آنتی اکسیدان های موجود در شکلات تیره

فواید شکلات تیره

شهریور ۴, ۱۳۹۶ الهام آقایی مقالات نظرات

شکلات تیره سرشار از فلاونوئید است؛ آنتی اکسیدانی که براساس مطالعات پزشکی از سیستم عروقی، قلب و مغز محافظت می کند. همچنین شکلات تیره به دلیل محتوای آنتی اکسیدانی بالا، ماده غذایی مفیدی محسوب می شود.

فلاونوئیدها ترکیبات آنتی اکسیدانی می باشند. براساس دپارتمان تغذیه دانشگاه دیویس کالیفرنیا، فلاونوئید موجود در شکلات فلاونول نامیده می شود که طعم تلخی به کاکائو می دهد.

طرفداران شکلات  تیره بسیار خوش شانس هستند زیرا این نوع شکلات در میان اسیدهای چرب تک اشباع نشده خاص و ویژه بوده و با ماست و میوه نیز به خوبی سازگار است. شکلات تیره همچنین آنتی اکسیدان هایی برای سلامت قلب دارد که با رادیکال های آزاد تخریب کننده ی سلول ها مبارزه می کند.


آنتی اکسیدان چیست؟

آنتی اکسیدان ها ترکیباتی گیاهی هستند که به اعتقاد محققان از آسیب های سلولی ناشی از رادیکال های آزاد در بدن جلوگیری می کنند. هزاران نوع آنتی اکسیدان وجود دارد که در موادغذایی گیاهی فراوان است. آنتی اکسیدان ها خطر ابتلا به بیماری های خاصی از جمله بیماری قلبی را کاهش می دهند. همچنین مقاله ی منتشر شده در مجله انجمن قلب امریکا کاهش ۳۲ درصدی خطر پیشرفت نارسایی قلبی در بانوانی که در یک ماه ۱ تا ۳ وعده از شکلات تیره با ۳۰ درصد کاکائو مصرف می کردند را نشان داد. لازم به ذکر است افزایش مصرف شکلات تیره اثرات مضری بر سلامتی را به دنبال داشت.

شکلات تیره بیشتر از ۶۰ درصد کاکائو دارد، به این معنا که نسبت به شکلات شیری حاوی مقدار بالایی آنتی اکسیدان بوده و غنی از فلاونوئید است. از خواص شکلات تیره می توان به کاهش فشار خون، کلسترول و خطر لخته خون اشاره کرد. براساس دانشگاه میشیگان ۲۸ گرم از شکلات تیره در روز توصیه می شود. همچنین براساس وزارت کشاورزی امریکا، شکلات تیره میزان بالایی چربی دارد و ۲۸ گرم از این نوع شکلات حاوی ۱۶۵ کالری است.


فواید شکلات تیره در حفظ سلامت بدن

سلامت سیستم قلب و عروق

سلامت قلب

تحقیقات نشان می دهد که فلاونوئید موجود در شکلات تیره تاثیر مثبتی بر کاهش فشار خون، کاهش لخته شدن خون و بهبود جریان خون به مغز و قلب دارد. این درحالیست که فلاونول ها در حفظ سلامت سیستم قلبی-عروقی نقش مهمی ایفا می کنند. براساس مقاله منتشر شده در مجله اروپایی قلب، دریافت کمی از شکلات تیره در مردان، کاهش فشارخون، بیماری قلبی و خطر سکته را به همراه دارد.

 

پیشگیری از افسردگی

افسردگی

شکلات تلخ نقش مهمی در درمان یا پیشگیری از افسردگی دارد. این ماده غذایی غنی از آنتی اکسیدان ها برای کاهش سطوح هورمون استرس یا کورتیزول در بدن است.

مطالعات نشان می دهد که مصرف روزانه ۳۹ گرم شکلات تلخ در افراد  پراسترس به مدت دو هفته موجب کاهش سطوح کورتیزول می شود.

 

بهبود عملکرد شناختی

سلامت شناختی

براساس مطالعه ی دانشگاه آکسفورد درباره تاثیر فلاونوئیدها بر حافظه، مصرف مقدار کمی از شکلات تیره باعث بهبود توانایی شناختی خواهد شد. شکلات کالری بالایی دارد، همچنین حاوی میزان قابل توجهی قند و چربی است که می تواند منجر به افزایش وزن شده و خاصیت آنتی اکسیدانی آن را از بین ببرد. بنابراین میانه روی و اعتدال در مصرف، بهترین راه برای بهره مندی از فواید سلامتی شکلات است.

 

سلامت پوست

سلامت پوست

براساس مطالعه منتشر شده در مجله تغذیه در ایالات متحده، شکلات تیره سرشار از ترکیباتی به نام فلاونوئید با خواص قدرتمند آنتی اکسیدانی است.

همچنین مصرف منظم شکلات تیره در بانوان باعث بهبود بافت پوست، کاهش قرمزی و هیدراته شدن بهتر پوست خواهد شد.

کاهش قندخون

قندخون

شکلات تیره سرشار از فلاونوئیدها بوده و براساس تحقیقات انجام شده این موادمغذی در کاهش مقاومت به انسولین، بهبود حساسیت به انسولین، کاهش سطوح قند خون و قندخون ناشتا موثر است. اما تمام شکلات ها تاثیر یکسانی ندارند.

براساس تحقیقات دانشگاه کپنهاگ در دانمارک، افرادی که شکلات تیره مصرف می کنند در مقایسه با افرادی با مصرف شکلات شیری، تمایل کمتری به استفاده از موادغذایی شیرین، شور و چرب دارند، زیرا شکلات شیری فلاونوئید کمتری داشته و اغلب حاوی قند و چربی بیشتری است.

همچنین فلاونوئیدهای موجود در شکلات تیره باعث کاهش خطر سکته، فشارخون بالا و حمله قلبی می شود.

 

کاهش کلسترول

کلسترول

تغییر در رژیم غذایی می تواند باعث کاهش سطح کلسترول شود. برای نمونه، جایگزین کردن چربی های اشباع شده با چربی های غیراشباع و دریافت روزانه فیبر می تواند باعث کاهش کلسترول شود. همچنین سومین اقدام برای کمک به کاهش کلسترول افزایش دریافت مواد موجود در گیاهان به نام فیتواسترول است. بتاسیتوسترول یکی از فراوان ترین فیتواسترول ها محسوب می شود. همچنین می توانید از منابع طبیعی از جمله مغزها، روغن های گیاهی، آووکادو و شکلات تیره استفاده کنید.

شکلات تیره نیز مانند انگور، توت ها، سیب و چای حاوی موادمغذی گیاهی با خواص آنتی اکسیدانی بوده که منابع طبیعی از بتاسیتوسترول است. بنابراین برای دریافت فیتواسترول بیشتر، شکلات هایی با بالاترین درصد کاکائو جامد را انتخاب کنید. مصرف ۲۸ گرم شکلات شیری ۳ میلی گرم بتاسیتوسترول داشته، درحالیکه همین میزان از شکلات تیره با ۷۰ تا ۸۵ درصد از کاکائو جامد محتوی ۲۴ میلی گرم بتاسیتوسترول است.

 

کاهش فشارخون

فشارخون

سیترولین از طریق مواد غذایی یا مکمل ها قابل دریافت است. زمانیکه سیترولین و آرژنین با یکدیگر ترکیب می شوند، سلول های بدن گاز مفیدی به نام نیتریک اکسید تولید می کند. نیتریک اکسید نیز باعث کاهش فشار خون و کاهش کلسترول خواهد شد. سیترولین به کاهش اسیدلاکتیک و آمونیاک در بافت های ماهیچه ای کمک می کند. همچنین باعث افزایش انرژی و تقویت سیستم ایمنی خواهد شد.

شکلات تیره منبعی از سیترولین به حساب می آید، بنابراین در صورتیکه طرفدار شیرینی جات هستید این نوع از شکلات انتخاب مناسبی برای دریافت سیترولین است.


 

مقالات مرتبط

نظر بدهید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. وارد کردن موارد ستاره دار الزامی است