عوارض جانبی ناشی از مصرف چای اکی­ناسه از راش پوستی تا آنافیلاکسی

مارس 14, 2018 الهام آقایی مقالات نظرات

با توجه به مطالعات دانشگاه مریلند آمریکا، چای اکی­ناسه درمانی بحث برانگیز برای سرماخوردگی و دیگر مشکلات سیستم ایمنی است. با اینکه مطالعاتی در این مرکز پزشکی بر خواص درمانی ضد سرماخوردگی چای اکی­ناسه اشاره دارد که این نوع چای ممکن است دوره نقاهت بیماری و شدت آن را کاهش دهد؛ مراحل آماده سازی چای آنقدر متفاوت بوده که تایید این فواید بسیار مشکل است. همانند هر درمان گیاهی، اگر تصمیم دارید از این درمان استفاده کنید با دکتر خود مشورت کنید.


واکنش ­های آلرژیک

مطابق با مطالعات دانشگاه مریلند، آلرژی به اکی­ناسه موردی بسیار نادر است، ولی در برخی افراد پس از نوشیدن چای واکنش­هایی دیده می ­شود. کسانی که آسم یا آلرژی دارند، به خصوص کسانی که به گیاهان خانواده آفتاب­گردان حساسیت دارند، ممکن است نسبت به چای اکی­ناسه حساسیت داشته باشند. واکنش­های آلرژیک به اکی­ناسه شامل طیف وسیعی از راش­های خفیف پوستی تا شرایط خطرناکی مانند آنافیلاکسی است. به این دلیل اگر به آلرژی نسبت به اکی­ناسه مشکوکید به پزشک مراجعه کنید.


تاثیر بر سیستم ایمنی

چای اکی­ناسه ممکن است سیستم ایمنی را تحریک و با داروهایی برای سرکوب سیستم ایمنی بیش از حد فعال تداخل ایجاد کند. براساس توصیه سازمان تحقیقات گیاهان دارویی، افراد مبتلا به اختلالات خود ایمن یا سیستمی پیشرونده مانند سل، اختلالات بافت همبند یا بیماری لوپوس نباید چای اکی­ناسه مصرف کنند. تحقیقات موجود در مدلاین (مرکز آنلاین اطلاعات پزشکی کتابخانه ملی آمریکا و انستیتوی ملی بهداشت) نشان می­ دهدکه استفاده طولانی مدت از چای اکی­ناسه ممکن است تعداد سلول­های گلبول سفید خون را کاهش دهد.


سایر عوارض جانبی

براساس مرکز پزشکی دانشگاه مریلند مادامی که دوز مصرفی از میزان توصیه شده ( روزانه ۱ تا ۲ گرم ریشه خشک شده اکی­ناسه به صورت چای) فراتر نرود ریسک عوارض جانبی اکی­ناسه پایین است. بر اساس تحقیقات مدلاین پلاس عوارض جانبی خفیف می ­تواند شامل سردرد، ناراحتی معده، خواب آلودگی، درد ماهیچه و سرگیجه باشد. اکی­ناسه به ندرت می­ تواند باعث مشکلات قلب، کبد و کلیه شود.


تداخلات دارویی محتمل

با توجه به مطالعات مدلاین پلاس، اگر چای اکی­ناسه به همراه دیگر داروها مصرف شود، ممکن است منجر به واکنش های جدی شود. مصرف اکی­ناسه در کنار کافئین باعث می ­شود که کافئین با سرعت کمتری تجزیه شود. کاهش سرعت تجزیه کافئین باعث به وجود آمدن اضطراب عصبی، افزایش ضربان قلب و سردرد می شود. مصرف اکی­ناسه ممکن است باعث افزایش عوارض جانبی یا کاهش اثربخشی داروهایی مانند داروهای ضد روان پریشی( ضد سایکوز)، تقویت­ کننده­ ی ایمنی بدن، سرکوب کننده ­های دستگاه ایمنی، شل کننده ی ماهیچه­ و فشار خون شود.


ترجمه شده از وب سایت: www.livestrong.com

مقالات مرتبط
نظر بدهید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. وارد کردن موارد ستاره دار الزامی است