موادغذایی بدون کربوهیدرات

مواد غذایی بدون کربوهیدرات

آذر ۱۳, ۱۳۹۵ الهام آقایی تغذیه سالم نظرات

اگرچه کربوهیدرات در یک برنامه غذایی سالم ضروری است، اما می توان گفت مصرف آن باعث افزایش قندخون شده و همچنین دریافت بسیار زیاد کربوهیدرات افزایش وزن و چاقی را به همراه دارد. از طرفی اضافه کردن برخی موادغذایی بدون کربوهیدرات به برنامه غذایی روزانه می تواند به مدیریت وزن و کنترل قندخون کمک کند.


موادغذایی بدون کربوهیدرات

موادغذایی حاوی پروتئین، چربی و بدون کربوهیدرات بسیار کم است. بسیاری از موادغذایی حداقل حاوی مقدار کمی کربوهیدرات می باشد. روغن های گیاهی، چربی های خالصی مانند کره و مارگارین، گوشت، مرغ، غذاهای دریایی و تخم مرغ بهترین منابع موادغذایی بدون کربوهیدرات محسوب می شود. از طرفی با اضافه کردن سبزیجات به املت تخم مرغ یا استفاده از نان یا سس شیرین به همراه ماهی یا مرغ مقداری کربوهیدرات به موادغذایی بدون کربوهیدرات افزوده می شود. همچنین گوشت های فرآوری شده مانند سوسیس و کالباس حاوی مقدار کمی کربوهیدرات است.


نوشیدنی های بدون کربوهیدرات

نوشیدنی های شیرین حاوی کربوهیدرات است. نوشیدنی فاقد کربوهیدرات شامل آب، بیشتر نوشابه های رژیمی و قهوه سیاه بدون خامه است. آب بهترین انتخاب به عنوان نوشیدنی بدون کربوهیدرات می باشد. مصرف نوشیدنی های رژیمی حاوی شیرین کننده های مصنوعی از جمله ساکرالوز، آسپارتام و ساخارین نیز باعث افزایش خطر ابتلا به افزایش وزن، دیابت نوع ۲ و بیماری قلبی می شود.


موادغذایی با میزان کربوهیدرات پایین

نمونه هایی از موادغذایی سالم با میزان کربوهیدرات پایین شامل مغزها، دانه ها، پنیر کم چرب، توفو، سبزیجات بدون نشاسته مانند سبزیجات برگ سبز، اسفناج، کرفس، گوجه فرنگی، فلفل، خیار، قارچ، بروکلی و گل کلم است. همچنین بسیاری از موادغذایی با میزان کربوهیدرات پایین در هر وعده مصرفی کمتر از ۵ گرم کربوهیدرات دارند.


هشدار

اگرچه کاهش مصرف کربوهیدرات و افزایش میزان دریافت پروتئین به مدیریت وزن سالم کمک می کند، اما بدن برای عملکرد درست به کربوهیدرات نیاز دارد. مصرف پایین این گروه از موادغذایی می تواند منجر به حالت تهوع، سردرد، سرگیجه، یبوست، خستگی و ضعف شود. همچنین انستیتوی پزشکی در ایالات متحده مصرف روزانه حداقل ۱۳۰ گرم برای بزرگسالان، ۱۷۵ گرم برای بانوان باردار و ۲۱۰ گرم برای بانوان شیرده را توصیه می کند.


ترجمه شده از وب سایت: www.livestrong.com

 

مقالات مرتبط
نظر بدهید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. وارد کردن موارد ستاره دار الزامی است