فواید آنتی اکسیدان ها، ویتامین های گروه B و D برای بانوان بالای ۴۰ سال

اکتبر 29, 2016 الهام آقایی تغذیه سالم نظرات

با افزایش سن نیازهای تغذیه ای بدن نیز تغییر خواهد کرد به طوریکه با کاهش سوخت و ساز، افزایش وزن و از دست رفتن تراکم استخوانی همراه است. تغذیه صحیح به کاهش روند پیری زودرس کمک می کند. اطمینان از دریافت صحیح ویتامین ها در کنار یک رژیم غذایی سالم می تواند موثر باشد. قبل از مصرف مکمل حتما با پزشک خود مشورت کنید.


ویتامین های گروه B

تمام ویتامین های گروه B اهمیت دارد اما فولات، نیاسین، ویتامین B5 برای بانوان در سنین ۴۰ تا ۵۰ سالگی بسیار حیاتی است. مصرف ۲۰۰ میکروگرم فولات، حداقل ۱۵ میلی گرم نیاسین و ۱۵۰ میکروگرم ویتامین B5 دو بار در روز توصیه می شود. براساس دانشکده پزشکی هاروارد، ویتامین B5 به بدن برای تبدیل غذا به انرژی و ساخت هموگلوبین، انتقال دهنده های عصبی، لیپیدها و هورمون های استروئیدی کمک می کند. نیاسین به بدن در جهت تبدیل غذا به انرژی کمک می کند که برای تشکیل سلول های سالم قرمز خون ، رشد مغز، پوست و سلامت سیستم عصبی مورد نیاز است. فولیک اسید باعث کاهش سطح هموسیستئین (یک اسیدآمینه در خون) در بدن می شود. براساس انجمن قلب امریکا، بالارفتن سطح هموسیستئین با افزایش خطر ابتلا به بیماری های قلبی و سکته مرتبط است. همچنین در صورت مصرف الکل، فولیک اسید خطر ابتلا به سرطان سینه و روده را کاهش می دهد.


ویتامین های آنتی اکسیدانی:

ویتامین های آنتی اکسیدانی از طرق مختلف برای بدن مفید است. ویتامین A به صورت بتاکاروتن در کنار ویتامین C و ویتامین E باعث افزایش توان سیستم ایمنی بدن  شده و با رادیکال های آزاد تولید شده درهنگام متابولیسم طبیعی بدن همراه استرس، آلودگی و مصرف سیگار مبارزه می کند. دریافت بهینه ویتامین A، چهار هزار واحد بین المل (IU) است . این ویتامین به کاهش چین و چروک و لکه با افزایش سن کمک کرده و از بدن در برابر بیماری های قلبی محافظت می کند. همچنین این ویتامین باعث سلامت بینایی، پوست، استخوان و دندان می شود. میزان مصرف توصیه شده روزانه ویتامینC ، هفتاد و پنج میلی گرم است. این میزان از ویتامین به بدن برای تولید کلاژن و کاهش سطح کلسترول کمک می کند. همچنین مصرف ۳۰ واحد ویتامین E باعث کاهش علائم ناشی از آسیب های نور خورشید و کاهش خطر ابتلا به بیماری های قلبی شده و به بدن برای تشکیل ماهیچه ها، بافت ها و سلول های قرمزخون کمک می کند. براساس مقاله منتشر شده در مجله زیست پزشکی و درمان دارویی، ویتامین C و E در افرادی که مکمل های هورمونی مصرف می کنند به ویژه در افراد مبتلا به دیابت باعث افزایش سلامتی می شود.


ویتامین D :

ویتامین D باعث افزایش جذب کلسیم و قدرت استخوان ها و دندان ها می شود. قله توده استخوانی بین سنین ۲۵ تا ۳۵ است. در ۴۰ سالگی به تدریج شاهد از دست رفتن تراکم استخوانی در حدود سالانه ۰.۳ تا ۰.۵ می باشید. این روند در دوران یائسگی افزایش می یابد زیرا هورمون های زنانه به حفظ تراکم استخوانی کمک می کند و این درحالیست که تولید استرژن با شروع یائسگی کاهش یافته و به تدریج متوقف می شود. بسیاری از بانوان به سرعت پس از یائسگی ۲۰ درصد از توده استخوانی خود را از دست می دهند. توصیه می شود دو بار در روز ۵۰۰ واحد بین الملل ویتامین D3 و سه بار در روز دوز ۶۰۰ میلی گرمی ماده معدنی کلسیم مصرف شود. لازم به ذکر است که مصرف یک بار در روز کلسیم با دوز بالا موثر نخواهد بود زیرا بدن فقط می تواند ۶۰۰ میلی گرم کلسیم را در یک وعده مصرفی جذب کند.


ترجمه شده از وب سایت: www. livestrong.com

 

مقالات مرتبط
نظر بدهید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. وارد کردن موارد ستاره دار الزامی است