قارچ پورچینی

مصرف قارچ پورچینی بدون نگرانی از افزایش کالری

اسفند ۲۳, ۱۳۹۵ نسخه تغذیه سالم نظرات

معمولا نیم ساعت قبل از پخت، قارچ­های پورچیینی خشک شده را در آب داغ خیس می­کنند. سپس از آب آن به عنوان طعم دهنده­ ای برای پخت غذا و از قارچ­های نرم شده برای افزودن به خوراک گوشت یا خورش استفاده می شود. با این روش پخت، مواد مغذی موجود در قارچ­ها به خوبی حفظ می­ شوند.


کالری و چربی

صد گرم قارچ پورچینی خشک شده تنها ۲۶ کالری انرژی داشته و فاقد چربی است. هر نوع چربی از جمله چربی ترانس، اشباع شده یا کلسترول در این قارچ­ها یافت نمی­شود؛ به همین دلیل می­توان از این قارچ­ها برای طعم دادن به غذا بدون نگرانی از افزایش یافتن کالری استفاده کرد.


فیبر

قارچ­های پورچینی دو گرم فیبر دارند؛ که اضافه کردن آنها به غذا باعث افزایش فیبر دریافتی خواهد شد. براساس توصیه مرکز بهداشت هاروارد، کودکان و بزرگسالان به ازای هر هزار کالری مصرفی در روز ۱۴ گرم فیبر مصرف کنند. اگر هزار کالری را بخواهیم تماما از قارچ­ها دریافت کنیم، تقریبا ۷۷ گرم فیبر به دست می­آید. نسبت انرژی به فیبر قارچ­ها بسیار پایین است و مصرف این قارچ­ها به ما این امکان می­دهد که از غذاهای کم فیبر لذت کافی را ببریم.


ویتامین­ها و مواد معدنی

صد گرم قارچ پورچینی ۵ درصد از نیاز روزانه به ویتامین A و ۱۰ درصد از نیاز روزانه به ویتامین C را تامین می­کند. همچنین ۲ درصد نیاز روزانه به کلسیم و ۸ درصد از نیاز روزانه به آهن را تامین می­کند. با این که این مقدار مواد مغذی به نظر بسیار کم می­آید، اما زمانی که از این قارچ­ها به وفور در رژیم غذایی استفاده شود، زیاد خواهد شد.


پروتئین

صد گرم قارچ پورچینی ۳ گرم پروتئین دارد. براساس توصیه وزارت کشاورزی امریکا، به ازای هر کیلوگرم از وزنتان به ۰.۸ گرم پروتئین نیاز دارید. برای نمونه خانمی با ۵۹ کیلو وزن به ۴۷.۳ گرم پروتئین در روز نیاز دارد. همچنین پروتئین موجود در ۱۰۰ گرم قارچ پورچینی ۴.۲ درصد از این نیاز را برای بدن فراهم می کند.


خطرات

هر صد گرم قارچ، ۴۸۴ میلی گرم پتاسیم دارد که برای بیماران مبتلا به بیماری­های پیشرفته کلیه و دیگر بیماری­هایی که نباید پتاسیم به بدنشان برسد، خطرناک است. پتاسیم بیش از حد در رژیم غذایی می­تواند باعث بر هم خوردن ریتم ضربان قلب و حتی مرگ در افرادی شود که کلیه­های آن­ها قادر به فیلتر کردن پتاسیم خون نیست.


ترجمه شده از وب سایت: www.livestrong.com

مقالات مرتبط
نظر بدهید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. وارد کردن موارد ستاره دار الزامی است