بوتاکس با فیلر پوستی چه تفاوتی دارد؟

بوتاکس با فیلر پوستی چه تفاوتی دارد؟

دی ۲۹, ۱۳۹۸ نسخه بهداشت و زیبایی نظرات

گزینه های درمان و از بین بردن چین و چروک به طور چشمگیری در حال افزایش هستند. تعداد بیشماری محصولات بهداشتی در دسترس هستند که بدون نسخه نیز قابل تهیه هستند و می توانند چین و چروک پوست را برطرف کنند.

اما از میان همه این روش ها، اغلب مردم، به دنبال روش های ماندگار یا طولانی مدتی هستند که به کمک آن ها برای یک مدت طولانی بتوانند از شر پیری پوست خلاص شوند.

سم بوتولینوم نوع A (بوتاکس) و فیلر ها یا پرکننده های پوستی، هر دو، روش های درمانی نسبتا طولانی مدت چین و شکن های ناشی از پیری هستند. هر کدام از روش ها را می توان برای انواع چین و چروک خاصی مورد استفاده قرار داد. اما این دو با وجود اهداف مشخص و مشابه، هر کدام تفاوت های زیادی با هم دارند که در این مقاله با همه آن ها آشنا خواهید شد.


استفاده و کابرد

همانطور که در مقدمه نیز ذکر شد، بوتاکس و فیلر پوستی به طور یکسان ممکن است برای درمان چین و چروک های صورت استفاده شوند. به طور مشابه هر کدام با تزریق شدن به موضع پوستی مد نظر، کار خود را انجام میدهند. اما هر کدام از آن ها برای صاف کردن بخشی از بدن مفید هستند.

بوتاکس (Botox)

این سمِ درمانی به خودی خود یک ماده ریلکس کننده ماهیچه و عضلات بدن است که از باکتری ها استخراج شده است. این ماده حدودا بیش از دو دهه است در بازارهای بهداشتی و درمانی برای درمان اختلالات عصبی ناشی از ضعف عضلات استفاده شده است. پس به نوعی بوتاکس یک درمان است. از این سم برای درمان میگرن و سایر شرایط و مشکلات پزشکی نیز استفاده می شود.

بوتاکس در درجه اول برای درمان چین و چروک پویا و متحرک استفاده می شود. این چین و چروک ها به طور طبیعی در اطراف چشم و دهان و همچنین بین ابروهای شما شکل میگیرند. این ساختارها با افزایش سن حتی بیشتر نیز می شوند. تزریق ماده‌بوتاکس باعث آرامش عضلات در نزدیکی این چین و چروک ها می شود. در نتیجه عدم حرکت عضلات نیز باعث کاهش چین و چروک پویا می شود.

نکته: بوتاکس معمولا برای برطرف کردن خطوط ریز ناشی از تجزیه کلاژن مورد استفاده قرار نمیگیرد.

فیلر پوستی

به طور مشابه، فیلرهای پوستی نیز چین و چروک های صورت را درمان و برطرف می کنند. پرکننده ها در درجه اول برای درمان خطوط لبخند استفاده می شوند. اگرچه از آن ها می توان برای جمع و جور کردن لب و گونه ها نیز استفاده کرد.

نکته: فیلرها برای استفاده در نواحی غیر از صورت مثل سینه ها استفاده نمیشوند.

پرکننده های پوستی به اشکال مختلفی ارائه می شوند و مانند بوتاکس قابل تزریق هستند. اثر بعضی از آنها موقتی است و در درجه اول برای بافت های نرم صورت در امتداد خطوط لبخند استفاده می شوند.

بر اساس اطلاع سازمان غذا و داروی ایالات متحده آمریکا فیلر های پوستی معمولا بر پایه موارد زیر ساخته میشوند:

 • هیدروکسیل آپاتیت کلسیم
 • کلاژن
 • هیالورونیک اسید
 • پلی ال لاکتیک اسید
 • دانه های پلی متیل متاکریلات

میزان اثر گذاری فیلر پوستی


اثرگذاری

میزان اثر گذاری بوتاکس

به گفته آکادمی چشم پزشکی آمریکا (AAOS)، تزریق بوتاکس برای اکثر مردم نتایج مثبتی ایجاد می کند. احتمالاً در طی یک هفته پس از تزریق این ماده، اثرات و نتایج آن قابل ملاحظه خواهد بود. عوارض جانبی این پروسه درمانی حداقل است و در صورت وجود، بیشتر آنها پس از مدت کوتاهی از بین می روند.

پس از اتمام تزریق، قادر خواهید بود به راحتی فعالیتهای روزانه خود را بدون هیچ گونه ریکاوری یا دوره نقاهتی ادامه دهید. اثرات بوتاکس  معمولا حدود ۳ تا ۴ ماه ماندگار خواهد بود. اگر می خواهید نتایج را برای یک مدت طولانی حفظ کنید، نیاز به تجدید تزریق دارید.

میزان اثر گذاری فیلر پوستی

پرکننده های پوستی نیز نوعی درمان مؤثر تلقی می شوند و نتایج حاصل از تزریق آن به طور کلی طولانی تر از نتایج حاصل از بوتاکس است. با این وجود، نتایج نهایی بسته به نوع فیلری که انتخاب میکنید متفاوت است. دقیقا مشابه بوتاکس، این روش نیز دائمی نیست و بعد از چند ماه تا چند سال باید دوباره آن را تزریق کنید. (فیلرها اغلب جذب پوست میشوند)


اثرات جانبی

مانند تمام پروسه های درمانی و پزشکی دیگر، هم بوتاکس و هم مواد پرکننده پوستی می توانند با عوارض جانبی همراه باشند. همچنین در صورت وجود شرایط و بیماری های فیزیکی باید با پزشک خود صحبت کرده و با احتیاط هر دو ماده را در صورت لزوم تزریق کنید.

خطرات و عوارض جانبی بوتاکس

طبق گزارش انجمن چشم پزشکی آمریکا، بوتاکس فقط برای افرادی که از سلامتی عمومی خوبی برخوردار هستند توصیه می شود.

برخی از عوارض جانبی احتمالی این روش عبارتند از:

 • بروز کبودی در محل تزریق
 • افتادگی پلک ها، که می تواند چندین هفته طول بکشد
 • قرمزی چشم و سوزش آن
 • سردرد

مصرف قطره چشم قبل از تزریق بوتاکس ممکن است به کاهش برخی از عوارض جانبی تزریق کمک کند. همچنین برای جلوگیری از خونریزی و افزایش کبودی باید از چند روز قبل از تزریق مصرف داروهای رقیق کننده خون را متوقف کید.

بوتاکس برای افراد با شرایط زیر توصیه نمی شود:

 • زنان باردار یا شیرده
 • کسانی که عضلات صورتشان ضعیف است
 • افزادی که مشکلات و بیماری های پوستی دارند(مثلا زخم دارند)
 • اشخاصی که مبتلا به مولتیپل اسکلروزیس یا نوع دیگری از بیماری های عصبی-عضلانی هستند.

خطرات و عوارض فیلر های پوستی

احتمال بروز عوارض جانبی در فیلر پوست به به بوتاکس بیشتر است. هرچند که بروز عوارض شدید نادر است اما در هر صورت احتمال بروز واکنش های زیر وجود دارد:

 • واکنش آلرژیک
 • کبودی
 • عفونت
 • خارش
 • بی حسی
 • قرمزی
 • جای زخم

نکته: در موارد شدید ممکن است تورم طولانی مدت در صورت ایجاد شود. استفاده از کمپرس یخ می تواند به کاهش بی حسی موقت و تورم  صورت کمک کنند. برای کاهش خطر ابتلا به این عارضه جانبی و سایر موارد دیگر، قبل از تزریق پرکننده حتما نسبتا به وجود آلرژی به مواد موجود در آن آزمایش بدهید.


نکات پایاینی از وبسایت نسخه

پرکننده های پوستی ممکن است نتایج طولانی مدت بیشتری داشته باشند، اما این تزریق ها عوارض جانبی بیشتری نسبت به تزریق بوتاکس دارند. همچنین باید به خاطر داشته باشید که بوتاکس و فیلرها هرکدام مشکلات متفاوتی را درمان می کنند و معمولاً در نواحی مختلف صورت مورد استفاده قرار می گیرند. آنها همچنین ممکن است در کنار هم به عنوان مورد استفاده قرار بگیرند تا نتایج دلخواه حاصل شود.

مقالات مرتبط
نظر بدهید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. وارد کردن موارد ستاره دار الزامی است