ذرت

فواید ذرت برای سلامتی

آذر ۲۳, ۱۳۹۵ الهام آقایی تغذیه سالم نظرات

ذرت یکی از غلات مهم است. منشا آن قاره آمریکا بوده‌ و پس از گندم، بیشترین اراضی کشاورزی جهان به ذرت اختصاص دارد. ذرت سرشار از مواد مغذی مورد نیاز برای بدن بوده و نیز منبع خوبی از فیبر محسوب می‌شود. براساس سازمان حفاظت از محیط زیست ایالات متحده، امریکا بیشتر از سایر کشورها به تولید ذرت می پردازد. محل اصلی تولید ذرت در ایالات متحده در غرب میانه و منطقه شناخته شده ای تحت عنوان کمربند ذرت شامل آیووا، ایلینوی، ایندیانا و اوهایو است. پیش از شروع اقدامات کشت مدرن ذرت، بومیان امریکا به کاشت و برداشت ذرت پرداخته و آن را به مهاجران اروپایی معرفی کردند.


منبع خوب پروتئین

مصرف یک فنجان ذرت حاوی ۵ گرم ذرت بوده که برابر با ۱۰ درصد از نیاز روزانه توصیه شده است. پروتئین به دست آمده از ذرت شامل تمام اسیدآمینه های ضروری می باشد، اما حاوی مقدار کافی از لیزین برای در نظر گرفتن به عنوان یک پروتئین کامل نیست. همچنین می توانید میزان دریافتی لیزین را با مصرف لوبیا، تخم مرغ، مرغ و گوشت بدون چربی افزایش دهید. بنابراین در صورت استفاده روزانه از موادغذایی مختلف برای دریافت میزان توصیه شده به پروتئین، نیازی به مصرف پروتئین کامل در هر وعده ی غذایی نخواهد بود. بانوان روزانه به مصرف ۴۶ گرم و مردان به ۵۶ گرم پروتئین نیاز دارند.


فولات برای متابولیسم

بدن برای متابولیسم DNA و پروتئین به فولات نیاز دارد. این ویتامین B برای بانوان در هنگام بارداری بسیار اهمیت دارد زیرا از نقایص هنگام تولد جلوگیری می کند. این ویتامین همچنین باعث تبدیل اسیدآمینه هموسیستئین به اس آدنوزیل متیونین یا SAMe می شود. در نتیجه هموسیستئین از جریان خون خارج شده و ممکن است محافظ قلب باشد زیرا سطح بالای هموسیستئین می تواند به رگ های خونی آسیب بزند. همچنین SAMe برای پروسه ی متابولیک از جمله تولید انتقال دهنده های عصبی ضروری است. مصرف یک فنجان از ذرت پخته حاوی ۳۴ میکروگرم فولات یا ۹ درصد از نیاز روزانه توصیه شده است.


فیبر برای قلب

فیبر نامحلول موجود در ذرت از یبوست جلوگیری می کند. همچنین فیبر محلول در این ماده غذایی فواید دیگری برای سلامتی دارد. این نوع فیبر باعث کاهش سطح کلسترول خون و خطر بیماری قلبی می شود. انستیتیوی پزشکی در ایالات متحده، مصرف فیبر را براساس مقدار مورد نیاز روزانه برای حفظ سلامت قلب توصیه می کند. یک فنجان ذرت پخته شده حاوی ۴ گرم فیبر بوده که معادل ۱۶ درصد از نیاز روزانه بانوان و۱۱ درصد از نیاز روزانه مردان است.


مدیریت وزن

ذرت حاوی خواص بسیاری برای مدیریت وزن می باشد. این ماده غذایی میزان کالری پایینی دارد، به طوریکه یک فنجان ذرت حاوی ۱۴۳ کالری بوده و ۷۳ درصد ذرت از آب تشکیل شده است. همچنین این ماده غذایی به مدیریت وزن کمک می کند زیرا آب باعث افزایش حجم بدون کالری اضافی می شود. همچنین مصرف ذرت به دلیل وجود پروتئین و فیبر باعث افزایش حس سیری در طول روز خواهد شد. از طرفی ذرت حاوی مقدار کافی کربوهیدرات بوده که بهبود قندخون را به دنبال دارد. مصرف یک فنجان ذرت محتوی ۳۱ گرم کربوهیدرات است که یک چهارم نیاز روزانه توصیه شده به این ماده غذایی را تامین می کند.


ترجمه شده از وب سایت: www.livestrong.com

 

مقالات مرتبط
نظر بدهید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. وارد کردن موارد ستاره دار الزامی است