آفتاب برای پوست : پوستتان را محافظت کنید

جولای 24, 2016 نسخه بهداشت و زیبایی نظرات

آفتاب برای پوست میتواند مضرر باشد اگر نکات ایمنی رو رعایت نکنیم.

محافظت در برابر نور خورشید وابسته به فصل نیست. رسیدن تابستان به معنای پیکنیک، استخر و ساحل و شیرجه‌ زدن در آفتاب‌سوختگی است. اما کسانی که در زمستان اسکی می‌کنند و کوه‌پیمایان پاییزی می‌بایست به اندازه شناگر ها درباره اشعه‌های خورشید احتیاط کنند. افرادی که در فضای باز کار می‌کنند باید نکات ایمنی را رعایت کنند.با توجه به تحقیقات گسترده، قرارگیری بیش از حد در معرض نور خورشید پیری زودرس و سرطان پوست می‌شود، در طی ۳۰ سال گذشته نیاز به محافظت در برابر نور خورشید افزایش یافته‌است.

آفتاب برای پوست : تشعشعات آسیب‌رسان خورشید

لامپ‌های خورشیدی و تخت‌های برنزه کردن می‌توانند مشکلات چشمی، تضعیف سیستم ایمنی و لک و چروک‌ها یا پوستی چرمی را به همراه داشته باشند. آسیب‌های وارده به بدن توسط اشعه نامرئی UV که با طول موج بلند (UVA) و کوتاه(UVB) به ما می‌رسند. اشعه UVB موجب آفتاب‌سوختگی می‌شود. UVA هم خطرناک بوده و با قدرت به پوست نفوذ کرده و به بافت‌های زیرین آسیب می‌رساند. برنزه شدن علامتی از واکنش پوست به اثرات مخرب UVA بوده و بدن با تولید رنگدانه‌های اضافی که محافظتی نه چندان کافی در برابر آفتاب‌سوختگی بوجود می‌آورد، با سوختگی مقابله می‌کند. فارق از رنگ پوست، همه قربانیان احتمالی آفتاب‌سوختگی و سایر اثرات زیان‌آور قرارگیری بیش از حد در برابر اشعه UV هستیم. اگرچه همه باید روش‌های مراقبت از پوست را جدی بگیریم، افرادی که باید توجه بیشتری به این نکات داشته باشند شامل موارد زیر هستند:

 • رنگ‌پریدگی پوست
 • موهای قرمز، بلوند یا قهوه‌ای روشن
 • سابقه سرطان پوست
 • سابقه خانوادگی سرطان پوست

اگر بیمار هستید و دارو مصرف می‌کنید، درباره نیاز احتمالی به مراقبت ویژه نسبت به نور از پزشک خود بپرسید. زیرا برخی داروها حساسیت به نور خورشید را افزایش می‌دهند.

مواد زیبایی که حاوی آلفا-هیدروکسی اسیدها هستند، هم حساسیت به نور خورشید را بالا برده و احتمال آفتاب‌سوختگی بیشتر می‌شود.

مدت زمان قرارگیری در معرض نور خورشید را کاهش دهید.

به خصوص از ساعات ۱۰ تا ۱۶ که اشعه‌های سوزان خورشید قویتر هستند، حتی در روزهای ابری هم ۸۰ درصد اشعه‌های UV از ابرها رد می‌شوند. در طول تا جای ممکن در سایه بمانید.

در انتخاب لباس دقت کنید.

لباس‌هایی بپوشید که از بدنتان محافظت کنند. اگر برای بیرون رفتن در یک روز آفتابی برنامه‌ریزی کرده‌اید، حتی‌الامکان بدنتان را بپوشانید. از کلاه‌های لبه پهن، پیراهن‌های آستین بلند و شلوار استفاده کنید. لباس‌های محافظ در برابر نور خورشید، هم‌اکنون در فروشگاه‌ها موجود هستند. هرچند FDA این محصولات را کنترل نمیکند، مگر این که تولیدکننده ادعایی پزشکی داشته باشد. برای در سایه بودن از چتر استفاده کنید.

ضدآفتاب را جدی بگیرید.

برچسب ضدآفتاب را بررسی کنید تا مطمئن شوید که؛

ضدآفتاب SPF بالایی داشته باشد؛ SPF نشان‌دهنده درجه محافظت ضدآفتاب از پوست در برابر نور خورشید است. هرچه رقم آن بیشتر باشد، محافظت بهتر صورت میگیرد. ضدآفتابی با SPF حداقل ۳۰ بخرید.

محافظت با طیف گسترده؛ ضدآفتابی محافظ در برابر اشعه‌های UVA و UVB است.

مقاوم در برابر آب؛ ضدآفتابی که به مدت بیشتری روی پوست می‌ماند، حتی اگر خیس شود، پاک نمی‌شود. به معنای ضدآب نیست. ضدآفتاب‌های مقاوم در برابر آب می‌بایست طبق دستورالعمل روی برچسب محصول تجدید شوند.

نکات استفاده از ضدآفتاب

میزان مطلوبی از آن را به تمام سطح فاقد پوشش پوست بزنید، به خصوص لب‌ها، بینی، گوش‌ها،گردن، دست‌ها و پاها. اکثر ما لایه‌ای با ضخامت مناسب از ضدآفتاب را روی پوست نمی‌زنیم.

برچسب محصول را برای آگاهی از زمان صحیح استفاده پیش از خروج از خانه، بخوانید.

اگر زمانی قید نشده بود، ۱۵ الی ۳۰ دقیقه پیش از خروج از ضدآفتاب استفاده کنید.

اگر موهای پرپشتی ندارید، به بالای سرتان هم ضدآفتاب زده یا کلاه بگذارید.

هر یک یا دو ساعت به پوست در معرض آفتاب دوباره ضدآفتاب بزنید.

برای کودکان هم از ضدآفتاب استفاده کنید. برای استفاده برای کودکان زیر ۶ ماه با پزشک مشورت کنید.

برای کودکان بالای ۶ ماه، هر بار پیش از خروج از منزل، ضدآفتاب مصرف کنید.

چشم‌ها را فراموش نکنید.

نوری که از برف، شن یا آب منعکس می‌شود، قرارگیری در برابر اشعه UV را دوچندان می‌کند، که احتمال بروز مشکلات چشمی مثل کاتاراکت را بیشتر می‌کند. عینک‌های آفتابی مناسب می‌توانند از چشم‌ها محافظت کنند. صرف زمانی طولانی در ساحل یا برف بدون محافظت از چشم‌ها می‌تواند منجر به مشکلات موقت به نام فوتوکراتوزیس یا آفتاب‌سوختگی برگشت‌پذیر قرنیه شوند. ابن مشکلات دردناک که تحت‌عنوان “نابینایی برف” هم شناخته می‌شوند، می‌توانند موجب فقدان موقت بینایی شوند.

در هنگام خرید عینک‌های آفتابی، به برچسب‌های اشاره‌کننده به ۹۹ تا ۱۰۰ درصد محافظت در برابر اشعه‌های UV دقت کنید. در این صورت می‌توانید مطمئن باشید که هر دو نوع اشعه UV مسدود می‌شوند.

عینک آفتابی بخرید. به عینک‌های تیره‌رنگی که بعنوان وسایل تزیینی فروخته می‌شوند و محافظتی در برابر اشعه UV ندارند، توجه کنید.

با خرید عینک گرانتر یا تیره‌تر، محافظت بیشتری نخواهید داشت.

مطمئن شوید که عینک آفتابی شما رنگ‌ها را منحرف نکرده و بر حجم شناسایی سیگنال‌های بینایی تاثیر نگذارد.

درباره درجه کیفیت محافظت از UV عینک آفتابی خود، از پزشک متخصص چشم‌پزشک راهنمایی بخواهید.

افرادی که از لنزهای طبی محافظت‌کننده در برابر UV استفاده می‌کنند، باز هم باید از عینک آفتابی استفاده کنند.

توجه داشته باشید که هنوز هم از کناره‌های عینک، نور می‌تابد. عینک‌هایی که دسته‌های پهن دارند، مناسب هستند.

کودکان هم باید از عینک‌های آفتابی واقعی استفاده کنند، نه عینک‌های تزیینی پلاستیکی. لنزهای پلی‌کربنات در برابر شکستن بسیار مقاوم هستند.

لامپ‌های خورشیدی

متخصصین پوست آنها را توصیه نمی‌کنند. در بسیاری ایالت‌های آمریکا استفاده از آن برای خردسالان بدون اجازه والدین ممنوع است. تابش اشعه‌های UV لامپ‌های خورشیدی مشابه خورشید یا قویتر از آن است. بنابراین قرارگیری در معرض این لامپ‌ها منجر به بروز سرطان پوست می‌شود. برخی متخصصین معتقدند که برنزه‌کردن مصنوعی خطرات کمتری دارد، چرا که شدت نور و زمان مورد نظر قابل تنظیم هستند. شواهد محدودی مبنی بر تایید این ادعاها وجود دارد. از طرف دیگر لامپ‌های خورشیدی می‌توانند خطرناکتر از خورشید باشند، چون هر روز سال با شدتی یکسان می‌تابد. در زمستان به دلیل وضعیت آب و هوا و ابرها، این اتفاق برای نور طبیعی خورشید کمتر رخ می‌دهد. همچنین به دلیل اینکه افراد می‌توانند تمام پوست بدن خود را در معرض نور قرار دهند خطرناکتر است. در فضای باز کمتر چنین شرایطی پیش می‌آید.

نکاتی برای برنزه کردن در فضای بسته

اگر از دستگاه‌های برنزه‌کننده استفاده می‌کنید، برای کاهش خطرات قرارگیری در برابر UV، مراحل زیر را انجام دهید:

 • از عینک‌های تعبیه شده استفاده کنید. اطمینان حاصل کنید که اندازه بوده و شکسته نباشند.
 • به آهستگی شروع کرده و از مدت زمان کوتاهتر و چند بار برای برنزه کردن طولانی‌مدت استفاده کنید.
 • از مدت زمان حداکثر، در بار اول استفاده نکنید. چون ممکن است دچار سوختگی شوید و آفتاب‌سوختگی‌ها خطر ابتلا به ملانوما را افزایش می‌دهند.
 • از آنجا که برای بروز آفتاب‌سوختگی به حدود ۶ ساعت زمان نیاز است، تا زمانی که خیلی دیر شده‌است، متوجه آن نخواهید شد.
 • از زمان‌های پیشنهاد شده تولیدکننده برای پوست خود استفاده کنید.
 • به محدوده زمانی خود بسنده کنید.
 • پس از برنزه شدن تا یک هفته برنزه نکنید.

قرص‌های برنزه‌کننده

هیچگونه قرص برنزه‌کننده‌ای توسط FDA تایید نشده‌است. هرچند برخی شرکت‌های فروشننده محصولات، آنها را قرص‌های برنزه‌کننده می‌خوانند. برخی از این قرص‌ها محتوی رنگ‌های افزودنی به نام Canthaxantin هستند که هضم شده و رنگ پوست را از نارنجی به قهوه‌ای تغییر می‌دهند. Canthaxantinتنها بعنوان رنگ افزودنی خوراکی و داروهای خوراکی(در میزان کم) تایید شده‌است.

دی‌هیدروکسی‌استون (DHA)

برخی اسپری‌های برنزه‌کننده حاوی DHAهستند. رنگی افزودنی که با سلول‌های سطحی مرده پوست واکنش داده و پوست را تیره‌تر می‌کند. معمولا در لوسیونها، کرمها و اسپری‌های برنزه‌کننده بدون نیاز به آفتاب، استفاده می‌شود. DHA توسط FDA برای رنگ کردن پوست تایید شده است، ولی استعمال خارجی آن محدود شده است. این صنعت مدارکی مبنی بر امنیت استفاده روی لب‌ها، چشم‌ها یا تنفس آن به FDA برای تایید سایر استفاده‌ها، ارائه نداده است. بنابراین خطرات احتمالی ناشناخته هستند. FDA پیشنهاد می‌کند که به سالن‌های ارائه دهنده خدمات برنزه‌کردن با اسپری، مراجعه کنید. از برخورد آن به چشم‌ها، لب‌ها و تنفس آن پرهیز کنید. برخی محصولات موجود در بازار، محتوی ضدآفتاب نیستند، FDA خواستار درج جملات هشدار دهنده روی محصولات شده است.

مراقب سرطان پوست باشید

مرتبا پوست خود را برای یافتن اثری از سرطان پوست بررسی کنید. به دنبال تغییراتی در اندازه، شکل، یا احساس در ماه‌گرفتگی‌ها، خال‌های گوشتی و لک‌ها باشید اگر متوجه تغییرات یا دردهای مداوم شدید، به پزشک مراجعه کنید.

بیشتر بخوانیم: محافظت از پوست در برابر نور خورشید


ترجمه شده از وبسایت: www.webmd.com

مقالات مرتبط
نظر بدهید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. وارد کردن موارد ستاره دار الزامی است