10 درمان خانگی عالی و امتحان شده برای درمان زخم معده

۱۰ درمان خانگی عالی و امتحان شده برای درمان زخم معده

دی ۲۲, ۱۳۹۸ نسخه مقالات نظرات

زخم های گوارشی یا پپتیک می توانند در بسیاری از قسمت های بدن از جمله پوشش معده ایجاد شوند. برخی از داروهای خانگی طبیعی می توانند درد و سایر علائم مرتبط با زخم را تسکین دهند.

زخم معده به زخمهایی گفته میشود که در لایه داخلی معده یا اثنی عشر ایجاد می شود که قسمت اول روده کوچک است. این زخم هنگامی ایجاد می شود که اسید معده  با تحریک معده، باعث از بین رفتن بخش یا بخش هایی از پوشش محافظ معده می شود.

۱۰ دارو و درمان خانگی مبتنی بر شواهد برای درمان زخم معده

۱. پروبیوتیک ها

پروبیوتیک ها موجودات زنده و میکروسکوپیکی هستند که به بازگرداندن تعادل باکتری های دستگاه گوارش کمک می کنند. علاوه بر کمک به دستیابی به سلامتی بهینه روده ، پروبیوتیک ها می توانند در درمان زخم معده نیز کمک کنند.

طبق یک مطالعه در سال ۲۰۱۴، مشخص شد که پروبیوتیک ها نمی توانند هلیکوباکتر پیلوری را از بین ببرند. با این حال، آنها ممکن است میزان باکتری موجود را کاهش دهند، و روند بهبودی را تسریع کنند.

پروبیوتیک ها در کنار سایر درمان ها، ممکن است به ریشه کن کردن باکتری های مضر کمک کنند.

افراد می توانند پروبیوتیک ها را در منابع زیر بیابند:

 • ماست
 • غذاهای تخمیر شده
 • مکمل های پروبیوتیکی

۲. زنجبیل

از دیرباز از زنجبیل بخاطر اثرات محافظتی بر روی سیستم گوارش، از این داروی شفابخش برای درمان زخم معده و مشکلات گوارشی مانند یبوست، نفخ و گاستریت استفاده می کنند.

یک بررسی در سال ۲۰۱۳ نشان می دهد که زنجبیل می تواند به زخم معده ناشی از باکتری H. پیلوری کمک کند. خوردن زنجبیل همچنین ممکن است از  بروز زخمهای ناشی از NSAIDs جلوگیری کند.

۳. میوه های رنگارنگ

بسیاری از میوه ها حاوی ترکیباتی به نام فلاونوئیدها هستند که نوعی پلی فنول هستند. فلاونوئیدها به رنگی شدن برخی از میوه ها کمک می کنند.

طبق یک بررسی در سال ۲۰۱۱، مشخص شد که پلی فنول ها می توانند به ترمیم و تسکین زخم معده کمک کنند. آنها همچنین می توانند به برطرف شدن طیف وسیعی از مشکلات گوارشی دیگر، از جمله اسپاسم و اسهال کمک کنند.

فلاونوئیدها در میوه های زیر دیده میشوند:

 • سیب
 • بلوبری
 • گیلاس
 • لیمو و پرتقال

۴. موز پخته شده نارس (موز پختنی)

تحقیقات انجام شده در سال ۲۰۱۱ نشان می دهد که گیاهان نارس ممکن است روی زخم های معده تأثیر مثبتی داشته باشند.

گیاهان نارس حاوی یک فلاونوئید به نام لوکوسیانیدین هستند. لوکوسیانیدین باعث افزایش میزان مخاط در معده می شود. این میوه ها همچنین ممکن است اسیدیته معده را کاهش دهد، که می تواند به جلوگیری و تسکین علائم زخم کمک کند.

۵. عسل

عسل یک شیرین کننده محبوب و طبیعی است که در سراسر جهان استفاده می شود. افرادی که مرتبا عسل مصرف می کنند می توانند از مزایای سلامتی برخوردار باشند.

در یک بررسی که در سال ۲۰۱۶ انجام شد مشخص شد که عسل مانوکا دارای اثرات ضد میکروبی در برابر هلیکوباکتر پیلوری است. این بررسی نشان می دهد که عسل می تواند برای درمان زخم معده مفید باشد.

۶. زردچوبه

زردچوبه یک ادویه زرد محبوب است که اغلب در هند و سایر مناطق جنوب آسیا مورد استفاده قرار می گیرد. مانند فلفل های قرمز چیلی، زردچوبه حاوی ترکیبی به نام کورکومین است.

یک بررسی در سال ۲۰۱۳ نتیجه گرفت که کورکومین دارای فعالیت های ضد التهابی و آنتی اکسیدانی است که ممکن است به جلوگیری از بروز زخم معده کمک کند.

۷. بابونه

برخی افراد برای درمان اضطراب جزئی، اسپاسم روده و التهاب از گل بابونه و چای بابونه استفاده می کنند.

یک مطالعه مروری که در سال ۲۰۱۲ منتشر شد، گزارش داد عصاره بابونه نیز ممکن است دارای خاصیت ضد زخم گوارشی باشد. برخی محققان فکر می کنند که بابونه و مشتقات آن ممکن است زخم های معده را مهار کرده و زمان بهبودی آنها را کاهش دهد.

۸. سیر

سیر در بسیاری از نقاط جهان به دلیل افزودن طعم و مزه به غذا محبوبیت زیادی دارد. سیر دارای خاصیت ضد میکروبی و ضد باکتریایی است که باعث می شود در مبارزه با عفونت ها مفید واقع شود.

برخی از مطالعات از اثربخشی سیر در معالجه زخم های گوارشی حمایت می کنند. به عنوان مثال، یک مطالعه در سال ۲۰۱۶ روی حیوانات نشان داد که سیر می تواند به جلوگیری از پیشرفت زخم ها کمک کند و به سرعت بخشیدن به روند بهبودی کمک می کند.

۹. شیرین بیان

شیرین بیان یک ادویه محبوب است که بومی منطقه مدیترانه و آسیا است. مردم صدها سال از شیرین بیان در داروهای سنتی استفاده کرده اند. برخی معتقدند که خوردن ریشه شیرین بیان خشک می تواند به درمان و جلوگیری از زخم پپتیک و معده کمک کند.

با این حال، نتایج تحقیقات نشان میده که استفاده از مکمل ها، نسبت به مصرف ریشه خشک این گیاه در اولویت است.

یک مطالعه در سال ۲۰۱۳ نشان داد که مصرف مکمل های شیرین بیان می تواند به مبارزه با عفونت های H. پیلوری کمک کند. این مطالعه نشان می دهد که این مکمل به جلوگیری از رشد باکتری ها منجر میشود.

۱۰. آلوئه ورا

آلوئه ورا یک روغن محبوب گیاهی است که در بسیاری از لوسیون های موضعی، مواد آرایشی و مواد غذایی یافت می شود. برخی از مطالعات که بر چگونه تاثیر آلوئه ورا بر زخم معده تاکید داشتند، نتایج مطلوبی در این خصوص به دست آوردند.

به عنوان مثال، یک مطالعه در سال ۲۰۱۱ روی موش ها گزارش داد که آلوئه ورا زخم ها را به روشی مشابه داروهای ضد زخم معروف درمان می کند.


درمان های پزشکی برای زخم معده

درمان های پزشکی زخم معده بسته به علت ایجاد زخم متفاوت هستند:

 • اگر مصرف NSAID ها باعث ایجاد زخم شود، پزشک به احتمال زیاد به فرد توصیه می کند که مصرف آن داروها را متوقف کرده یا کاهش دهد.
 • پزشک ممکن است برای کاهش اسید معده و محافظت از پوشش معده از مهارکننده های پمپ پروتون (PPI) استفاده کند. این داروها نمی توانند باکتری ها را از بین ببرند، اما می توانند به مبارزه با عفونت H. پیلوری کمک کنند.
 • علاوه بر این پزشک میتواند مسدود کننده های گیرنده هیستامینی تجویز کند. این داروها مانع از تولید بیش از حد اسید معده می شوند.
 • همچنین ، پزشک ممکن است یک داروی محافظ به نام سوکرالفات (Carafate) تجویز کند. این دارو به جلوگیری از آسیب بیشتر در ناحیه اطراف زخم کمک می کند.
 • اگر عفونت هلیکوباکترپیلوری باعث ایجاد زخم شده باشد، پزشک ممکن است آنتی بیوتیک هایی برای بیمار تجویز کند.
مقالات مرتبط
نظر بدهید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. وارد کردن موارد ستاره دار الزامی است