موادغذایی سرشار از چربی غیراشباع

موادغذایی سرشار از چربی غیر اشباع

نوامبر 19, 2016 الهام آقایی تغذیه سالم نظرات

چربی غیر اشباع شامل دو نوع تک اشباع نشده و چنداشباع نشده است. براساس کلینیک مایو در ایالات متحده، این چربی سالم جزئی از یک رژیم غذایی متعادل محسوب شده که منجر به کاهش سطج کلسترول و پیشگیری از بیماری قلبی می شود. بدن برای عملکرد درست به مقداری چربی نیاز دارد و بهتر است منبع چربی دریافتی از نوع غیراشباع باشد. مصرف چربی حتی از نوع غیراشباع باید در حد اعتدال باشد زیرا دریافت بسیار زیاد منجر به افزایش وزن ناسالم خواهد شد.


کره بادام زمینی

کره بادام زمینی (گرفته شده از بادام زمینی) حاوی مقدار زیادی از چربی های تک اشباع نشده ی سالم است. کره خام یا فرآوری نشده بادام زمینی محتوی موادمغذی سالمی است، زیرا هیچ گونه محتویات اضافی در این نوع کره وجود ندارد. همچنین در زمان انتخاب نوع فرآوری شده ی کره بادام زمینی دقت کنید که حاوی میزان بالایی قند نیاشد زیرا قند اضافی موجب افزایش کالری غیرضروری خواهد شد.


برخی از روغن ها

بیشتر روغن های گیاهی متشکل از چربی های غیراشباع سالم است، اما تعداد کمی از این روغن ها، مقدار زیادی چربی های اشباع شده دارند. روغن هایی مانند روغن زیتون، کانولا، بادام زمینی، گلرنگ و آفتابگردان حاوی چربی های اشباع نشده است. بنابراین برای طبخ موادغذایی این روغن ها را جایگزین چربی های اشباع شده کنید.


ماهی

برخلاف پروتئین های حیوانی، ماهی حاوی مقدار زیادی از چربی های غیراشباع بوه و ماهی سالمون، تن آلباکور و ماهی پهن بزرگ هالیبوت انتخاب مناسبی است.


آووکادو

براساس انجمن قلب امریکا، آووکادو حاوی بخش عمده ای از چربی های تک اشباع نشده است. براساس توصیه کلینیک مایو در ایالات متحده، استفاده از آووکادو در ساندویچ ها جایگزین سالمی برای پنیر محسوب می شود. همچنین برش هایی از آووکادو را می توانید در سالاد استفاده کنید.


آجیل خام

مصرف آجیل خام، مقدار زیادی چربی های غیراشباع را برای بدن فراهم می کند. آجیل یک میان وعده ی سالم و قابل حمل بوده که حاوی پروتئین های انرژی زا است. همچنین مصرف آجیل به طور منظم در یک رژیم غذایی متعادل می تواند به بهبود وزن سالم بدن کمک کند. بسیاری از آجیل ها از جمله بادام، گردو و پسته میزان چربی غیراشباع بالایی دارند.


ترجمه شده از وب سایت: www.livestrong.com

مقالات مرتبط
نظر بدهید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. وارد کردن موارد ستاره دار الزامی است