5 فایده علمی و ثابت شده ماساژ سینه در خانم ها

۵ فایده علمی و ثابت شده ماساژ سینه در خانم ها

بهمن ۲, ۱۳۹۸ نسخه بهداشت بانوان نظرات

ماساژ پستان فرآیندی است که می توان از آن برای اهدافی مانند شناسایی سرطان پستان و کاهش درد عضلات تا بهبود تجربه شیردهی بهره برد. داشتن فقط ۱۵ دقیقه تجربه ماساژ میتواند مزایای زیادی برای یک شخص به همراه داشته باشد.

در ساده ترین حالت ممکن، شما می توانید ماساژ سینه را روی خودتان و به تنهایی انجام دهید. در ادامه با فواید ماساژ سینه و پستان در خانم ها بیشتر آشنا خواهید شد.

چرا زنان باید سینه خود را ماساژ دهند؟

۱. تاثیرات ماساژ پستان در زنان شیرده

تحقیقات متنوعی وجود دارد که نشان می دهد ماساژ پستان می تواند فواید بسیاری برای زنان شیرده داشته باشد.

به عنوان مثال، مطالعه ای در مادران شیرده که ۱۰ روز از زایمانشان گذشت صورت گرفت. مادران را به دو دسته زیر تقسیم کردند:

  • گروه اول: روزی به مدت ۳۰ دقیقه ماساژ سینه داشتند
  • گروه دوم: بدون ماساژ شیر میدادند

نتایج نشان داد که، در مقایسه با گروه کنترل که ماساژ دریافت نکرده اند، مادرانی که ماساژ پستان دریافت کرده بودند هنگام شیردادن به نوزاد خود درد کمتری تجربه میکردند. علاوه بر این، نوزادان آنها نیز از سینه شیر بیشتری می خوردند و شیر نیز حاوی سدیم کمتری بود.

۲. نقش ماساژ سینه در شناسایی زودرس سرطان پستان

خودآزمایی پستان و ماساژ، روش هایی برای شناسایی سرطان پستان در مراحل اولیه آن هستند. طبق یک مطالعه، حدود ۲۵ درصد از زنان سرطان سینه خود را از طریق خودآزمایی تشخیص می دهند. و حدود  ۱۸ درصد دیگر سرطان را به طور تصادفی تشخیص می دهند.

تشخیص سرطان در مراحل اولیه ممکن است نتیجه درمانی شما را بهبود بخشد، بنابراین ایده خوبی است که ماساژ پستان را جزئی از کارهای روزمره خود قرار دهید.

۳. بهبود ظاهر پستان

برخی افراد ماساژ سینه را به عنوان روشی برای بهبود ظاهر سینه های خود امتحان می کنند. محققان بر این باورند که میتوان با کمک ماساژ درمانی جریان خونرسانی به سینه را افزایش داد.

۴. بهبود عملکرد سیستم لنفاوی

بافت پستان شما تا تمام ناحیه زیر بغل گسترش می یابد، در این قسمت از بدن، غدد لنفاوی زیادی وجود دارند. بنابراین ماساژ سینه‌ها، می تواند به تحریک سیستم لنفاوی شما و بهبود آن کمک کند.

سیستم لنفاوی به بدن شما در بیرون راندن سموم کمک شایانی میکند. اگر بر روی غدد لنفاوی خود جراحی کرده اید، ممکن است تجمع مایعات اضافی به نام لنف ادم را تجربه کنید. ماساژ پستانها میتواند یک روش دستی برای کمک به تخلیه این ادم باشد.

طبق تحقیقات، از هر ۵ نفر مبتلا به سرطان پستان ۱ نفر دچار لنف ادم می شوند. و علائم آن شامل تورم در بازو، پستان یا قفسه سینه است و معمولاً ناشی از جراحی یا پرتودرمانی است. حتی اگر لنف ادم ندارید، ماساژ سینه ممکن است به خلاص شدن بدن شما از شر سموم به دام افتاده در سیستم لنفاوی کمک کند.

۵. ماساژ سینه و درد عضلات

اگر احساس درد دارید، ماساژ پستانها می تواند به کاهش تنش و فشار در عضلات قفسه سینه کمک کند. این ماهیچه ها تحت عنوان پکتورالیس شناخته می شوند.

این عضلات با ورزش های سنگین و فعالیت هایی که آن ها را درگیر میکنند، دچار گرفتگی میشوند. انجام ماساژ بر روی سینه ها میتواند به رفع گرفتگی و درد عضلات قفسه سینه کمک کند.


نحوه انجام ماساژ سینه

بسته به هدف انجام ماساژ، روش انجام آن نیز متفاوت است:

ماساژ درمانی برای بهبود وضعیت شیردهی

  • هر بار روی یک پستان خود تمرکز کنید. چهار انگشت یک دست را در قسمت بالای سینه و چهار انگشت دست دیگر را در قسمت پایین قرار دهید. و به صورت دایره ای پستان خود را ماساژ دهید. اگر دست شما گرم باشد احساس بهتری خواهید داشت.
  • توجه خود را به دو طرف سینه ها منتقل کنید و به صورت دایره ای ماساژ را ادامه دهید.
  • با کمک نوک انگشتان خود و به آرامی روی سینه خود ضرباتی وارد کنید.
  • انگشت اشاره خود را در زیر نوک سینه خود قرار دهید و با کمک سایر انگشتان سعی کنید به سمت پایین فشار وارد کنید. سعی کنید که هر بار شیر همین کار را انجام دهید تا شیر به کلی از پستان خارج و تخلیه شود.

نحوه انجام ماساژ سینه

برای تشخیص سرطان

اگر سینه های خود را برای ردگیری علائم سرطان بررسی می کنید، لازم است به یاد داشته باشید که سینه شما در واقع تا زیر بغل شما امتداد دارد. فراموش نکنید که کل بافت سینه، از جمله نوک پستان، آرئولا یا هاله دور نوک سینه و تمام بافت آن را بررسی کنید. با لمس پستان ها هر گونه برآمدگی یا ساختار غیر طبیعی را حس کردید به پزشک خود اطلاع دهید.

برای اینکار می توانید مراحل زیر را دنبال کنید:

  • در مقابل آینه بایستید و یک دید کامل از سینه خود داشته باشید. به دنبال تفاوت های سایز، تغییر رنگ و یا تفاوت در شکل هر دو پستان خود باشید. دستان خود را در پهلو، سپس روی باسن خود و بعد از آن بالای سر خود قرار دهید تا از زوایای مختلف سینه های خود را ببینید.
  • در حالی که هنوز در آینه نگاه می کنید، یک دست را پشت سر خود قرار داده و سه انگشت را روی سینه خود بگذارید. انگشتان خود را به صورت دایره وار روی بافت سینه خود حرکت دهید. هنگام حرکت انگشتان، فشار کم تا متوسط ​​و سپس زیادی را روی سینه اعمال کنید. (در تمام بافت پستان همین کار را انجام دهید)
  • ماساژ را روی سینه دیگر تکرار کنید.
  • و در نهایت ماساژ سینه را با فشار دادن هر کدام از نوک پستانهای خود به پایان برسانید تا به دنبال هرگونه ترشح یا درد باشید. اگر علایم غیرطبیعی ملاحضه یا احساس ردید به پزشک خود اطلاع دهید.

ماساژ پستان برای بهبود ظاهر پستان

مطالعات رسمی اندکی وجود دارد که نشان دهد ماساژ پستان ظاهر سینه را تغییر می دهد. هرچند که شواهدی کمی وجود دارد که نشان میدهد ماساژ سینه ها با روغن های گیاهی ممکن است به جلوگیری از کشش پوست و سست شدن آن در زنان باردار کمک کند. بر همین اساس محققان پیشنهاد می کنند که هر روز ۱۵ دقیقه با روغن بادام سینه های خود را ماساژ دهید.

برای تخلیه لنف

زیربغل در واقع جایی است که شما می توانید گره های لنفاوی خود را در زیر پوست حس کنید:

ماساژ را با حرکت به سمت بالا در جهت عقربه های ساعت بر روی پستان راست و خلاف جهت عقربه های ساعت روی سینه سمت چپ ادامه دهید. این وعیت در واقع تقلید از جهت حرکت محتویات سیستم لنفاوی است.

مقالات مرتبط
نظر بدهید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. وارد کردن موارد ستاره دار الزامی است