فواید مصرف چای سبز سنچا برای سلامت قلب و عروق و پیشگیری از ابتلا به سرطان

اسفند ۲۳, ۱۳۹۶ الهام آقایی تغذیه سالم نظرات

چای سبز سنچا تقریبا ۸۰ درصد از تولید کلی چای در ژاپن است. کشاورزان چای سنچا را از برگ­های بالایی بوته و شکوفه ­هایی که در زیر نور خورشید قرار دارند به دست می­ آورند. از این چای به عنوان یک چای با کیفیت یاد می ­شود که رنگی طلایی و طعمی گیاهی دارد.


چای سبز سنچا

چای سیاه زمانی به دست می ­آید که برگ­ های چای تخمیر می ­شوند. چای ولنج که نوعی چای چینی است از تخمیر جزئی برگ­های چای به دست می ­آید. چای سنچا چای سبز است و فرآوری خاص یا اندکی تخمیر در آن وجود ندارد. نبود تخمیر در چای سبب می­ شود که چای مقدار بسیار زیادی کاتچین داشته باشد. این مواد خواص مفید بسیار زیادی دارد.


خواص آنتی اکسیدانی

کاتچین­ به خانواده­ای از ترکیبات مربوط است که پلی فنول خوانده می­ شود و براساس نشریات دانشگاه پزشکی مریلند دارای آنتی اکسیدان­هایی بسیار قدرتمندی است. آنتی اکسیدان­ها مولکول­های ناپایدار که رادیکال آزاد نام دارند را کنترل کرده و از آسیب­ های ژنتیک یا سلولی به وجود آمده توسط این عناصر پیشگیری می­ کند. هیچ کس نمی ­تواند از رادیکال­های آزاد موجود در بدنش فرار کند؛ زیرا این عناصر محصول فعالیت طبیعی بدن است و شرایط محیطی مثل آلودگی هوا نیز منجر به تشکیل رادیکال­های آزاد بیشتری در بدن می شود. با مصرف چای سبز سنچا، مقدار مناسبی از آنتی اکسیدان­ها را وارد بدنتان می­ کنید که می­ تواند از اثرات مضر این مولکول­ها کاسته و خطرات برخی بیماری­ها را کاهش دهد.


فواید قلبی عروقی

مطابق با نشریه انجمن پزشکی آمریکا، محتویات پلی فنول موجود درچای­ سبز مانند چای سنچا، این ترکیبات را به عوامل موثری در مبارزه با بیماری­های قلبی تبدیل کرده است. براساس مطالعات دانشگاه پزشکی ژاپن مصرف چای سبز باعث کاهش بروز مرگ­ و میر در اثر بیماری قلبی عروقی می شود.


پیشگیری از ابتلا به سرطان

بسیاری از مطالعات به خواص ضد سرطانی چای سبز اشاره دارد. مطابق با تحقیقات انجام شده در دانشگاه ویسکانسین، پلی فنول ­های چای سبز تاثیرات مفیدی در پیشگیری از سرطان پروستات دارند. اما محققین اذعان دارند که باید تحقیقات بیشتری در این زمینه انجام شود تا از تاثیر ضد سرطان چای سبز اطمینان حاصل شود.


ترجمه شده از وب سایت:  www.livestrong.com

مقالات مرتبط
نظر بدهید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. وارد کردن موارد ستاره دار الزامی است