رتینوئید چیست؟ روش های درمان رتینوئید برای پوست

مرداد ۳, ۱۳۹۵ نسخه بهداشت و زیبایی نظرات

از سال ۱۹۷۱ که اولین رتینوئید برای درمان آکنه تایید شد، این داروها توسط بسیاری افراد، بعنوان درمان تمامی مشکلات پوستی شناخته می‌شدند. اگرچه رتینوئیدها درمانی برای تمام مشکلات پوستی نیستند، اما بسیاری نتایج تائیدکننده آن هستند.

رتینوئید ها در درمان آکنه

اگر به آکنه متپسط تا حاد مبتلا هستید و با سایر درمانها بهبود نیافته‌اید،کرم رتینوئید می‌تواند چاره‌ساز باشد. زمانیکه روی پوست گسترش می‌یابد، رتینوئیدها، منافذ را باز کرده و از این طریق به عملکرد بهتر سایر کرم‌ها و ژل‌ها کمک می‌کنند. همچنین جوش‌های آکنه را با ممانعت از بسته‌شدن منافذ توسط سلول‌های پوستی مرده، کاهش دهند. با پاکسازی آکنه و کاهش جوش‌ها، می‌توانند تشکیل اسکار آکنه را متوقف کنند. قرص‌های رتینوئید، تولید چربی و باکتری را کاهش داده و التهاب را بهبود می‌بخشد.

نحوه مصرف؛ کرم رتینوئید را، روزی یکبار، ۲۰ تا ۳۰ دقیقه پس از شستشوی صورت، روی پوست بمالید.

همچنین بدانید؛ بار اول مصرف از رتینوئیدها،ممکن است دچار قرمزی و خارش پوست شده و یا آکنه حادتر شود. می‌توانید با مصرف یک روز در میان از کرم، تا زمانیکه بدن به آن عادت کند، علایم را مدیریت کنید.


رتینوئید ها در درمان چروک‌ها

ترتینوئین، اولین رتینوئید تایید شده از طرف FDA برای درمان چروک‌ها بود. این دارو که نیازمند نسخه پزشک است، محرک تولید کلاژن است. تولید رگ‌های خونی جدید در پوست را تحریک کرده، در کنار محو کردن لک‌های پیری و کاهش لک های پوستی پیش‌سرطانی به نام اکتینیک‌کراتوزیس، ظاهری قرمز رنگ به آن می‌دهد. ترتینوئین، همچنین از آسیب‌های جدی‌تر اشعه UV جلوگیری می‌کند. برای کاهش چروک‌ها، رتینوئیدهای قابل فروش بدون نسخه، به خوبی ترتینوئین عمل نمی‌کنند اما می‌توانند ظاهر پوست آفتاب‌سوخته را بهتر کنند. استفاده از آنها به همراه محصولات حاوی آلفا-هیدروکسی‌اسیدها، اثرات هموارکنندگی بیشتری روی پوست خواهند داشت.

نحوه مصرف؛ روی صورت، گردن، قفسه سینه و جلوی بازوها. حداقل هفته‌ای دوبار

همچنین بدانید؛ ۳ تا ۶ ماه پس از استفاده منظم، تا بروز علایم بعبودی زمان لازم است. داشتن بهترین نتایج ۶ تا ۱۲ ماه زمان می‌برد.


رتینوئید و درمان پسوریازیس

رتینوئید سرعت رشد سلول‌های پوستی را در بیماران پسوریازیس کاهش می‌دهد. معمولا پیش از خواب مقدار کمی روی هر جای زخم استفاده می‌شود. معمولا کرم یا ژل رتینوئید، با درمانهای استروئیدی توام است.


رتینوئید در درمان زگیل

پزشکان برای درمان زگیل‌ها، معمولا رتینوئید تجویز می‌کنند. مخصوصا اگر از سایر روش‌های درمانی‌، نتیجه‌ای نگرفته باشند. کرم رتینوئید رشد سلول‌های زگیل را مختل می‌کند.

نحوه مصرف؛ از دستورالعمل پزشک خود پیروی کنید. حدود چند ماه تا محو شدن زگیل‌ها، مصرف کرم‌ها باید ادامه پیدا کند.

همچنین بدانید؛ رتینوئیدها احتمالا بهترین درمان زگیل‌های مسطح پشت دست هستند.


عوارض جانبی و هشدارهای اولیه

اگرچه رتینوئیدها درمان‌کننده بسیاری مشکلات رایج پوستی به شمار می‌روند، اما بدون عوارض نیستند. خطرات شامل موارد زیر هستند؛

  • خشکی و سوزش
  • تغییر رنگ پوست
  • حساسیت به نور خورشید
  • قرمزی
  • تورم
  • سخت شدن پوست( کبره بستن)
  • تاول

چگونه خطرات را به حداقل برسانیم؟

از نور خورشید دوری کنید.اگر مجبورید بیشتر در فضای باز باشید، خصوصا در محدوده ساعات ۱۰ تا ۱۴، از کرم ضدآفتاب ترجیحا با SPF ۳۰ و بالاتر استفاده کنید. لباس‌های محافظ مانند پیراهن‌های آستین بلند، شلوار و کلاه‌های لبه بلند بپوشید.

هرگز بیش از مقدار تجویز شده یا در تعداد دفعات بیشتر از این محصولات استفاده نکنید. این عمل، اثربخشی درمان را افزایش نداده و تنها عوارض جانبی را تشدید می‌کند.

به همراه رتینوئیدهای موضعی از مرطوب‌کننده استفاده کنید. این کار به کاهش خشکی پوست بدون ایجاد اختلال در تاثیرگذاری محصول کمک می‌کند.

زنان باردار یا زنانی که قصد باردار شدن دارند، نباید از رتینوئیدها استفاده کنند.


ترجمه شده از وبسایت: www.webmd.com

مقالات مرتبط
نظر بدهید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. وارد کردن موارد ستاره دار الزامی است