آنچه باید در مورد بهترین زمان مصرف مکمل های روی بدانید

اسفند ۱۶, ۱۳۹۶ الهام آقایی تغذیه سالم نظرات

روی برای رشد و سلامت عمومی بدن عنصری ضروری محسوب می شود. علایم کمبود روی ممکن است شامل نشانه­ هایی مثل تاخیر در بهبود زخم ­ها، کاهش توانایی دفاع در برابر عفونت­ها، دید ضعیف در شب و کاهش حساسیت جوانه ­های چشایی باشد. کسانی که قادر به دریافت این عنصر از رژیم غذایی خود نیستند بهتر است از مکمل استفاده  کنند. مکمل روی باید به همراه وعده غذایی مصرف شود تا از ناراحتی معده پیشگیری کند.


تاثیرات

براساس گزارش کلینیک مایو بهترین تاثیر مکمل روی زمانی است که یا یک ساعت قبل از غذا یا دو ساعت پس از غذا مصرف شود. کسانی که روی را با معده خالی مصرف می­کنند ممکن است دچار حالت تهوع یا علایم ناراحتی معده مثل سوزش معده شوند.


انواع مکمل روی

موسسه ملی سلامت (NIH) بیان می­کند که انواع مختلفی از مکمل های روی شامل گلوکونات روی ، استات روی و سولفات روی می باشد.

سولفات روی نسبت به سایر مکمل های روی پر مصرف­تر و کم هزینه­تر است. این نوع از روی بسیار سخت در بدن جذب و ممکن است سبب ناراحتی معده شود. برخی از انواع روی که معده آن­ها را بیشتر تحمل می­کند شامل پیکولینات روی و سیترات روی است.


جذب

برای افزایش اثربخشی مکمل­های روی باید آن­ها را با آب (نه شیر) یا آب­ میوه بین وعده­های غذایی مصرف کنید. اگر با این روش ناراحتی معده برای شما به وجود می آید، روی را با غذا مصرف کنید. روی نباید همراه با مکمل­های آهن یا کلسیم مصرف شود. اگر مکمل­های آهن یا کلسیم مصرف می­کنید، آن­ها باید در زمانی متفاوت با مصرف روی استفاده شوند؛ زیرا هر سه در یک قسمت از روده جذب می­شوند.


ملاحظات

مقدار بسیار زیاد روی برای بدن سمی است. سازمان ملی سلامت علایم مسمومیت با روی را درد شکمی، اسهال و استفراغ عنوان می کند. این علایم معمولا چند ساعت پس از خوردن مکمل روی دیده شده و بلافاصله بعد از قطع مصرف مکمل­ها از بین می­رود.

 

مقالات مرتبط

نظر بدهید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. وارد کردن موارد ستاره دار الزامی است