تداخلات دارویی و مضرات مصرف ویتامین E در کاهش انعقاد خون را نادیده نگیرید

آبان ۵, ۱۳۹۵ الهام آقایی تغذیه سالم نظرات

ویتامین E یک ویتامین محلول در چربی است؛ بدن این ویتامین را در بافت چربی ذخیره کرده و با استفاده از آن گلبول قرمز خون را تولید و ویتامین K را فعال می­کند که در فرایند انعقاد خون نقش بسیار مهمی دارد. ویتامین E نیز یک آنتی اکسیدان بوده که می­تواند در پیشگیری از آسیب­های وارده از چربی­ها و رادیکال­های آزاد موجود در جریان خون به بافت استخوان­ها و ارگان­ها کمک کند. با این وجود این ویتامین ممکن است خطراتی داشته باشد.


کاهش در انعقاد خون

با توجه به اطلاعات دانشگاه مریلند، ویتامین E می­تواند انعقاد خون را در بدن مختل کند. انعقادخون مناسب برای پیشگیری از خونریزی­های بسیار شدید در اثر زخم­های سطح پوست و اندام های داخلی بسیار ضروری است. احتمال اختلال در روند انعقاد خون ممکن است با مصرف آسپرین یا داروهای ضد انعقادی مثل وارفارین یا کلوپیدوگرل افزایش یابد. مصرف مکمل ویتامین E ممکن است ریسک خونریزی در فرآیند جراحی به ویژه در نوزادان را افزایش ­دهد.


تداخلات دارویی

ویتامین E می­تواند با داروهای مختلفی تداخل داشته باشد و با توجه به اطلاعات دانشگاه مریلند ممکن است جذب یا تاثیر داروهای ضد افسردگی­ سه حلقه­ای مانند دزیپرامین را کاهش دهد. همچنین ممکن است با کلرپرومازین، که یک داروی ضد سایکوز است و داروهای مهارکننده­ بتا که برای درمان فشار خون بالا و استاتین که برای بالا بردن HDL خون استفاده می­شود، تداخل داشته باشد. این ویتامین ممکن است که تاثیر داروهای شیمی­درمانی را کاهش دهد؛ ولی شواهد قطعی نیست.


میزان قابل تحمل

سازمان غذا و تغذیه انستیتوی پزشکی تصویب کرده است که دوز مجاز ویتامین E برای بزرگسالان ۱۵۰۰ واحد بین الملل (IU) در روز است؛ این بالاترین دوزی است که ایمن در نظر گرفته می­شود. همچنین براساس موسسه لیینوس پاولینگ،حداکثر دوز قابل تحمل برای کودکان نوپا نیز ۳۰۰ واحد بین الملل در روز و ۱۲۰۰ واحد برای نوجوانان است. برای نوزادان میزان قابل تحملی تعریف نشده است.


دوز روزانه توصیه شده

دوز مصرفی روزانه­ توصیه شده بسیار کمتر از مقدارمشخص شده در دوز قابل تحمل است. بدین معنی که مصرف این ویتامین مطابق با میزان دوزتوصیه شده روزانه خطر زیادی برای سلامتی ایجاد نخواهد کرد. براساس دانشگاه مریلند، میزان صرفی روزانه توصیه شده برای نوجوانان و بزرگسالان ۲۲.۵ واحد بین المللی است؛ در حالی که زنان شیرده باید ۲۸.۵ واحد مصرف کنند. دوز توصیه شده برای نوزادان ۶ واحد و برای کودکان ۱۶.۵ واحد است.


ترجمه شده از: livestrong.com

مقالات مرتبط
نظر بدهید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. وارد کردن موارد ستاره دار الزامی است