تست های آنتی بادی ( تست کومبس )

تست های آنتی بادی ( تست کومبس )

مرداد ۵, ۱۳۹۵ نسخه پاراکلینیک نظرات

تست های آنتی بادی ( تست کومبس ) برای یافتن آنتی بادی هایی که به گلبول های قرمز خون حمله می کند انجام می شود. آنتی بادی ها پروتئین هایی هستند که توسط دستگاه ایمنی ساخته می شود. به طور طبیعی، آنتی بادی ها به اجسام خارجی متصل می شوند مثل باکتری و ویروس، و عامل تخریب هستند.

واکنش ترانسفیوژن ( انتقال خون )

خون با نشانگر های خاصی مشخص می شود که آنتی ژن نام دارد که بر روی گلبول های قرمز قرار دارند. اگر انتقال خون انجام شود، خون باید با بدن فرد دهنده تطابق داشته باشد. اگر این چنین نباشد دستگاه ایمنی گلبول های قرمز انتقال یافته را از بین می برد. به این حالت واکنش انتقال خون گفته می شود و می تواند باعث بیماری جدی و حتی مرگ شود.

ناسازگاری Rh

Rh آنتی ژن است. نام کامل آن عامل رزوس است.

اگر خانم بارداری گروه خونی Rh منفی داشته باشد و جنین وی Rh مثبت باشد، ممکن است ناسازگاری Rh رخ دهد. در بدن مادر پادتن ضد Rh ساخته می شود و وارد بدن جنین می شود، در این حالت آگلوتینه شدن یا رسوب گلبول های قرمز جنین رخ می دهد.

نام دیگر آن اریتروبلاستوز جنینی است، در این حالت اگر درمان صورت نگیرد، جنین مرده به دنیا می آید.

خانمی که گروه خونی Rh منفی دارد،  می تواند ایمونوگلوبولین Rh بگیرد که روگام نام دارد. در این حالت ناسازگاری متوقف می شود. اگر این آمپول استفاده شود، این مشکل ندرتا پیشرفت می کند.

آنمی همولیتیک اتوایمیون

نوعی از آنمی همولیتیک به نام آنمی همولیتیک اتوایمیون است که بیماری نادری است و وقتی رخ می دهد که آنتی بادی ها علیه گلبول های قرمز خود فرد ایجاد شود.

دو تست خونی برای بررسی حمله آنتی بادی ها به گلبول های قرمز قابل انجام است: آزمون کومبس مستقیم و دیگری کومبس غیر مستقیم.

تست کومبس مستقیم بر روی گلبول های قرمز خون انجام می شود. آنتی بادی هایی که به گلبول های قرمز حمله می کنند را شناسایی می کند. آزمون کومبس غیر مستقیم بر روی سرم انجام  می شود. در این تست آنتی بادی های موجود در جریان خون بررسی می شود.


چرا تست های آنتی بادی ( تست کومبس ) انجام می شود:

تست کومبس مستقیم

در این آزمون آنتی بادی های متصله به گلبول های قرمز بررسی می شود. آنتی بادی ها ممکن است آن هایی باشند که در بدن ایجاد شده اند مثلا در اثر بیماری یا در زمان انتقال خون.

آزمون کومبس مستقیم هم ممکن است در نوزاد تازه متولد با Rh مثبت انجام شود که مادر وی Rh منفی بوده. در این تست مشخص می شود که آیا آنتی بادی هایی ایجاد می شوند که از راه جفت وارد بدن جنین شوند.

تست کومبس غیر مستقیم:

در این تست آنتی بادی های سرم مشخص می شود. این آنتی بادی ها می توانند به گلبول های قرمز حمله کنند ولی به آن ها متصل نمی شوند. این تست معمولا برای یافتن آنتی بادی های گیرنده یا دهنده خون قبل از انتقال خون انجام می شود.

این تست برای تعیین این که زن در اوایل بارداری Rh مثبت یا منفی دارد انجام می شود. اگر Rh منفی باشد، باید کارهایی برای حفاظت از جنین انجام شود.


خطرات تست های آنتی بادی ( تست کومبس )

  • کبودی مختصر در محل نمونه گیری.
  • در موارد نادر، ورید ممکن است بعد از نمونه گیری متورم شود که فلبیت نام دارد. کمپرس گرم برای چندین بار در روز این مشکل را برطرف می کند.
  • خونریزی مداوم در افرادی که  مشکلات خونریزی دهنده دارند ممکن است رخ دهد. آسپرین، وارفارین ( کومادین) و سایر داروهای رقیق کننده ی خون ممکن است شانس خونریزی را افزایش دهند.

نتایج تست های آنتی بادی ( تست کومبس )

طبیعی:

آنتی بادی یافت نمی شود. به این حالت گفته می شود تست منفی.

  • تست کومبس مستقیم:

تست منفی به این معنی است که در خون آنتی بادی متصل شونده به گلبول های قرمز وجود ندارد.

  • تست کومبس غیر مستقیم:

نتیجه منفی تست به این معنی است که در خانم باردار Rh منفی، آنتی بادی علیه Rh مثبت جنین وجود ندارد. این به این معنی است که عدم سازگاری Rh رخ نداده است.

غیر طبیعی:

  • آزمون کومبس مستقیم:

نتیجه ی مثبت این تست به این معنی است که آنتی بادی های ضد گلبول قرمز وجود دارند. علت آن می تواند آنمی همولیتیک باشد.

مواردی که بر روی نتایج این تست اثر دارند، عبارتند از:

  • سابقه ی انتقال خون در قدیم.
  • بارداری در ۳ ماه قبل.
  • استفاده از برخی داروها مثل سفالوسپورین ها و داروهای سولفا، داروهای موثر در درمان سل، انسولین، و تتراسایکلین

ترجمه شده از وبسایت: www.webmd.com

مقالات مرتبط
نظر بدهید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. وارد کردن موارد ستاره دار الزامی است