ثبت نوار قلب به صورت سرپایی

ثبت نوار قلب به صورت سرپایی

مرداد ۵, ۱۳۹۵ نسخه پاراکلینیک نظرات

ثبت نوار قلب به صورت سرپایی فعالیت الکتریکی قلب را در زمان انجام کارهای معمولی نشان می دهد. کلمه ی سرپایی به این معنی است که  در زمان انجام این تست بیمار می تواند راه برود. این فرم از پایش، نوار قلب سرپایی، هولتر مانیتورینگ، نوار قلب ۲۴ ساعته نام دارد.

بسیاری از مشکلات قلبی تنها در زمان فعالیت های خاص مشخص می شوند. این موارد شامل ورزش، غذا خوردن،  فعالیت جنسی، استرس، حرکات روده ایی و حتی در زمان خواب می باشد. ثبت ۲۴ ساعته ی مداوم هم احتمال دارد تا ضربان های قلبی غیر عادی را در زمان این فعالیت ها نشان دهد.

بسیاری از افراد آریتمی دارند. نوع آن  به الگوی ضربان قلب ، به مدت زمان آن و زمان وقوع آن وابسته است.

انواع روش های چکاپ سرپایی وجود دارد. انتخاب بهترین روش به تشخیص مشکل قلبی بستگی دارد.

چرا ثبت نوار قلب به صورت سرپایی انجام می شود:

 • برای بررسی وثبت ضربان قلب و تغییرات آن در زمان فعالیت های خاص.
 • پی بردن به علت ایجاد درد قفسه سینه و یا فشار در قفسه سینه، گیجی و یا غش کردن. این موارد ممکن است علائم مشکلات قلبی باشد.
 • بررسی جریان خون ضعیف به عضله ی قلبی. به این حالت ایسکمی می گوئیم.
 • بررسی این که درمان آریتمی موثر است یا که خیر.

آمادگی برای ثبت نوار قلب به صورت سرپایی

باید به پزشک در مورد تمام داروهای مصرفی اطلاع داد. بسیاری از داروها ممکن است بر روی نتایج این تست اثر داشته باشد.

نوار قلب اغلب برای بررسی مشکلات قلبی قبلی استفاده می شود مثل ضربان قلبی نامنظم.  باید قبل از قرار دادن پد ها حمام کرده باشید.  در زمان انجام این تست نباید زیور آلات داشته باشید.

اگر در زیر پوست شما مانیتور باشد، باید دستورات مربوط به آن رعایت شود.

اگر نگران انجام این تست هستید با پزشک در مورد خطرات و نتایج آن مشورت کنید.


ثبت نوار قلب به صورت سرپایی تست چگونه انجام می شود؟

رکوردر مداوم ۲۴ تا ۷۲ ساعت سیگنال های الکتریکی قلب شما را ثبت می کند.  نوار قلب استاندارد تنها ۴۰ تا ۵۰ ثانیه ضربان قلب را در دوره ی زمانی کوتاه ثبت می کند. ولی این نوع حدود ۱۰۰ هزار ضربان را در ۲۴ ساعت ضبط می کند.

برای انجام این تست، مانیتور سبکی استفاده می شود. بر روی شانه و یا به دور مچ دست بسته می شود. بوسیله ی سیم هایی به پد یا برچسب های کوچک ( الکترود) روی قفسه سینه بسته می شود. این الکترود ها سیگنال های الکتریکی صادر شده از قلب را شناسایی می کند.

این الکترود ها یا مانیتورها در مطب پزشک یا در اتاق بیمارستان کارگذاشته می شود.

 • نواحی بسیاری از قفسه سینه ممکن است اصلاح شود و تمیز شود. ولی در بخش کوچکی ژل قرار داده می شود.
 • پدهای الکترودی بر روی این ناحیه ی پوست قفسه سینه قرار داده می شود. سیم های باریک به الکترود ها وصل می شود.

نوع فعالیت باید ذکر شود و بعد در هر زمان علائم قید شود، برای مثال:

 • ورزش کردن
 • غذا خوردن
 • ادرار کردن یا مدفوع کردن
 • داشتن فعالیت جنسی
 • خوابیدن
 • ناراحتی
 • مصرف دارو

اگر شما هر نوع مشکل قلبی داشتید، مثل گیجی، غش کردن، درد قفسه سینه و یا ضربان های قلبی غیر عادی، مارکر را بر روی رکوردر قرار دهید. برای مثال ممکن است شما بنویسید: ۱۲.۳۰ ظهر، ناهار خوردن ۱.۰۰ ظهر.

سعی کنید تا به پشت بخوابید و رکوردر را به دقت در یک سمت قرار دهید. اگر یکی از الکترودها یا سیم ها شل باشد، چراغ روی مانیتور شروع به فلش زدن می کند. مرکز هر الکترود را فشار دهید، در این حالت می توانید دوباره آن را در محل مناسب قرار دهید. اگر یکی از الکترودها افتاد،  فورا به پزشک اطلاع دهید.

در زمانی که از این وسیله استفاده می کنید، از وسایل مغناطیسی دوری کنید مثل ماکروویو.


شما و پزشک پس از ثبت نوار قلب به صورت سرپایی چه کاری انجام می دهید؟

در پایان دوره ی ۲۴ تا ۷۲ ساعته ی انجام این تست، به مطب پزشک یا بیمارستان بروید، تا الکترودها برداشته شود. یا ممکن است خود شما الکترودها را بردارید. رکوردر توسط کامپیوتر خوانده می شود و اطلاعاتی در مورد ضربان قلب و نشانه های غیرعادی قلبی ثبت می شود.

رکوردرهای کاشتنی:

نوع دیگری از رکوردرهای مداوم رکوردرهای کاشتنی است که در زیر پوست قفسه سینه قرار داده می شود. برای بیش از یک سال می تواند کاربرد داشته باشد.

رکوردر متناوب:

نوع دیگر مانیتور قلبی، رکوردر متناوب است. این فرم زمانی استفاده می شود که علائم ضربان قلبی غیر عادی اغلب اوقات رخ ندهد. این نوع برای مدت طولانی استفاده می شود.

نحوه ی عملکرد رکوردر متناوب به نوع مانیتور به کار رفته شده وابسته است:

 • لوپ رکوردر: این نوع رکوردر  به طور مداوم ضربان قلب را ثبت می کند. اطلاعات کمی به ما می دهد. به آن گفته می شود رکوردر  پیش علامتی.
 • الکترودها با روشی مشابه به قفسه سینه متصل می شود. وقتی که علائم شروع می شود، بخش پائینی مانیتور فشرده می شود تا ضربان قلب ضبط شود.
 • یک نوع از این رکورد رها در زیر پوست قفسه سینه قرار داده می شود. این روش با جراحی انجام می شود. برای چندین هفته کاربرد دارد. برای افرادی که ندرتا علائم دارند مثلا هر ۶ ماه یک بار.

خطرات ثبت نوار قلب به صورت سرپایی

این روش خطر خاصی ندارد. الکترودهای قرار داده شده بر روی پوست تنها سیگنال های الکتریکی مربوط به ضربان قلب را شناسایی می کند. پس احتمال شوک الکتریکی کم است.


نتایج ثبت نوار قلب به صورت سرپایی

نوار قلب سرپایی

طبیعی: ضربان قلب غیر طبیعی وجود ندارد. ضربان قلب ممکن است  در زمانی که شما فعال باشید بالا باشد و در زمان خوابیدن ضربان قلب کم می شود.

غیر طبیعی: انواع ضربان قلب غیر عادی قابل شناسایی است:

 • ضربان قلب نامنظم، سریع یا آرام غیرعادی یافت می شود.
 • ریتم قلبی غیرعادی آهسته در فردی که پیس میکر دارد ممکن است به این معنی باشد که ضربان ساز به خوبی کار نمی کند.
 • الگوی غیرعادی ممکن است به این معنی باشد که عضله ی قلبی اکسیژن کافی ندارد. این به معنی ایسکمی یا نقص خونرسانی است. این مشکل زمانی رخ می دهد که شریان های تغذیه کننده ی قلب خیلی تنگ شده اند.

ترجمه شده از وبسایت: www.webmd.com

مقالات مرتبط
نظر بدهید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. وارد کردن موارد ستاره دار الزامی است