برنامه ریزی برای  تغییر سبک زندگی با روش SMART (بخش دو)

برنامه ریزی برای تغییر سبک زندگی با روش SMART (بخش دو)

آذر ۲۴, ۱۳۹۸ نسخه سلامت روان نظرات

وبسایت نسخه قصد دارد در این مقاله به شما کمک کند که برای داشتن یک زندگی سالم تر و تغییر سبک زندگی ، برای خود برنامه ریزی کنید. ما این مقاله را بر اساس متد تعیین هدف SMART آماده کرده ایم. در ادامه با این روش و چگونگی تغییر سبک زندگی به یک زندگی سالم بیشتر آشنا خواهید شد.


مرتبط بودن هدف

 • هدفتان باید برای شما معنادار باشد، توسط شما تعیین شده باشد و توسط شخص دیگری تعیین نشده باشد.
 • هر مرحله از رسیدن به هدف باید معقولانه باشد. اگر می خواهید وزن کم کنید، حتماً یک نوع ورزش که از آن لذت می برید را انتخاب کنید. زومبا، آهسته دویدن، دوچرخه سواری و شنا همگی تمریناتی هستند که می توانند به شما در کاهش وزن کمک کنند، اما این ورزش ها برای بهبود سلامتی و تغییر سبک زندگی لذت بخش نیستند. شما باید روشی را انتخاب کنید که مناسبتان باشد.
 • اگر در واقع به هدف اهمیتی نمی دهید ، بعید است که روی آن کار کنید. به عنوان مثال ، اگر هدف شما این است که سبزیجات بخورید تا بتوانید آن ۱۰ کیلو گرمی که اضافه کرده اید را از بین ببرید، و اگر کاشف به عمل بیاید که شما در واقع از خوردن غذاهای گیاهی و سبزیجات لذت نمی برید و فقط معتقدید میتوان با چنین غذاهایی وزن کم کرد، به احتمال زیاد به نتیجه دلخواه خود یعنی بهبود سلامتی و تغییر سبک زندگی دست پیدا نخواهید کرد.
 • هدف باید به اندازه کافی الهام بخش باشد که به شما انگیزه دهد تا موفق شوید. اگر شما در رسیدن به هدف خود مصمم نیستید، برطرف کردن موانع برای شما بسیار دشوار خواهد بود.
 • به عنوان مثال، ممکن است پزشک یا همسر شما بگوید “فقط وزن کم کن!”. این جمله نمیتواند به شما انگیزه دهد و در واقع نمیتواند شما را به سمت کاهش وزن سوق دهد. سعی کنید به جای تعیین هدف کاهش وزن به مدت فلان روز، از جملاتی مثل”من میخوام وزن کم کنم تا بتونم با بچه هام بیشتر بازی کنم” یا “میخوام مثل دوران دانشجوییم ورزش کنم تا بازم خوش قیافته تر بشم” و…
 • در نظر گرفتن جملات الهام بخش و انگیزشی در تعیین اهداف بر پایه سیستم SMART می تواند به شما کمک کند تا بهتر به حفظ سلامتی و تغییر سبک زندگی رو بیاورید.

مبتنی بر زمان بودن هدف

 • می خواهید چه زمانی به هدف خود برسید یا در صورتی که همه چیز خوب پیش رود چقدر طول می کشد تا به اهداف تعیین شده و تغییر سبک زندگی برسید؟
 • شما باید زمانی را انتخاب و تعیین کنید که واقع بینانه باشد، اما زمان دستیابی به آن خیلی دور و دراز هم نباشد.
 • مثلا گفتن “من در مدت سه ماه ۱۰ کیلو از کم می کنم” خوب است، اما گفتن “من به مدت ۱۰ هفته و هر هفته به طور متوسط ​​۲ کیلو کم میکنم” درست نیست. بهتر است مسیری را دنبال کنید که انگیزه بهتری به شما می دهد و زمان منطقی را می طلبد.

برنامه ریزی برای تغییر سبک زندگی با روش SMART (بخش دو)


با یک الگوی خوب شروع کنید

برای تنظیم هدف بهبود سلامتی و تغییر سبک زندگی بر اساس SMART، از جمله زیر به عنوان الگو استفاده کنید:

“با انجام تمرینات قلبی و وزنه برداری در باشگاه برای چهار بار در طول هفته، ۱۰ کیلو وزن کم می کنم، مصرف قند را کم می کنم و هر روز آن را اندازه گیری میکنم. و می دانم که من در حال پیشرفت هستم زیرا به مدت ۱۰ هفته و هر هفته ۱ کیلو وزن کم میکنم.”


نکاتی برای موفقیت در تغییر سبک زندگی و بهبود سلامتی

برای تعیین اهداف SMART نیازی نیست که تا سال جدید و عید نوروز صبر کنید. هر زمانی می تواند برای تغییر سبک زندگی و داشتن سلامتی بیشتر مناسب باشد.

نکات زیر می تواند به شما در دستیابی بهتر به اهداف خود در زمینه ارتقاء سلامتی کمک کند:

 • به جای نتیجه اهداف، فقط روی فرآیند ها و مراحل در حال سپری تمرکز کنید. تمرکز بر روی یک نتیجه به شما انگیزه می دهد، اما نشان نمی دهد که چگونه به هدف خود خواهید رسید. (فقط با تمرکز و تلاش میشه به نتیجه رسید)
 • روی تغییر رفتارها و عادات کار کنید.
 • برای ایجاد تغییرات پایدار در شیوه زندگی، در صورت تمایل، اهداف طولانی مدت و بزرگی را برای خود در نظر بگیرید. اما همه آن ها را به اهداف کوچکتر بشکنید. تا بتوانید کم کم و مرحله به مرحله به اهداف بزرگتر دست پیدا کنید. داشتن اهداف کوچکتر می تواند پروسه پیشرفت شما را حساب شده تر کند.
 • هدف خود را بر اساس سیستم SMART بنویسید. این امر به شما امکان می دهد تا همواره بتوانید اهداف و مسیر خود را بررسی و تحت کنترل داشته باشید.
 • با انتخاب یک هدف بزرگ و دشوار و یا تعیین یک هدف غیرقابل دستیابی، خود را برای شکست آماده خواهید کرد پس هدف منطقی انتخاب کنید. به عنوان مثال، اگر هفته ۶۵ ساعت در دفتر کار خود کار می کنید، انتخاب هدفی مانند تمرین در یک سالن ورزشی به مدت ۲ ساعت در طول روز، هدف جالب و قابل دسترسی نیست.
 • به یاد داشته باشید که اهداف شخص دیگر، اهداف شما نیستند. اهداف شما باید برای خود شما معنی دار و قابل دستیابی باشد نه دیگران.
 • بپذیرید که بعضی اوقات اتفاقاتی رخ می دهد و عدم دستیابی به یک هدف بخشی از فرایند یادگیری است. خودتان را سرزنش نکنید و در عوض پیشرفت و اهداف خود را ارزیابی کنید تا ببینید هدف شما هنوز هم معیارهای SMART را دارد یا خیر. اگر هدف دستیابی به بهبود سلامتی و تغییر سبک زندگی شما یکی از فاکتورهای این سیستم را نداشته باشد، باید از نو یا هدف را تقویت و تصحیح کرده یا آن را تغییر داد.

نکته: این مقاله دارای دو بخش است، لطفا برای اینکه بتوانید از مطالب ذکر شده در این مقاله نهایت استفاده را ببرید حتما بخش اول آن را نیز بخوانید.

برچسب ها :
مقالات مرتبط
نظر بدهید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. وارد کردن موارد ستاره دار الزامی است