لبخند زیبا ، چگونه داشته باشیم

مرداد ۳, ۱۳۹۵ نسخه دهان و دندان نظرات

اگر برای یک قرار در فروشگاه در حال خرید باشید، کارشناسان بسیاری برای کمک به شما هستند. ممکن است به آرایشگر,  جراح زیبایی یا متخصص پوست مراجعه کنید. اما شاید به مراجعه به دندانپزشک فکر نکنید,  اما دندانپزشکان کارهایی برای زیبایی شما انجام دهند که دیگران نمی توانند. مایکل مالون، دندانپزشک زیبایی و رییس جامعه دندانپزشکان زیبایی آمریکا می‌گوید: از مراجعه دو بار در سال برای پاکسازی پلاک‌های دندانی فراتر رفته و شامل روش‌هایی برای تغییر شکل، رنگ و اندازه دندانها می‌شود. دندانپزشکی زیبایی دقیقا یک تخصص دندانپزشکی نیست. کسانی که خود را دندانپزشک زیبایی می‌نامند، پاکسازی و پر کردن دندان هم انجام می‌دهند. اما به زیبایی‌شناسی علاقه‌مند بوده و برای انجام درمان‌های زیبایی دوره دیده‌اند.

سفید کردن دندان ها برای داشتن لبخند زیبا

معمولترین و ساده‌ترین کاری که انجام می‌دهند، همانند تزریق بوتاکس، سفید کردن دندانهاست. روشی جدید نیست ولی امروزه ارزانتر و ساده‌تر انجام می گیرد. مالون می‌گوید: ۳۰ سال پیش هم انجام می‌شد. در آن زمان به کمک محلول قوی هیدروژن‌ پراکساید استفاده می‌شد که در صورت برخورد با لب یا لثه‌ها موجب آسیب‌های جدی می‌شد. در این روش از سفید کردن دندانها که “سفید کردن با اشعه” خوانده می‌شود، دندان ها توسط پوشاننده‌های پلاستیکی دندان‌ها، ایزوله شده، محلول هیدروژن پراکساید روی دندانها توسط  لامپ‌هایی حرارت داده می‌شد. من این روش را انجام داده‌ام امامشکلات به قدری زیاد بودند که افراد کمی حاضر به انجام آن می‌شدند. همچنین به علت زمان‌بر بودن برای دندانپزشک، بسیار گران هم بود. سفید کردن با اشعه هنوز هم انجام می‌شود اما راه‌حل های ارزانتری هم وجود دارند. تکنیکی نوین که برای سفید کردن دندانها از پراکساید‌های ضعیفتر که طول مدت بیشتری روی دندانها قرار داده می‌شوند، استفاده می‌کند. همچنین به علت حضور کمتر در اتاق پزشک هزینه کمتری هم می‌پردازید.

پس از آن که دندانپزشک از سلامت کافی دندانها، پر کردن دندانها، بریج، کرم‌خوردگی، یا عفونت لثه اطمینان پیدا کرد، قالبی از دندان هایتان ساخته و این قالب برای تولید tray حاوی ژل پراکسید استفاده می‌شود.در منزل حدود یک تا پنج هفته، هر روز به مدت چند ساعت، این تری را روی دندان‌هایتان قرار می‌دهید. سفید شدن فوق‌العاده دندان‌ها هنوز هم ارزان نیست.

طراحی لبخند زیبا

سفید کردن دندان ها تنها آغاز هستند. اگر بخواهید جدی باشید,  می توانید دندانها و لثه هایتان را کاملا تعمیر اساسی کنید. جری بلن دندانپزشک زیبایی سان‌فرانسیسکو به آن طراحی لبخند می‌گوید. طراحی لبخند شامل توجه به طرز قرارگیری دندانها و چگونگی نشان داده شدن آنها توسط لب‌ها است. برای مثال، اگر در هنگام لبخند زدن لثه‌هایتان بیش از حد نمایان باشند، می‌توان آنها را اصلاح کرد. عملی به نام کشیدن لثه انجام می‌دهیم. که نام علمی آن افزایش طول تاج دندان است. این عمل قابل انجام در مطب دندانپزشک بوده و در طی آن لثه‌ها بالاتر کشیده‌ می‌شوند تا بخش بیشتری از دندانها دیده شوند. جالب است که درد بسیاری نخواهد داشت جراحی سرپایی است. همچنین می‌توانید هرطور که بخواهید به دندان‌های خود شکل دهید. بلن می‌گوید که افزایش طول و گرد کردن لبه‌های دندان سن‌تان را پایین‌تر نشان می‌دهد. جویدن آدامس و ناخن‌ها به مدت طولانی دندان‌هایتان را از پا در می‌آورد. حتی پس از کشیدن پوست صورت، دندان‌های مستهلک سن‌تان را چند سال بیشتر نشان می‌دهند. برای شکل دادن به دندان‌ها دندانپزشک زیبایی روکش رزین یا چینی را روی دندانها متصل کرده یا روی آنها می‌پوشاند. باند کردن با رزین روشی قدیمی است. مالون می‌گوید: روش رزین هنوز هم کاربردی بوده و استفاده بسیاری دارد. اما به اندازه ماده جدید چینی دوام ندارد.پس از مدت زمان مشخصی رزین بی‌رنگ شده، یا غیرقابل استفاده‌ می‌شود. در حالی که برای چینی چنین اتفاقاتی نمی‌افتد. تفاوت دیگر این است که باند شدن با رزین می‌بایست در مطب دندانپزشک انجام شود. در مورد پوشش چینی، مولد به آزمایشگاه دندانپزشکی فرستاده و تولید می‌شود. و سپس باند می‌شود.

علاوه بر شکل‌دهی جذاب به دندانها، دندانپزشک زیبایی قادر است لب‌هایی برجسته به شما بدهند. بلن می‌گوید: از لب‌ها عکس میگیریم، اگر کسی لب‌های حجیم‌تر بخواهد، می‌توانیم روکش دندان را حجیم‌تر کنیم تا لب‌ها به سمت بیرون متمایل شوند. لک‌های تتراسایکلین هم می‌توانند توسط روکش‌ها پوشش داده شوند. بلن می‌گوید: زمانیکه تتراسایکلین( آنتی‌بیوتیکی متداول) به کودکان تجویز می‌شود، دندانهای در حال بلوغ را لک می‌کند. بصورت چندتایی و در طول ردیف دندانها رخ می‌دهد. اگر دندان‌های آسیابتان با مواد فلزی پر شده‌اند، می‌توانید آنها خالی کرده و روکش چینی بگذارید.

معماری یک لبخند زیبا

بلن می‌گوید: دندانپزشک زیبایی می‌تواند هر کاری برای زیباتر شدن لبخند شما انجام دهد، اما برنامه‌ریزی دقیق کارها دشوار است. من ارزیابی‌های بسیار دقیقی را پیش از هر کاری انجام می‌دهم. نحوه قرارگیری دندانها روی هم با دهان بسته، حالت گاز گرفتن، بسیار حائز اهمیت است. استفاده از روکش چینی بدون توجه به حالت گاز گرفتن دندانها، همه چیز را خراب می‌کند. این بدان معناست که پیش از گذاشتن هرگونه روکش، دندانها باید مرتب شوند و حتی ممکن است به جراحی فک نیاز داشته باشید.  مالون می‌گوید: من به عنوان دندانپزشک زیبایی، تشخیص می‌دهم وسپس نحوه درمان را برنامه‌ریزی می‌کنم. سپس ممکن است از سایر متخصصین مثل جراح دهان یا متخصص اورتودونسی برایرهمکاری دعوت کنم. زمانی که دندان‌ها به قرارگیری در خطی صاف نیاز داشته باشند، معمولا درمان آن به عهده متخصص اورتودونسی بوده و نیازی به براکت اورتودونسی نخواهد بود.دندانهای بسیاری از افراد با سیستم Invisalign مرتب می‌شوند. این سیستم از پلاستیک‌های تمیز مرتب‌کننده برای چرخاندن تدریجی دندانها استفاده می‌کند. اگرچه به طور گسترده‌ای پذیرفته شده‌است، اما برای هر موردی که امکان استفاده از براکت‌های اورتودنسی وجود دارد، نمی‌توان از Invisalign استفاده کرد.بدون جراحی هم می‌توان فک را جابه‌جا نمود. اما برخی اوقات به حضور جراح دهان نیاز است. بعنوان بخشی از اصلاح کامل دهان برخی افراد به تصحیح جدی فرورفتگی‌ها و برآمدگی فک نیاز دارند.

میزان تغییر به زمان و پولی که دارید بستگی دارد. جراحی‌های زیبایی شامل بیمه نمی‌شوند و هزینه می‌تواند گزاف باشد. برای مثال روکش‌ها از ۲۵۰ تا ۲۰۰۰ دلار به ازای هر دندان هزینه خواهد داشت. باز هم برای حضور در مطب دندانپزشک متحمل هزینه زیادی می‌شوید. بلن می‌گوید که گاهی ۸ ساعت روی یک بیمار کار می‌کند. علاوه بر آن برای حصول نتایج نهایی به چندین ماه درمان نیاز خواهد بود. در حال حاضر درمان افرادی را انجام می‌دهم که یکسال از شروع درمان آنها می‌گذرد. برای برخی افراد نتیجه حاصل،  ارزش هزینه و زحمت را دارد. زمانیکه دندانهای زیبایی داشته باشید بیشتر لبخند می‌زنید و صورتتان درخشانتر می‌شود.


ترجمه شده از وبسایت: www.webmd.com

مقالات مرتبط
نظر بدهید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. وارد کردن موارد ستاره دار الزامی است