آرتیشو

ویتامین ها و موادمعدنی موجود در آرتیشو

آبان ۲۱, ۱۳۹۵ الهام آقایی تغذیه سالم نظرات

آرتیشو یا کنگر فرنگی حاوی کالری پایین، فیبر بالا و منبع آنتی اکسیدانی غنی از ویتامین های مهم و موادمعدنی است.


سرشار از فولات

مصرف آرتیشو راهی برای افزایش مقدار فولات (ویتامین B9) در رژیم غذایی است. این ویتامین نه تنها برای تکثیر سلولی مورد نیاز بوده، بلکه همراه با ویتامین B6 و ویتامین B12 با تنظیم سطح هموسیستئین از بدن در برابر بیماری قلبی محافظت می کند. یک آرتیشوی کروی متوسط، تقریبا ۳۰ درصد ارزش روزانه فولات دارد. همچنین یک فنجان از قسمت وسط آرتیشو معروف به قلب آرتیشو نزدیک به ۴۰ درصد از ارزش روزانه توصیه شده فولات را تامین می کند.


ویتامین C

آرتیشو منبعی غنی از ویتامین C است. علاوه بر نقش ویتامین C به عنوان آنتی اکسیدانی قوی، این ویتامین به سلامت پوست، بینایی، درمان زخم ها و جذب آهن کمک می کند. یک آرتیشو کروی متوسط خام، تقریبا حاوی ۲۵ درصد از ارزش روزانه ویتامین C است. اما آرتیشو پخته شده حدود ۴۰ درصد کمتر ویتامین C دارد، زیرا ویتامین های محلول در آب نسبت به حرارت حساس اند.


ویتامین K

آرتیشو سرشار از ویتامین K یا ویتامین انعقاد خون است. زیرا بدون این ویتامین، خون توانایی انعقاد را ندارد. همچنین این ویتامین نقش مهمی در حفظ سلامت استخوان ایفا می کند. یک آرتیشو کروی متوسط (به صورت خام یا پخته) ۲۰ درصد از ارزش روزانه ویتامین K را تامین می کند. همچنین یک فنجان قلب آرتیشو حاوی ۳۰ درصد از ارزش روزانه توصیه شده این ویتامین است.


منیزیم

منیزیم یک ماده معدنی اصلی است، زیرا بدن برای عملکرد طبیعی به مقدار زیادی از آن نیاز دارد. همچنین یک ماده مغذی مهم محسوب شده که برای سلامت استخوان، ماهیچه، اعصاب و قلب حیاتی است. از طرفی به تبدیل کربوهیدرات، پروتئین و چربی به انرژی کمک می کند. مصرف یک فنجان از قلب آرتیشو یا یک آرتیشو کروی متوسط خام کمتر از ۲۰ درصد از ارزش روزانه کلسیم را تامین می کند. آرتیشو پخته ۳۰ درصد منیزیم کمتری نسبت به آرتیشو خام دارد.


سایر مواد مغذی

استفاده از آرتیشو در رژیم غذایی میزان دریافتی پتاسیم و آهن را افزایش می دهد. یک آرتیشو کروی متوسط به صورت خام یا یک فنجان قلب آرتیشو، هر یک حاوی ۱۴ درصد از ارزش روزانه پتاسیم است. همچنین آرتیشو به صورت خام ۱۰ درصد ارزش روزانه آهن دارد، درصورتیکه همین میزان به صورت پخته، حاوی ۵ درصد ارزش روزانه آهن است. آرتیشو منبعی غنی از ترکیبات آنتی اکسیدانی و فیبر محسوب شده، به طوریکه یک آرتیشو متوسط به صورت پخته آنتی اکسیدان های بیشتری نسبت به یک فنجان بلوبری دارد. یک فنجان قلب آرتیشو نیز حدود ۶۰ درصد ارزش روزانه فیبر دارد.


ترجمه شده از وب سایت: www.livestrong.com

مقالات مرتبط
نظر بدهید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. وارد کردن موارد ستاره دار الزامی است