رفلاکس

احساس حالت تهوع پس از صرف غذا

آذر ۳, ۱۳۹۵ الهام آقایی تغذیه سالم نظرات

تهوع عوامل بسیاری دارد. بیماری­های جسمی و روحی می­تواند این شرایط آزاردهنده را در انسان تشدید کند. اما اگر این حالت را پس از صرف غذا تجربه می­کنید، فهرست عوامل تاثیرگذار کمتر می ­شود. تهوع همیشه نشان دهنده شرایطی جدی نیست، اما درصورت طولانی شدن این وضعیت، به دنبال نشانه­هایی برای علت آن باشید.


بیماری مزمن کیسه صفرا

تهوع و استفراغ در زمان مشکلات کیسه صفرا دیده می­شوند. تهوع بعد از مصرف غذا می­تواند ارتباط تنگاتنگی با التهاب کیسه صفرا داشته باشد. ممکن است احساس ناراحتی در ناحیه شکمی، نفخ و اسهال را تجربه کنید. همچنین التهاب حاد کیسه صفرا در بیش از ۹۰ درصد موارد به دلیل سنگ­های صفراوی است. با گذشت زمان این التهابات حاد باعث کاهش اندازه و سفت شدن دیواره کیسه صفرا شده و بر کارکرد مناسب آن تاثیر می­گذارد.


رفلاکس

بیماری رفلاکس معده به مری ( GERD ) دلیل دیگری است که می­تواند باعث تهوع پس از صرف غذا ­شود. در افراد مبتلا به این بیماری، بعد از صرف غذا مواد غذایی و آب به جای ورود به روده ازمعده به سمت مری بازمی­گردند. به دلیل وجود اسید معده همراه با غذای در حال هضم، این اتفاق می­تواند عواقب بسیار ناخوشایندی داشته باشد. در کنار تهوع علائم دیگری مانند سوزش قلب، سرفه و گلودرد ممکن است رخ دهد. همچنین می­تواند باعث ایجاد طعم اسیدی در دهان شود. خوابیدن پس از صرف غذا باعث تشدید رفلاکس خواهد شد. مواد غذایی مانند گوجه، مرکبات، غذاهای چرب، پیاز، شکلات و غذاهای حاوی نعناع باعث تحریک رفلاکس می شود.


مسمومیت غذایی

بیماری­های ناشی از مسمومیت های غذایی یکی از نگرانی­های پزشکی است که سالانه میلیون­ها نفر در امریکا را تحت تاثیر قرار داده است. براساس آمارهای مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری ها تقریبا ۵ هزار آمریکایی سالانه بر اثر این بیماری می­میرند. غذایی که به خوبی پخته نشده باشد نیز می­تواند باعث بیماری شود. همچنین غذایی که بیشتر از دو ساعت خارج از محیط یخچال باشد می­تواند باعث رشد باکتری شود. علائمی مانند تهوع، استفراغ، تب و اسهال از نشانه های رایج این بیماری بوده که می­تواند از نیم ساعت پس از مصرف غذای آلوده رخ دهد.


درمان دارویی

تمام این بیماری­ها نیازمند بررسی و درمان توسط پزشک مسئول است. التهاب کیسه صفرا عموما منجر به جراحی و حذف عضو می­شود. با اینکه در بسیاری از موارد مسمومیت­های غذایی خود به خود برطرف می­شوند، اما درشرایط حاد بیماری، نیازمند مراجعه و بستری شدن در بیمارستان است. درصورتیکه علائمی مانند تهوع، اسهال خونی، تب بالا و استفراغ طولانی دارید، به پزشک مراجعه کنید. همچنین اگر احتمال می دهید که تهوع به دلیل رفلاکس است با پزشک خود در مورد علائمی که بیش از دو هفته طول می­کشد مشورت کنید. برای درمان رفلاکس باید رژیم غذایی افراد اصلاح شود؛ از مصرف غذاهای محرک رفلاکس و از کاهش شدید وزن خودداری کنید. برای کنترل تولید اسید معده می توان از داروهای تجویزی استفاده کرد.


ترجمه شده از وب سایت: www.livestrong.com

مقالات مرتبط
نظر بدهید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. وارد کردن موارد ستاره دار الزامی است