غذا نخوردن در طول روز و پرخوری در شب ، الگویی مضر برای سلامتی

غذا نخوردن در طول روز و پرخوری در شب ، الگویی مضر برای سلامتی

اسفند ۱۶, ۱۳۹۶ الهام آقایی تغذیه سالم نظرات

عادت غذایی بسیاری از مردم به دلایل مختلف به صورتی است که روزها وعده ­های غذایی را میل نمی­ کنند و وعده­ی شام را دیرهنگام مصرف می ­کنند. شاید به خاطر مشغله زیاد است که نمی ­توانند برای غذا خوردن وقت بگذارند، یا شاید به دلیل گرسنه نبودن وعده­ ها را فراموش می ­کنند. یا حتی بر این باورند که خوردن یک وعده در روز برای کنترل کالری دریافتی و وزن کم کردن مناسب است. با این وجود این روش سالم نیست و حتی برای مدت طولانی نمی ­توان آن را حفظ کرد. بدن مانند ماشینی است که برای کار مداوم و منظم نیاز به سوخت دارد.


انرژی

با الگوی غلط یاد شده، بدن کل روز را بدون دریافت مواد غذایی می­ گذراند و ممکن است که بر انرژی کلی بدن تاثیر گذارد. احتمال نداشتن انرژی لازم برای تمرینات بدنی یا حتی انجام کارهای روزانه بسیار بالاست. علاوه براین مصرف وعده ­ی سنگین در انتهای شب خواب راحت را بر هم زده، استراحت بدن را مختل می ­کند و سطح انرژی بدن را بیشتر از قبل پایین می­ آورد. متخصص تغذیه وب­سایت «USA امروز» می ­گوید: «این الگو با غذا خوردن برای دریافت انرژی در تضاد است». به جای این رژیم، روزانه پنج تا شش وعده پراکنده و کوچک میل کنید.

یک بار غذا خوردن در روز بر روند کاهش وزن تاثیر گذار است و سبب می ­شود که انرژی کمتری به بدن برای تمرینات بدنی برسد و سوخت و ساز بدن کاهش می ­یابد. اگر تنها یک وعده در طول روز میل کنید، ممکن است کالری مورد نیاز خود را دریافت نکنید. اگر نیاز انرژی روزانه شما بین ۱۵۰۰ تا ۲۰۰۰ کالری باشد؛ مصرف همه این نیاز در یک وعده بسیار سنگین است. اگر کالری مورد نیاز روزانه به بدن نرسد، ممکن است وزن اندکی کاسته شود که فرد را تشویق به ادامه همین رژیم می ­کند. با این حال در «کلینیک مایو» آمده است که بیشتر بافت ­هایی که به این­گونه از بین می­رود، بافت بدون چربی است. وقتی بدن از سوخت خالی می ­شود، به سوزاندن انرژی ذخیره شده در ماهیچه ­ها روی می­آورد. این فرایند برای کم کردن وزن مضر است. حفظ ماهیچه های شما مستلزم مقدار زیادی انرژی است و باعث افزایش مقدار کالری روزانه ای می شود که می سوزانید. بنابراین ادامه دادن این الگو سوخت و ساز را کاهش داده و کاهش وزن را سخت­تر می­ کند.


خطرات

عدم مصرف غذای کافی کالری دریافتی را به شدت کاهش داده و سلامتی شما را مختل می ­کند. مطابق با «شبکه اطلاعات کنترل وزن» رژیمی که کالری آن بسیار پایین باشد ممکن است سبب خستگی، یبوست و تهوع شود. همچنین با کاهش میزان قند خون، ممکن است احساس سبکی سر یا سرگیجه داشته باشید. در کنار این علایم، کمبود حتی یک ماده مغذی می­تواند باعث سوء تغذیه شود. سوء تغذیه می ­تواند آسیب­ های جبران ناپذیری به بدن شما وارد کند که حتی بعد از غذا خوردن سالم نیز جبران نشود. غذا نخوردن در طول روز ممکن است سبب پرخوری شبانه و عدم برقراری ارتباط سالم بدن با غذای دریافتی شود.


روش ­های جایگزین

حتما هر روز صبح صبحانه میل کنید. اگر بدن شما قادر به دریافت وعده ­ی کامل در صبحانه نیست، برای خودتان یک اسموتی مملو از فیبرها و پروتئین آماده کنید تا شما را تا مدتی کاملا سیر نگه دارد. فیبرها و پروتئین­های روزانه خود را برای اسموتی می ­توانید از میوه ­ها، پسیلیوم و دانه ­های غلات کامل که مملو از فیبر هستند، همچنین از شیر سویا، آجیل ­ها و ماست برای منبع پروتئینی استفاده کنید. کالری کافی مصرف کنید تا مطمئن شوید بدنتان انرژی کافی داشته باشد. حداقل انرژی مورد نیاز هر مرد و زن به ترتیب ۱۵۰۰ و ۱۲۰۰ کالری در روز است. اگر می ­خواهید وزن خود را کم کنید؛ برای کاهش یک پوند در هفته ۵۰۰ کالری کمتر و ۲ پوند در هفته ۱۰۰۰ کالری کمتر مصرف کنید.


ترجمه شده از وب سایت: www.livestrong.com

 

مقالات مرتبط
نظر بدهید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. وارد کردن موارد ستاره دار الزامی است