روز دوم بارداری

روز دوم بارداری

آبان ۶, ۱۳۹۵ نسخه بارداری روز به روز نظرات

روز دوم بارداری – الان روز دوم چرخه ی قاعدگی است – ۲۷۸ روز مانده تا زمان زایمان

در این شکل چه چیزی مشاهده می شود

تخمک های شما هنوز در حال نمو است. توجه داشته باشید که تخمک ها به صورت تصاویری با افزایش رنگ دیده می شود. ساختار های  سفیدی که در این شکل دیده می شود، فولیکول های نابالغ هستند و تخمک ها را احاطه کرده اند. این فولیکول ها در مراحل مختلف نمو تخمک دیده می شوند. وقتی که یک فولیکول بالغ می شود، تخمک آزاد می شود. ( به آن مرحله ی تخمک گذاری می گویند.)


اگر چرخه ی تخمدانی ادامه یابد و بخش های مختلف آن را بدانیم، احتمال لقاح را می توان افزایش داد

الان روز دوم چرخه ی تخمدانی شماست. چرخه ی تخمدانی به طور متوسط ۲۸ روز است ولی در بسیاری از زنان این زمان کوتاه تر و یا طولانی تر می شود، در واقع چرخه ی قاعدگی به هم می ریزد و می تواند منظم هم نباشد.

وقتی که بافت ها و عروق خونی که سطح داخلی رحم را می پوشاند ( اندومتر) ریزش می کند، قاعدگی رخ می دهد. متوسط خون از دست رفته در طی دوره ی قاعدگی حدود ۳۰ میلی لیتر است (  به اندازه ی ۲ قاشق غذا خوری). در زمانی که لایه سلول های پوشاننده ی رحم شروع به ریزش می کند، عروق خونی آن منقبض می شود و درد های شبه کرامپی ( همراه با گرفتگی) در  رحم ایجاد می شود. درست در زمانی که این دوره ی قاعدگی به اتمام می رسد، تخمک در فولیکول شروع به  بالغ شدن می کند و آماده آزاد شدن می شود، این اتفاق در حدود اواسط چرخه ی تخمدانی رخ می دهد. به این حالت تخمک گذاری می گویند.

لایه ی پوشاننده ی  رحم  دوباره شروع به ساخته شدن می کند و تحت تاثیر هورمون های جنسی استروژن و پروژسترون دوباره بازسازی می شود، آماده می شود تا لقاح انجام شود. اگر تخمک بارور نشود، سطح هورمون ها افت می کند و لایه ی پوشاننده آن ریزش می کند و چرخه مجددا شروع می شود.


یک موضوع جالب

در زنانی که با هم کار می کنند و یا با هم زندگی می کنند ممکن است دوره ی های باروری در آن ها هم زمان باشد.

دانشمندان بر این باورند که فرمون هایی ( مواد شیمیایی که پاسخ بیولوژیک به فرد را تحریک می کنند ) از زنی به زن دیگر ترشح می شود.


تغییراتی که در طی چرخه های قاعدگی رخ می دهد

در چرخه ی ماهیانه تخمک رشد می کند تا درون تخمدان ها بالغ شود که در بالای نمودار دیده می شود. این تخمک در حوالی روز ۱۴ ام از فولیکول آزاد می شود. بخش پائین شکل نشان دهنده ی نمو لایه ی پوشاننده ی رحم است – و در شروع چرخه ریزش می کند، و در ادامه برای شکل گیری تخمک بالغ ریزش می کند.

روز 2 بارداری

فولیکول بدون تخمک ( که کورپوس لوتئوم نام دارد ) پروژسترون ترشح می کند، هورمونی که به اندومتر کمک می کند تا به ضخامتی در حدود ۶ میلی متر در دوره ی ۲۸ روزه ی چرخه ی قاعدگی برسد و آماده می شود تا تخمک بارور را بپذیرد.


روز سوم بارداری

روز اول بارداری

هفته اول بارداری

مقالات مرتبط
نظر بدهید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. وارد کردن موارد ستاره دار الزامی است