لیپوساکشن و کول اسکالپتینگ چه تفاوتی با هم دارند؟

لیپوساکشن و کول اسکالپتینگ چه تفاوتی با هم دارند؟

دی ۱۶, ۱۳۹۸ نسخه بهداشت و زیبایی نظرات

کول اسکالپتینگ (CoolSculpting) و لیپوساکشن (Liposuction) هر دو برای کاهش چربی استفاده می شوند. هر دو روش به طور دائم چربی را از مناطق مد نظر خارج می کنند و به نوعی پوست را صاف می کنند.


خلاصه ای از کول اسکالپتینگ

یک روش پزشکی غیر تهاجمی است که به عنوان کرایولیپولیز نیز شناخته می شود. این روش درمانی کمک می کند سلول های اضافی چربی را از زیر پوست بدون مداخله جراحی جدا کرده و از بین ببرید.

در طی یک جلسه کرایولیپولیز ، جراح پلاستیک یا پزشک دیگری که در برای انجام اینکار آموزش دیده است، از یک ابزار ویژه استفاده می کند که چربی را تا دمای انجماد سرد می کند. در هفته های بعد از درمان، به طور طبیعی سلولهای چربی در موضع عمل منجمد شده و می میرند.

نکته: کرایولیپولیز یک روش غیر جراحی است. به این معنی که هیچ برش، بخیه، بیهوشی یا زمان بهبودی خاصی لازم نیست.


خلاصه ای از لیپوساکشن

از طرف دیگر لیپوساکشن یک عمل جراحی تهاجمی است که شامل برش، بخیه و بیهوشی است. تیم جراحی ممکن است از بی حسی موضعی (مانند لیدوکائین) استفاده کند، یا با بیهوشی عمومی شما را برای عمل آماده کنند.

جراح پلاستیک یک برش کوچک ایجاد می کند و از یک وسیله تحت مکش بلند و باریک به نام کانولا برای از بین بردن و تخلیه چربی استفاده میکند.


مقایسه دو روش کاهش چربی و لاغری از لحاظ تهاجمی بودن و عوارض

 • کول اسکالپتینگ یک روش غیر تهاجمی است و عوارض جانبی آن در مقایسه با لیپوساکشن معمولاً جزئی هستند. چون دومی تهاجمی است و ممکن است شامل عوارض شود.
 • بعد از ممکن است کول‌اسکالپتینگ شما کبودی و حساسیت جزئی پوست را تجربه کنید. که همه عوارض جانبی ظرف کمتر از چند هفته برطرف میشود.
 • همانطور که ذکر شد لیپو ساکشن یک عمل جراحی تهاجمی است که با بی حسی انجام می شود. عوارض جانبی آن ممکن است شامل لخته شدن خون، واکنش منفی به بیهوشی و داروهای آن و یا سایر عوارض جدی دیگر باشد.
 • اگر شما باردارید، مشکلات قلبی یا اختلالات مربوط به لخته شدن خون دارید بهتر است از انجام لیپوساکشن خودداری کنید.

مقایسه دو روش کاهش چربی و لاغری از لحاظ راحتی، هزینه و اثر

کول اسکالپتینگ

 • کرایولیپولیز یک عمل سرپایی در نظر گرفته می شود. که هر جلسه حدود ۱ ساعت طول می کشد. بسته به میزان چربی و وضعیت شخص، ممکن است برای از بین بردن چربی اضافی چندین جلسه مورد نیاز باشد.
 • بعد از گذشت چند هفته، نتایج حاصل از از این عمل قابل مشاهده است.
 • این روش معمولاً بین ۲۰۰۰ تا ۴۰۰۰ دلار آمریکا هزینه دارد، البته قیمت ها بسته به اندازه موضع چربی و موقعیت جغرافیایی که خودتان در آن زندگی می کنید متفاوت است. (هزینه ها داخل کشور خودمون متفاوته)
 • کول اسکالپتینگ می تواند تا ۲۵ درصد سلول های چربی را در هر قسمت از بدن از بین ببرد.

لیپوساکشن

 • لیپوساکشن اغلب به صورت جراحی سرپایی قابل انجام است.
 • جراحی ۱ تا ۲ ساعت طول می کشد
 • بهبودی ممکن است چند روز طول بکشد.
 • شما معمولاً فقط به یک جلسه از این جراحی نیاز دارید.
 • نتایج کامل و نهایی لیپوساکشن ممکن است برای چند ماه قابل توجه نباشد.
 • در سال ۲۰۱۸ متوسط ​​هزینه لیپوساکشن ۳۵۰۰ دلار آمریکا بود. (قیمت ها در ایران متفاوت است)
 • ممکن است شما بتوانید حداکثر ۵ لیتر یا حدود ۱۱ پوند چربی را با لیپوساکشن از بین ببرید.

نکته: هر دو روش به طور دائم سلولهای چربی را در نواحی تحت درمان از بین می برند. اما شما هنوز هم می توانید در سایر مناطق بدن خود چربی داشته باشید.

نکته: یک مطالعه نشان داد که یک سال پس از لیپوساکشن، شرکت کنندگان همان مقدار چربی که در ناحیه عمل برداشته بودند را به صورت توزیع شده در مناطق دیگر بدن احساس می کردند.


مقایسه دو روش کاهش چربی و لاغری از لحاظ مدت زمان انجام عمل

کول اسکالپتینگ

هر جلسه از عمل کرایولیپولیز حدود یک ساعت طول می کشد. اما برای دستیابی به بهترین نتیجه تنها یک جلسه کافی نیست و بهتر است در چند جلسه اقدام به درمان کنید. معمولا از هفته اول و نهایتا تا چند هفته بعد نتایج کاملا قابل مشاهده هستند. ریکاوری پس از این عمل بسیار کوتاه خواهد بود و نسبت به لیپوساکشن، بیمار دوره نقاهت بهتر و زودتری را پشت سر خواهد گذاشت.

نکته: برخی از افراد نتایج کامل این عمل را سه ماه بعد از آخرین عمل خود مشاهده می کنند.

لیپوساکشن

 • بسته به اندازه موضع چربی، معمولا جراحی یک تا دو ساعت طول می کشد. این جراحی معمولاً به صورت سرپایی انجام می شود. یعنی باید بتوانید همان روزی که جراحی انجام می دهید به خانه بروید.
 • زمان بهبودی معمولاً چند روز است. و افراد باید همیشه توصیه های ارائه دهنده خود را برای بازیابی ها را دنبال کنند.
 • ممکن است لازم باشد ۲ تا ۴ هفته صبر کنید تا بتوانید با خیال راحت فعالیت شدید را از سر بگیرید. بسته به کسی که شما را جراحی کرده و نوع مراقبت ها چندین ماه طول بکشد تا نتایج کامل همراه با کاهش تورم مشاهده شود.

مقایسه دو روش کاهش چربی و لاغری از لحاظ نتایج

نتایج کول اسکالپتینگ و لیپوساکشن بسیار مشابه یکدیگر است. هر دو روش برای از بین بردن دائمی چربی اضافی از قسمت های خاص بدن مانند شکم، ران، بازوها و چانه استفاده می شود، اگرچه هیچ یک برای کاهش وزن کلی و دائمی در نظر گرفته نمی شوند.

در حقیقت، نتایج یک مطالعه در ۲۰۱۲ نشان داد که یک سال پس از انجام لیپوساکشن، شرکت کنندگان همان مقدار چربی بدن را که قبل از شروع درمان داشتند، هنوز دارند. تنها تفاوت این است که چربی از یک نقطه برداشته می شود و سپس یک سال بعد در کل بدن پخش می شود.

نکته مهم: هر دو روش در مورد از بین بردن چربی موثر هستند. اما هیچ یک از روشها نمی توانند ظاهر سلولیت یا پوست شل شده و آویزان را بهبود بخشند.

کرایولیپولیز

یک منبع معتبر مطالعاتی در سال ۲۰۰۹ نشان داد که این روش می تواند تا ۲۵ درصد سلولهای چربی را در هر قسمت از بدن بدن با با روشی مدرن از بین ببرد. (فقط در منطقه تحت درمان)

لیپوساکشن

طی چند هفته اول بعد از عمل، افرادی که لیپوساکشن انجام داده اند درجاتی از تورم را تجربه خواهند کرد. این بدان معنی است که نتایج قابل انتظار بلافاصله قابل توجه نیستند. اما به طور کلی می توانید نتایج نهایی را طی یک یا سه ماه پس از جراحی خود مشاهده کنید.

مقالات مرتبط
نظر بدهید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. وارد کردن موارد ستاره دار الزامی است