تب یونجه چیست

تب یونجه چیست ؟

آذر ۲۳, ۱۳۹۵ نسخه آلرژی نظرات

تب یونجه چیست ؟ تب یونجه یک اختلال آلرژیک است که توسط پاسخ ایمنی بیش از حد به دانه های گرده و دیگر مواد مشخص می ­شود. همچنین به عنوان رینیت آلرژیک هم شناخته شده است، دو نوع وجود دارد: فصلی، که تنها در طول زمانی از سال که در آن گیاهان خاصی گرده افشانی می­ کنند، و چند ساله، که در تمام طول سال رخ می­ دهد. (مشکل اینست که رینیت غیر آلرژیک، علائم مشابه آلرژی فصلی دارد اما به طور معمول توسط پروتئین ­های شبیه آلرژی فصلی و آلرژی ­ها ایجاد نمی­ شوند.)

به طور معمول، اگر شما از تب یونجه در بهار رنج می برید، شما احتمالا به گرده درخت آلرژی دارید. گرده های چمن و علف هرز ممکن است باعث واکنش ­های آلرژیک در طول تابستان شوند. در پاییز، علف­ های هرز ممکن است شما را آزار دهند و تخم (هاگ) قارچ­ ها باعث مشکلات در درجه اول از اواخر ماه مارس تا نوامبر شوند اما می­ تواند در طول سال هم وجود داشته باشد.

مردم با تب یونجه (چند ساله) در طول سال  معمولا به یک یا چند آلرژن در محیط­ های بسته آلرژی دارند. این آلرژن ­ها عبارتند از هیره گرد و غبار در خانه، پر و شوره بدن حیوانات (تکه های کوچک پوست حیوانات مانند گربه ها و سگ ­ها پوشیده شده با خز). همه آن­ها ممکن است در بالش و ملافه، پارچه های پشمی سنگین، اثاث یا لوازم داخلی و فرش یافت شوند. یکی دیگر از آلرژن­ های مشترک، کپک است که معمولا در مناطق مرطوب مانند حمام و زیرزمین پیدا می­ شود.

علت تب یونجه چیست؟

اگر شما از تب یونجه (رینیت آلرژیک) رنج می­ برید، به این دلیل است که سیستم ایمنی بدن شما گرده استنشاقی بی ضرر و آلرژن­ های دیگر را به عنوان مواد خطرناک مهاجم به بدن می­ داند. سیستم شما بیش از حد واکنش نشان می ­دهد، باعث جاری شدن جریان خون با مواد شیمیایی مانند هیستامین ها و لکوترین ­ها که سبب التهاب پوشش مسیر عبور در بینی، سینوس ها و پلک ها می ­شود و همچنین سایر علائم همراه با حساسیت فصلی مانند عطسه را نیز بروز می­ دهد.

تمام این علائم به معنای حفاظت از بدن شما حتی توسط به دام انداختن و اخراج آلرژن یا توسط تورم مناطقی از بدن، مانند مسیرهای عبور هوای بینی است به طوری که آلرژن نمی­ تواند وارد شود. به عنوان یک نتیجه از ازدحام در رگ در آستر پوشش سینوس ­های شما، حلقه های تیره که معمولا به عنوان کبودی­ های آلرژیک شناخته شده اند، ممکن است زیر چشم ­های شما ظاهر شود. اگر شما رینیت آلرژیک چند ساله دارید، آنها ممکن است در تمام طول سال حاضر باشند. تورم غشاهای بینی ممکن است دهانه های سینوس را ببندد و باعث سینوزیت شود. رینیت ممکن است با پولیپ بینی همراه باشد – کوچک، دارای رشد غیر سرطانی؛ خون دماغ همچنین می­ تواند در طول حملات تب یونجه رخ دهد.

تب یونجه اغلب یک صفت ارثی (ژنتیکی) است. اکثر بیماران مبتلا به تب یونجه پدر و مادر یا خواهر و برادری دارند که دارای آلرژی است. افراد مبتلا به آسم یا اگزما (آلرژی درماتیت) به احتمال زیاد بیش از دیگران تب یونجه پیشرفته دارند و در حدود یک سوم از افراد دارای رینیت آلرژیک نیز حداقل آلرژی خفیف، متناوب، آسم داشته اند.


ترجمه شده از وبسایت: www.webmd.com

مقالات مرتبط
نظر بدهید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. وارد کردن موارد ستاره دار الزامی است