مواد غذایی مفید برای پانکراس

مواد غذایی موثر در حفظ سلامت پانکراس و پیشگیری از پانکراتیت

آبان ۸, ۱۳۹۵ الهام آقایی تغذیه سالم نظرات

پانکراس ( لوزالمعده ) نقش حیاتی در گوارش دارد. وقتی غذا از معده وارد روده کوچک می شود با آنزیم های گوارشی پانکراس برای خنثی کردن اسید معده و جلوگیری از آسیب به روده آمیخته می شود. این آنزیم ها همچنین باعث تجزیه غذا شده تا جذب بدن شود. پانکراس انسولین نیز تولید می کند که با کاهش قند خون به بدن اجازه ذخیره انرژی غذا برای مصارف بعدی را می دهد. بنابراین برای تغذیه و التیام پانکراس باید غذاهای سالم مصرف کنید. مصرف غذاهای سالم همچنین مانع از پانکراتیت یا التهاب شدید پانکراس می شود.


بلوبری و گیلاس:

بلوبری و گیلاس هر دو منابع خوبی از آنتی اکسیدان ها هستند که از آسیب رسیدن به سلول جلوگیری می کند.


بروکلی:

بروکلی و سایر کلم ها مانند کلم بروکسل، کلم و گل کلم حاوی مواد شیمیایی قدرتمندی هستند که از ابتلا یه سرطان پیشگیری می کنند.


سیر:

سیر به همراه پیاز که از خانواده آلیوم است منابع خوبی از مواد مغذی مفید برای سلامت پانکراس و پیشگیری از سرطان محسوب می شوند.

garlic and onion isolated on white


انگور قرمز

انگور قرمز همچنین منبع خوبی از رسوراترول، یک آنتی اکسیدان قوی است. در صورت مبتلا به پانکراتیت از خوردن شراب قرمز اجتناب کرده و به جای آن مقداری انگور قرمز بخورید.


قارچ قرمز ریشی

قارچ قرمز ریشی به کاهش التهاب کمک کرده و در دارویی چینی برای حفظ تعادل بدن کاربرد دارد.


اسفناج:

اسفناج منبع خوبی از آهن و ویتامین B بوده که هر دو برای سلامت پانکراس ضروری است. استفاده از سالاد اسفناج یا اسفناج سرخ شده نیز خالی از لطف نخواهد بود. سایر سبزیجات برگدار مانند کلم پیچ، خردل و برگ چغندر برای حفظ سلامت پانکراس مفید است.


سیب زمینی شیرین :

سیب زمینی شیرین با سایر سبزیجات زرد و نارنجی مانند هویج، ذرت و کدو مسمایی حاوی مواد مغذی است که برای سلامت پانکراس مفید خواهد بود و از سرطان پیشگیری می کند.


توفو

توفو یک منبع عالی از پروتئین کم چرب است. التیام پانکراس نیازمند پروتئین در رژیم غذایی بوده اما چربی زیاد مشکلات پانکراس را تشدید خواهد کرد.


سوپ سبزیجات با گوجه

گوجه منبع خوبی از ویتامین C و آنتی اکسیدان ها است. همچنین سبزیجات حاوی آنتی اکسیدان ها و مواد مغذی مفید بوده که سوپ حاصل از این دو ماده غذایی بسیار مفید است.


ماست با محیط کشت زنده و فعال

ماست با محیط کشت فعال منبع خوبی از پروبیوتیک به حساب می آید که به عملکرد سیستم گوارش و تقویت سیستم ایمنی کمک می کند . همچنین باید برای اثربخشی ماست بدون شکر انتخاب کنید.


ترجمه شده از وب سایت : www.livestrong.com

مقالات مرتبط
نظر بدهید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. وارد کردن موارد ستاره دار الزامی است