برنامه ریزی برای  تغییر سبک زندگی با روش SMART (بخش یک)

برنامه ریزی برای تغییر سبک زندگی با روش SMART (بخش یک)

دسامبر 15, 2019 نسخه سلامت روان نظرات

متد تعیین اهداف SMART روشی است که در آن برای ایجاد یک هدف ، از ویژگی های مانند خاص و ویژه بودن، قابل اندازه گیری، قابل دستیابی، مرتبط بودن و مبتنی بر زمان بودن یک هدف استفاده می شود. معیارهای SMART به ادغام فاکتورهای مهم و جهت گیری واقع گرایانه در تعیین هدف کمک می کند. در نهایت این متد انگیزش فرد را افزایش می دهد و منجر به بروز نتایج پایداری در رسیدن به اهداف می شود.

وبسایت نسخه قصد دارد که در این مقاله به شما کمک کند که برای داشتن یک زندگی سالم تر و تغییر سبک زندگی برای خود برنامه ریزی کنید. ما این مقاله را بر اساس متد تعیین هدف SMART آماده کرده ایم. در ادامه با این روش و چگونگی تغییر سبک زندگی کنونی به یک زندگی سالم بیشتر آشنا خواهید شد.


منظور از SMART چیست؟

این عبارت در اصل، از ۵ حرف تشکیل شده که هر کدام از آن ها ابتدای واژه های خاص زیر است:

 • S : Specific – خاص
 • M : Measurable – قابل اندازه گیری
 • A : Attainable – قابل دستیابی
 • R : Relevant – مرتبط
 • T : Time Based – بر پایه و در قالب زمان (قابل زمانبندی بودن)

همه این عبارات بیان میکند که برای رسیدن به یک هدف، تمام کار ما و چیزی که به عنوان هدف انتخاب میکنیم باید از ۵ مورد بالا تبعیت کند. یعنی هدف انتخابی  ما باید خاص باشد و ۴ ویژگی دیگر را نیز به همراه داشته باشد. چنین هدفی قطعا می تواند به دست بیاید.

منظور از SMART چیست؟


تعیین هدف درست و غلط!

هنگام تعیین اهداف برای داشتن یک سبک زندگی سالم ، هدف زیر میتواند بر پایه سیستم اسمارت باشند:

(پیاده روی به مدت ۳۰ دقیقه در روز، پنج بار در هفته و به مدت ۴ هفته)

اما اهدف زیر نمیتواند با چنین سیستمی قابل توجیه باشد:

 • تغییر سبک زندگی و بهبود سلامتی سلامتی
 • یا داشتن استرس کمتر

این اهداف یا کلی هستند (که جزئیاتی ندارند) و یا خیلی مبهم هستند و نمتوان برای آن ها نقشه راهی مشخص کرد که دقیقا بر اساس آن کارهایی انجام داد یا قدمی برداشت.


هدف اهداف با SMART

سپری کردن مدت زمانی برای شناخت اهداف و استفاده از معیارهای SMART ذکر شده در ادامه، به شما کمک می کند تا جزئیات و مفاهیم بیشتری در تعیین اهداف سلامتی و تغییر سبک زندگی خود یاد بگیرید.


خاص بودن هدف

 • هدف شما باید واضح باشد تا با فکر کردن به آن سریع متوجه شوید دنبال چه چیزی هستید.
 • هدف خود را به صورت یک دستورالعمل ایجاد کنید تا مشخص شود که دقیقا می خواهید چه کاری انجام دهید. سعی کنید بیانیه ای را برای هدف خود ایجاد کنید. (مثلا میتوانید بگویید من می خوام هفته ای ۴ بار تمرین کنم، تا بتونم ۱۰ کیلو وزن کم کنم و در کنارش هم سطح قند خونم رو هر روز اندازه بگیرم.”

قابل اندازه گیری بودن

 • اضافه کردن معیارهای کمی (در مقابل کیفی) یا قابل اندازه گیری به هدف شما این امکان را می دهد تا پیشرفت خود را در هنگام رسیدن به هدف خود اندازه گیری کنید.
 • با پیشرفت در مسیر رسیدن به هدف، شما می توانید بفهمید که در هر لحظه چقدر به هدف نزدیک هستید. و در کل، اندازه گیری می تواند شما را در مقابل تقلب حفظ کند. مثلا تعیین هدف “از دست دادن ۱۰ کیلو وزن” می تواند به تدریج با یک مقیاس سنجیده شود، و انجام ورزش به صورت چهار بار در هفته می تواند در یک تقویم پیگیری شود.
 • اندازه گیری نتایج می تواند به شما در تعیین اهدافتان در رسیدن به سلامتی و تغییر سبک زندگی کمک کند.

قابل دستیابی بودن هدف

 • با انتخاب اهداف غیرقابل دستیابی ، خود را در دام شکست قرار میدهید. به عنوان مثال، اگر برای بهبود سلامتی و تغییر سبک زندگی ، هدف شما از دست دادن ۱۵ کیلو در عرض ۱ هفته باشد، انجام آن سخت و دور از تصور است. (اگر هم بهش برسید به روش ناسالمی بهش رسیدید چون طبیعتا حتی اگه به خودتون گرسنگی بدید نمیتونید این همه وزن کم کنید.)
 • به عباتی اهداف باید جاه طلبانه بوده اما غیرممکن نباشند. هدفی را انتخاب کنید که اطمینان داشته باشید می توانید به آن برسید. این امر شما را به چالش می کشد و شما باید با اقدامات کوچکتر و قابل دستیابی تر خود را به هدفتان نزدیکتر کنید.
 • اهداف بزرگ را به اهداف کوچکتر تقسیم کنید (بشکنید) و برای انجام اهداف کوچکتر تلاش کنید.

نکته: این مقاله دارای دو بخش است، لطفا برای اینکه بتوانید از مطالب ذکر شده در این مقاله نهایت استفاده را ببرید حتما بخش دوم آن را نیز بخوانید.

برچسب ها :
مقالات مرتبط
نظر بدهید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. وارد کردن موارد ستاره دار الزامی است