک واکنش آلرژیک اشتباه شود. با دانستن تفاوت، شما می توانید از نگرانی های غیر ضروری جلوگیری  کنید.و دکترتان را ببینید.

شدت واکنش نیش حشرات از فردی به فرد دیگر متفاوت است. سه نوع  واکنش وجود دارد – عادی، موضعی، و آلرژیک:

یک عکس العمل طبیعی منجر به  درد، تورم، و قرمزی در اطراف محل گزش می شود.

 واکنش های بزرگ محلی منجر به تورم می شود که فراتر از محل گزش گسترش می یابد . به عنوان مثال، یک فرد نیش خورده در مچ پا ممکن است تورم در کل پا داشته باشد. در حالی که اغلب هشدار دهنده به نظر می رسد ، که به طور کلی جدی تر از یک واکنش طبیعی است.

اغلب واکنش های جدی به نیش حشرات یک واکنش آلرژیک (تشریح شده در زیر) است. این حالت نیازمند توجه فوری پزشکی است.


علایم آلرژی یک نیش حشره چیست؟

علائم و نشانه های آلرژی نیش حشرات شدید (به نام واکنش های آنافیلاکتیک) ممکن است شامل یک یا بیشتر از موارد زیر باشد:

 • مشکل در تنفس
 • کهیر که یک جوش قرمز و خارش دار به نظر می رسد و به مناطق فراتر از نیش گسترش می یابد
 • تورم صورت، گلو، و یا بافت دهان
 • خس خس سینه یا مشکل در بلع
 • بیقراری و اضطراب
 • نبض سریع
 • سرگیجه یا یک افت شدید در فشار خون

اگر چه واکنش های آلرژیک شدید ، معمول نیست، آنها می توانند به شوک، ایست قلبی، و بیهوشی در ۱۰ دقیقه یا کمتر از آن منجر شود. این نوع واکنش می تواند در عرض چند دقیقه پس از نیش رخ دهد و می تواند کشنده باشد. درمان اضطراری در اسرع وقت بگیرید.

یک واکنش آلرژیک خفیف به نیش حشرات ممکن است باعث یک یا بیشتر از علائم زیر در محل نیش شود:

 • درد
 • قرمزی
 • نقاط جوش مانند
 • تورم خفیف تا متوسط
 • گرما در محل گزش
 • خارش

افرادی که یک واکنش آلرژیک به نیش حشرات را تجربه کرده اند یک شانس ۶۰٪ از یک واکنش مشابه یا بدتر دارند اگر دوباره نیش خوردند.


آلرژی نیش حشرات چقدر رایج هستند ؟

حدود ۲ میلیون آمریکایی به سم حشرات گزنده آلرژی دارند. بسیاری از این افراد در معرض خطر واکنش های آلرژیک تهدید کننده حیات می باشند. حدود ۵۰ مرگ در هر سال در ایالات متحده به آلرژی نیش حشرات نسبت داده شده.


چگونه واکنش های آلرژیک نیش عادی و یا موضعی درمان می شود؟

اول، اگر روی دست نیش خورده ، انگشتان دست خود را بلافاصله از هر گونه حلقه بزدائید.

اگر توسط یک زنبور گزیده شود، زنبور معمولا کیسه زهر رها کرده و نیش در پوست شما می ماند. حذف کیسه در عرض ۳۰ ثانیه برای جلوگیری از دریافت سم است. به آرامی کیسه را خراش داده  و با ناخن یا یک جسم لبه سفت مانند یک کارت اعتباری زهر را بیرون آورید.  کیسه را فشار ندهید و یا بر روی نیش حشرات نکشید – باعث می شود سم بیشتر در پوست آزاد شود.

ناحیه نیش را با آب و صابون شسته ، و سپس یک ضد عفونی کننده اعمال کنید.

یک پماد تسکین دهنده، مانند یک کرم هیدروکورتیزون یا لوسیون کالامین زده و منطقه را با یک باند  خشک و استریل بپوشانید.

اگر تورم یک مشکل است، یک کیسه یخ و یا کمپرس سرد روی ناحیه نیش گذاشته شود..

یک آنتی هیستامین خوراکی برای کاهش خارش، تورم و کهیر در نظر بگیرید. با این حال، این دارو نباید به کودکان زیر ۲ سال یا به زنان باردار بدون مجوز قبلی از یک دکتر داده شود.

برای تسکین درد، یک داروی ضد التهابی غیر استروئیدی (NSAIDs) مانند ایبوپروفن استفاده کنید.

به طور کلی، زنان باردار باید قبل از مصرف هر دارو با پزشک خود مشورت کنند.

همچنین، به دقت برچسب هشدار دهنده در هر دارو قبل از مصرف آن را بخوانید. والدین کودکان و افراد با شرایط پزشکی باید در صورت داشتن سئوال در مورد استفاده از دارو به یک داروساز مراجعه کنید.


چگونه واکنش های آلرژیک نیش درمان می شود؟

واکنش آلرژیک شدید به نیش با اپی نفرین (آدرنالین)، هم تزریق توسط خود بیمار یا تجویز توسط یک دکتر درمان می شود. معمولا، با این تزریق از توسعه یک واکنش آلرژیک شدید جلوگیری خواهد شد.

در برخی موارد، مایعات داخل وریدی، اکسیژن، و درمان های دیگر نیز لازم است. هنگامی که تثبیت شد ، شما گاهی اوقات نیاز به یک شب اقامت در بیمارستان تحت نظارت نزدیک دارید. افرادی که واکنش های آلرژیک قبلی به نیش حشرات داشته اند باید به یاد داشته باشند هر کجا که بروند باید اپی نفرین همراه خود داشته باشند. توجه بی درنگ پزشکی به دنبال نیش حشرات هنوز هم توصیه می شود.


چگونه می توانم از گزیدگی اجتناب کنم ؟

شما می توانید شانس خود را از نیش حشرات توسط اقدامات احتیاطی خاص کاهش دهید :

 • یاد بگیرید لانه حشرات را بشناسید و از آنها اجتناب کنید. لانه زنبورهای زرد در زمین در تپه های خاک یا سیاهه های قدیمی و دیوار است. زنبورهای عسل در کندوی لانه کرده. لانه های زنبور زرد و زنبورسرخ در بوته، درختان، و در ساختمان است.
 • پوشیدن کفش و جوراب خارج از منزل.
 • پوشیدن پیراهن آستین بلند، شلوار بلند، جوراب، کفش در زمانی که در مناطق روستایی و یا پوشیده شده از درخت هستید.
 • اجتناب از پوشیدن لباس، عطریات، بهداشت و یا رنگ روشن. آنها تمایل به جذب حشرات دارند.
 • اگر شما آلرژی شدید دارید، شما نباید هرگز وقتی که پیاده روی، قایقرانی، شنا، گلف، و یا غیر از این خارج از منزل هستید تنها باشید، زیرا شما اگر گزیده شوید ممکن است به درمان فوری پزشکی نیاز داشته باشید.
 • از توری حشرات روی پنجره ها و درها در خانه استفاده کنید. از مواد دافع حشرات استفاده کنید. اتاق خواب را با ذرات معلق در هوا که حاوی حشره کش است قبل از رفتن به رختخواب اسپری کنید.
 • سطل زباله را به طور منظم با حشره کش اسپری کنید و سطل را بپوشانید.
 • اجتناب کنید و یا حذف کنید گیاهانی که جاذب حشرات و انگورهایی که در داخل و اطراف خانه در حال رشد هستند.
 • فرد به شدت آلرژیک همیشه باید یک دستبند هشدار پزشکی بپوشد و یک کیت مراقبت از خود (زیر توضیح داده شده) در دستش برای استفاده اضطراری در مورد علایم شدید نگه دارد.

کیت نیش اپی نفرین چه هستند؟

کیت نیش اپی نفرین می تواند خود را اداره کند و برای شما مهم هست که بلافاصله پس از گزش استفاده کنید، قبل از اینکه برای درمان به یک دکتر مراجعه کنید. دو کیت حاضر رایج با نام های تجاری آنا کیت  و Epi-Pen است. با این حال، این کیت باید به عنوان یک جایگزین برای مداخله پزشکی استفاده شود. شما هنوز هم باید پس از گزش یک دکتر را ببینید. اپی نفرین به تنهایی برای معکوس کردن واکنش های جدی نیش آلرژیک کافی نیست و ممکن است عوارض جانبی جدی در برخی از افراد مبتلا به ناراحتی های قلبی و یا افرادی که در حال مصرف برخی از داروها هستند ، داشته باشد.

شما به یک نسخه از دکتر خود برای خرید یک از این کیت ها نیاز دارید. دو کیت را با خودتان در تمام زمانها حمل کنید. به منظور جلوگیری از تداخلات دارویی، مطمئن شوید که دکترتان به شما اجازه می دهد تا در مورد هر دارویی که شما مصرف می کنید ، بدانید.


چگونه می توانم از یک واکنش آلرژیک به نیش حشرات جلوگیری کنم؟

می توان با تزریق آلرژی از واکنش های آلرژیک به نیش حشرات جلوگیری کرد. درمان حدود ۹۷ درصد در جلوگیری از واکنش های آینده موثر است و متضمن افزایش تدریجی تزریق دوز زهر است که باعث تحریک سیستم ایمنی بدن شما برای تبدیل شدن به یک واکنش آلرژیک مقاوم در آینده است.

اگر شما یک واکنش آلرژیک داشتید ، مهم است که با یک پزشک متخصص آلرژی صحبت کنید ، یک دکتر متخصص در تشخیص و درمان بیماری های آلرژیک. اگر شما یک داوطلب برای درمان سلول های بنیادی هستید ، تاریخ و نتایج آزمون شما ، متخصص آلرژی را تعیین خواهد کرد.


ترجمه شده از وبسایت: www.webmd.com

مقالات مرتبط
نظر بدهید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. وارد کردن موارد ستاره دار الزامی است