مواد غذایی حاوی روی و ویتامین E

موادغذایی حاوی روی و ویتامین E

آبان ۲۳, ۱۳۹۵ الهام آقایی تغذیه سالم نظرات

روی و ویتامین E جزو مواد مغذی ضروری برای بدن بوده که در بسیاری از موادغذایی و مکمل ها موجود است. مصرف کافی هر کدام از این موادمغذی برای کمک به پیشگیری از کمبودهای تغذیه ای ضرورت دارد، به طوریکه برخی از موادغذایی منابع خوبی از ویتامین E و روی محسوب می شوند.


مقدمه

براساس دفتر مکمل های غذایی در موسسه ملی سلامت امریکا، ماده معدنی روی به تقویت سیستم ایمنی، ساخت DNA و پروتئین، درمان جراحات وبهبود رشد و نمو در کودکان کمک می کند. همچنین ویتامین E آنتی اکسیدانی است که در عملکرد سسیتم ایمنی نقش دارد و از سلول ها در برابر رادیکال های آزاد و بیماری ها محافظت می کند.


توصیه

براساس موسسه امریکایی پزشکی (IOM) و انجمن تغذیه و موادغذایی امریکا (FNB)، میزان مصرف توصیه شده ویتامین E در بانوان، مردان و بانوان باردار (بزرگسال) روزانه ۱۵ میلی گرم و در بانوان شیرده روزانه ۱۹ میلی گرم است. همچنین میزان مصرف توصیه شده ماده معدنی روی در مردان و بانوان باردار (بزرگسال) روزانه ۱۱ میلی گرم، در بانوان بزرگسال شیرده روزانه ۱۲ میلی گرم و در سایر بانوان بزرگسال روزانه ۸ میلی گرم است.


موادغذایی حاوی ماده معدنی روی

براساس دفتر مکمل های غذایی موسسه ملی سلامت امریکا، موادغذایی از جمله گوشت گاو، مرغ، غذاهای دریایی مانند صدف، لابستر و خرچنگ، حبوباتی مانند لوبیا قرمز و نخود، شیر، ماست، پنیر، کاشو (بادام هندی) و بادام منابع خوبی از ماده معدنی روی به حساب می آیند.


مواد غذایی حاوی ویتامین E

براساس دفتر مکمل های غذایی موسسه ملی سلامت امریکا، موادغذایی حاوی ویتامین E شامل جوانه گندم، آجیل، دانه ها، روغن آفتابگردان، روغن گلرنگ، روغن ذرت، روغن دانه سویا، اسفناج و بروکلی است.


موادغذایی حاوی ویتامین E و روی

برخی از موادغذایی حاوی هر دو ماده مغذی روی و ویتامین E است. این موادغذایی شامل آجیل به ویژه بادام و بسیاری از غلات صبحانه غنی شده است. البته تمام غلات غنی شده حاوی هر دو ماده مغذی نیست، بنابراین بهتر است در زمان انتخاب غلات صبحانه برچسب ارزش غذایی محصول را بررسی کنید.


ترجمه شده از وب سایت: www.livestrong.com

مقالات مرتبط
نظر بدهید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. وارد کردن موارد ستاره دار الزامی است