حفظ طعم بهتر و مواد مغذی بیشتر سبزیجات بخار پز در مقایسه با روش آب پز کردن

اسفند ۱۶, ۱۳۹۶ الهام آقایی نظرات

مواد مغذی موجود در سبزیجات ریسک ابتلا به سرطان، بیماری­های قلبی، چاقی و دیابت نوع دو را کاهش می­ دهد؛ به همین دلیل مصرف روزانه آن­ها توصیه شده است. اما روش­ های طبخ اشتباه باعث می­ شود که تا ۵۰ درصد از ویتامین ­ها و ۱۵ درصد از مواد معدنی موجود در سبزیجات از بین برود. ممکن است که جوشاندن و آب پز کردن سبزیجات راهی سریع و آسان برای پخت سبزیجات باشد؛ ولی در بسیاری از موارد بهتر است که سبزیجات بخارپز شوند.


نگهداری مواد مغذی

براساس مقاله­ای درمجله «دانشگاه علوم ژجیانگ» با روش بخارپز کردن اثربخشی مواد مغذی موجود در بروکلی مانند ویتامین C، گلوکوزینات و کلروفیل به صورت حداقل کاهش می یابد. در مجله «تغذیه بریتانیا» آمده است که در روش بخار پز کردن بروکلی و اسفناج، فولات موجود در آن­ها کاهش پیدا نمی کند اما در روش آب پز کردن تا ۵۰ درصد فولات را از بین می رود. آب پز و بخار پز کردن محتوی آنتی اکسیدانی موجود در سبزیجات را افزایش می­ دهد؛ البته «ژورنال شیمی کشاورزی و غذایی» بیان می­ کند که افزایش محتوای آنتی اکسیدان از طرفی به دلیل این است که پختن، ترکیبات آنتی اکسیدان را بیشتر در دسترس بدن قرار می ­دهد.


از بین بردن مواد غیر مغذی مضر برای سلامتی

جوشاندن موادغذایی برای از بین بردن بعضی از محتویات مضر برای سلامتی گاهی اوقات مساله­ ی مثبتی است. افرادی که از سنگ کلیه رنج می ­برند، می ­توانند با آب پز کردن مواد غذایی اگزالات­ موجود که بیشترین ماده یافت شده در سنگ کلیه است را جدا کنند. آب پز کردن تا ۸۷ درصد اگزالات موجود در مواد را از بین می برد؛ در حالی که با توجه به «ژورنال شیمی کشاورزی و غذایی» بخار پز کردن مواد حداکثر ۵۳ درصد از اگزالات را از بین می برد. لازم به ذکر است که سبزی ­های حاوی اگزالات شامل برخی سبزی­ های سبزبرگ، چغندر، سیب­ زمینی ­های شیرین، بامیه، عدس و سویا می شود.

حفظ بافت و خوشمزگی

سبزی­ هایی که بخارپز می­ شوند نه تنها نسبت به سبزیجات آب پز مواد مغذی بیشتری دارند بلکه دارای مزه بهتری نیز هستند. براساس مجله « تغذیه انسان­ها و رژیم شناسی» یک آزمون بلایند مشخص کرد که افراد طعم، ظاهر و مزه سبزیجاتی که بخارپز شده ­اند را بیشتر از سبزیجات آب پز دوست دارند.


ملاحظات دیگر

راه ­های دیگری وجود دارد که هدر رفتن مواد غذایی را در فرایند طبخ محدود می کند؛ مانند شستن سبزی ­ها قبل از تکه کردن آن­ها به جای شستن پس از تکه کردن، نکندن پوست سبزیجات، برش سبزیجات در قطعات بزرگ و مساوی و پخت بلافاصله سبزیجات پس از برش زدن. بعد از بخار پز کردن سبزیجات اندکی چربی به آن­ها اضافه کنید؛ زیرا در غیر این صورت ویتامین­ های محلول در چربی یعنی A، D، E و K موجود در سبزیجات را نمی­ توانید جذب کنید. به سبزیجاتی که آهن دارند مثل بروکلی، اسفناج و کلم­ پیچ مرکبات اضافه کنید تا بدنتان بتواند آهن را جذب کند.


ترجمه شده از وب سایت: www.livestrong.com

مقالات مرتبط
نظر بدهید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. وارد کردن موارد ستاره دار الزامی است