ماهی مرکب

محتوای موادمغذی ماهی مرکب

دسامبر 13, 2016 الهام آقایی تغذیه سالم نظرات

ماهی مرکب نوعی غذای دریایی است. می توانید این نوع ماهی را بخارپز کرده، همچنین برای اضافه کردن به پاستا یا به صورت خام برای تهیه سوشی مفید خواهد بود. اگرچه بسیاری از محتوای ویتامینی و موادمعدنی در ماهی مرکب خام یا سرخ شده با هم برابر است، اما کالری و چربی موجود در ماهی مرکب سرخ شده بسیار بیشتر است.


کالری

مصرف ماهی مرکب خام حاوی ۷۸ کالری بوده که در حدود ۷۰ درصد پروتئین، ۱۵ درصد کربوهیدرات و ۱۵ درصد چربی دارد. ماهی مرکب سرخ شده حاوی ۱۴۹ کالری بوده که بیشتر این کالری به دلیل چربی است. یک وعده مصرفی از ماهی مرکب ۴۰ درصد پروتئین، ۴۰ درصد چربی و ۲۰ درصد کربوهیدرات دارد.


چربی

یک وعده مصرفی از ماهی مرکب خام حاوی ۱.۲ گرم چربی بوده که کمتر از ۰.۵ گرم آن چربی اشباع شده است. این ماهی مانند سایر غذاهای دریایی از جمله میگو مقدار زیادی کلسترول داشته به طوریکه هر وعده مصرفی حاوی ۱۹۸ میلی گرم است. ماهی مرکب سرخ شده مقدار زیادی چربی دارد، به طوریکه مقدار آن در هر وعده مصرفی ۶.۴ بوده که ۱.۶ گرم آن مربوط به چربی اشباع شده است. همچنین کلسترول ماهی مرکب سرخ شده نیز ۲۲۱ میلی گرم در هر وعده مصرفی می باشد. میزان مجاز کلسترول مصرفی روزانه ۳۰۰ میلی گرم است. همچنین در صورت ابتلا به بیماری قلبی بهتر است روزانه کمتر از ۲۰۰ میلی گرم مصرف شود.


پروتئین

ماهی مرکب خام و سرخ شده هر دو مقدار قابل ملاحظه ای پروتئین برای بدن فراهم می کنند. یک وعده مصرفی از ماهی مرکب خام حاوی ۱۳.۲ گرم پروتئین است که ۲۹ درصد از نیاز روزانه توصیه شده برای بانوان و ۲۴ درصد از نیاز روزانه توصیه شده برای مردان را فراهم می کند. ماهی مرکب سرخ شده حاوی پروتئین بیشتری می باشد، به طوریکه یک وعده مصرفی ۱۵.۳ گرم پروتئین دارد. همچنین این میزان تامین کننده ی ۳۳ درصد از نیاز روزانه توصیه شده برای بانوان و ۲۷ درصد از نیاز روزانه توصیه شده برای مردان است.


موادمعدنی

ماهی مرکب سرخ شده حاوی مقدار بیشتری سدیم در هر وعده مصرفی می باشد. به طوریکه ماهی سرخ شده ۲۶۰ میلی گرم و ماهی خام ۳۷ میلی گرم سدیم دارد. حداکثر نیاز روزانه توصیه شده سدیم ۲۳۰۰ میلی گرم برای افراد سالم و ۱۵۰۰ میلی گرم برای بیماران قلبی است. هر دو ماهی سرخ شده و خام مقدار بالایی فسفر، روی، مس و سلنیوم دارد. یک وعده مصرفی تامین کننده ی بیش از ۱۰ درصد نیاز روزانه توصیه شده به روی، بیش از ۲۵ درصد به فسفر، بیش از ۵۰ درصد به سلنیوم و بیش از ۱۰۰ درصد به مس است.


ویتامین ها

ماهی مرکب خام و سرخ شده هر دو سرشار از نیاسین و ویتامین B12 است. یک وعده مصرفی از ماهی مرکب بیش از ۱۰ درصد نیاز روزانه به نیاسین و بیش از ۴۰ درصد نیاز روزانه به ویتامین B12 می باشد. نیاسین برای متابولیسم مهم بوده، همچنین ویتامین B12 برای تولید سلول های قرمز خون و سلامت سیستم عصبی اهمیت دارد.


ترجمه شده از وب سایت: www.livestrong.com

مقالات مرتبط
نظر بدهید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. وارد کردن موارد ستاره دار الزامی است