۱۳ مواد غذایی برای تقویت سیستم ایمنی و مقابله با کرونا

مارس 15, 2020 Kamran Ahmadi نظرات

اهمیت ارتقاء سیستم ایمنی شاید تا پیش از این چندان جدی گرفته نمیشد اما در حال حاظر با شیوع و گسترش بیماری همه گیر کرونا در کشور ما و تقریبا در سراسر دنیا اکنون بیش از هر زمانی باید این مساله را جدی گرفت. و در تلاش برای بهبود سیستم تدافعی بدن بود. یکی از راه های تقویت ایمنی و مقابله با کرونا مصرف مواد غذایی تقویت کننده است. مصرف برخی مواد غذایی خاص میتواند به شادابی، بهبود ایمنی و افزایش سلامتی کمک کند.  اگر به دنبال راه هایی برای جلوگیری از سرماخوردگی، آنفولازا و حتی کرونا در روزهای منتهی به عید و بعد از آن هستید، اولین قدم شما باید مراجعه به فروشگاه مواد غذایی محلی باشد و وعده های غذایی خود را طوری برنامه ریزی کنید که شامل این ۱۵ تقویت کننده سیستم ایمنی بدن باشد.

 1. مرکبات

بیشتر افراد بعد از سرما خوردن به ویتامین C متوسل می شوند. دلیل این امر نیز واضح است زیرا این ویتامین به تقویت سیستم ایمنی بدن کمک می کند. تصور می شود ویتامین C باعث افزایش تولید گلبولهای سفید می شود. که این گلبول ها میتواند به مبارزه با ویروس ها، عفونت ها و التهابات کمک کند. بنابراین افزایش تعدا گلبول های سفید نیز میتواند به مقابله با کرونا نیز کمک کند.

مرکبات محبوبی که میتوانند شما را در راه پیشگیری و درمان کرونا یاری کنند عبارتند از:

 • گریپ فروت
 • پرتقال ها
 • نارنگی
 • لیمو شیرین
 • لیموترش سبز
 • کلمنتین

از آنجا که بدن شما نمیتواند ویتامین سی تولید و یا حتی آن را ذخیر کند. بنابراین برای بهبود سیستم ایمنی به صورت منظم و مکرر مواد غذایی و یا میوه های این ویتامین را مصرف کنید.

 1. فلفل قرمز

هنوز بسیاری از مردم فکر میکنند که هیچ چیزی اندازه مرکبات ویتامین C نداد. اما این تصور اشتباه است. ما فلفل قرمز را داریم که به ازای هر اونس از آن، دو برابر  بیشتر از مرکبات ویتامین سی دارد. فلفل قرمز علاوه بر ویتامین C دارای بتا کاروتن است که علاوه بر تقویت سیستم ایمنی بدن و کمک به مقابله و درمان کرونا ، میتواند به بهبود سلامتی پوست و افزایش بینایی کمک کند.

 1. کلم بروکلی

کلم بروکلی سرشار از انواع ویتامین ها و مواد معدنی فوق العاده است. کلم بروکلی با داشتن ویتامین های A ، C و E و همچنین بسیاری از آنتی اکسیدان ها و فیبرهای دیگر، یکی از سالم ترین سبزیجاتی است که می توانید روی میز و سفره غذای خود قرار دهید. کلم بروکلی به فور یافت میشود و میتوان برای مقابله با کرونا از آن استفاده کرد.

 1. سیر

سیر تقریباً در همه غذاهای دنیا یافت می شود. این ماده با ارزش و مفید به غذا، کمی رنگ اضافه می کند و برای سلامتی شما یک ضرورت است. تمدنهای اولیه ارزش آن را در مبارزه با عفونت ها تشخیص داده اند. طبق گفته محققان سیر ممکن است به کاهش فشار خون و کاهش سفت شدن شریان ها نیز کمک کند. به نظر می رسد خواص تقویت کننده سیستم ایمنی سیر از جانب ترکیبات سولفور مانند آلیسین ناشی می شود. این ماده میتواند به بهبود ایمنی کمک بکند. بنابراین اگر خدای ناکرده مبتلا به کرونا خفیف هستید میتوانید جهت مقابله و کمک به درمان کرونا سیر مصرف کنید.

 1. زنجبیل

زنجبیل به کاهش التهاب کمک میکند. از قدیم الایام مردم از زنجبیل برای بهبود گلودرد و یا سایر بیماری های التهابی کمک میگرفته اند. به نقل از منابع مطالعاتی معتبر، زنجبیل حتی ممکن است به کاهش درد مزمن کمک کرده و دارای خواص کاهش دهنده کلسترول باشد.

 1. اسفناج

اسفناج نه تنها سرشار از ویتامین C است، بلکه دارای آنتی اکسیدان ها و بتا کاروتن های زیادی نیز هست، که ممکن است توانایی ضد عفونی  و تقویت سیستم ایمنی بدن را افزایش دهد. مشابه با کلم بروکلی، اسفناج وقتی در حد امکان طبخ می شود ، سالم تر است به طوری که مواد مغذی خود را حفظ کند. اسفاناج به وفور در میادین سبزی و تره بار یافت میشود بنابراین فرصت را غنیمت شمرده و برای مقابله با کرونا و یا حتی کمک به درمان کرونا اسفناج و غذاهای حاوی آن را بخورید.

 1. ماست

ماست هایی که به شیوه طبیعی و سالم تولید میشوند حاوی باکتری های مفیدی به نام پروبیوتیک ها هستند. باکتری های پروبیوتیک در واقع باکتریهای بسیار مفیدی هستند که میتوانند سیستم گوارش را به شدت با کیفیت کرده و قدرت هضم و جذب را افزایش دهند. برخی از این باکتری ها میتوانند به تقویت سیستم ایمنی بدن کمک کنند. چنانچه به ماست طبیعی و محلی دسترسی دارید میتوانید با مصرف آن به مقابله با کرونا کمک کنید. اگر هم به ماست محلی دسترسی ندارید میتواند انواع پاستوریزه ماست که با پروبیوتیک ها غنی شده اند را خریداری  کنید.

برای مثال ماست یونانی حاوی پروبیوتیک ها ممکن است سیستم ایمنی بدن شما را برای کمک به مبارزه با بیماری ها تحریک کند. ماست همچنین می تواند منبع خوبی برای ویتامین D باشد، بنابراین سعی کنید مارک های تقویت شده با ویتامین D را انتخاب کنید. ویتامین D به تنظیم سیستم ایمنی بدن کمک می کند و به نظر می رسد دفاع طبیعی بدن ما در برابر بیماری ها را تقویت می کند. پس بعید به نظر نمیرسد که بتوان برای مقابله با کرونا و یا حتی کمک به درمان کرونا در کنار سایر روش ها، ماست پروبیوتیک و حاوی ویتتامین D مصرف کرد.

 1. زردچوبه

شما ممکن است زردچوبه را به عنوان یک ماده اصلی در بسیاری از غذاها استفاده کرده باشید. این ادویه کاربردی سالهاست که به عنوان ماده ضد التهابی در معالجه آرتروز و آرتریت روماتوئید مورد استفاده قرار می گیرد. زردچوبه قادر است که دردها را کاهش دهد و به تقویت سیستم ایمنی نیز کمک میکند. بنابراین از آن میتوان برای مقابله با کرونا استفاده کرد.

 1. چای سبز

هر دو چای سبز و سیاه مملو از فلاونوئیدها هستند که نوعی آنتی اکسیدان هستند. چای سبز علاوه بر فلاونوئیدها حاوی اپی‌گالوکاتچین گالات یا EGCG یکی دیگر از آنتی اکسیدان های قدرتمند است. نشان داده شده است که EGCG عملکرد سیستم ایمنی را تقویت می کند. فرایند تخمیر چای سیاه باعث از بین رفتن بسیاری از EGCG می شود. اما چای سبز بخارپز میشود بنابراین EGCG آن حفظ میشوید. اگر به چای سبز دسترسی دارید از آن برای نقویت سیستم ایمنی و درمنتیجه کمک به مقابله با کرونا استفاده کنید.

 1. پاپایا

پاپایا میوه دیگری است که دارای ویتامین C است. شما می توانید ۲۲۴ درصد از مقدار ویتامین C که روزانه توصیه می شود را در یک پاپایا پیدا کنید. پاپایا همچنین یک آنزیم هضم کننده به نام پاپائین دارد که دارای اثرات ضد التهابی است. پاپایاها مقادیر مناسبی از پتاسیم، ویتامین های گروه B و فولات دارند که همگی برای سلامت کلی شما مفید هستند. به جهت اینکه پاپابا میتواند در نقش یک تقویت کننده سیستم ایمنی بدن باشد میتوان از این میوه به جهت مقابله با کرونا و یا حتی در نبود دارو و واکسن برای آن، از پاپایا در سایر روش های درمانی برای درمان کرونا استفاده کرد.

 1. کیوی

مانند پاپایا، کیوی ها به طور طبیعی سرشار از مواد مغذی ضروری از جمله فولات، پتاسیم، ویتامین K و ویتامین C هستند. ویتامین C سلول های سفید خون را برای مقابله با عفونت تقویت می کند ، در حالی که سایر مواد مغذی موجود در کیوی میتوانند سایر بخش های بدن را تقویت کنند.

 1. مرغ

وقتی بیمار هستید، سوپ مرغ چیزی بیش از یک غذای خوب است. مرغ و مخصوصا سوپ مرغ به بهبود علائم سرماخوردگی کمک می کند و همچنین در وهله اول از ابتلا به بیماری در شما محافظت می کند. گوشت طیور مانند مرغ و بوقلمون از نظر ویتامین B-6 سرشار است. حدود ۳ اونس گوشت بوقلمون یا گوشت مرغ حاوی ۴۰ تا ۵۰ درصد از مقدار توصیه شده روزانه B-6 شماست.

ویتامین B-6 در بسیاری از واکنشهای شیمیایی که در بدن اتفاق می افتد، نقش مهمی دارد. همچنین برای تشکیل گلبول های قرمز جدید و سالم بسیار مهم است. آب مرغ ایجاد شده طی جوشاندن استخوان های مرغ حاوی ژلاتین، کندرویتین و سایر مواد مغذی برای بهبود روده و سیستم ایمنی بدن است. بنابراین حتی اگر سوپ مرغ و یا غذاهای حاوی مرغ به مقابله با کرونا به شما کمک نکند میتواند یک غذای خوشمزه باشد.

 

مقالات مرتبط
نظر بدهید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. وارد کردن موارد ستاره دار الزامی است