علت خروج ترشحات از گوشه چشم یا قی چشم چیست؟

علت خروج ترشحات از گوشه چشم یا قی چشم چیست؟

آذر ۱۷, ۱۳۹۸ نسخه بیماری ها نظرات

آیا می دانید ترشحات خشک شده که هنگام بیدار شدن در گوشه چشم هایتان دیده میشود چیست؟ آیا این ساختارها طبیعی هستند و خطری برای ما ندارند؟ یا آیا نشان دهنده بیماری و مشکل خاصی در چشم های ما هستند؟

این ترشحات کاملا طبیعی هستند، در اصطلاح پزشکی به خروج این ترشحات از چشم (Gunk) گفته میشود. و در اصطلاح عامیانه ما ایرانی ها، به قی کردن چشم یا قی چشم مشهور هستند. در این مقاله درباره این ترشحات بیشتر خواهید خواند.


قی چشم چیست و چه ویژگی هایی دارد؟

ترحشات خارج شده از گوشه چشم اغلب زرد رنگ و نسبتا ضخیم است. بسته به اینکه مایع موجود در آن تبخیر و خشک شده باشد، این قی می تواند چسبنده یا سفت باشد که معمولا  طبیعی است.

ترشحات چشم ترکیبی از مخاط چشم، سلولهای پوستی، چربی و سایر مواد دفع شده چشم است. در طول روز، این قی در طول روز بارها ایجا میشود و شما حتی بدون اینکه متوجه باشید آن را از چشم خود دفع میکنید. اما در طول شب ترشح آن محسوس تر است و هنگام بیدار شدن، میتوانید آن را حس کنید.


چرا ما مخاط چشم داریم؟

مخاط چشم یکی از سیستم های دفاعی طبیعی بدن ما است. این ساختار کمک می کند تا مواد دفعی و بقایای مضر و خطرناک دیگر، از چشمان شما خارج شده تا از آنها محافظت شود. این مخاط به چشم کمک میکند تا رطوبت خود را حفظ کرده و خشک نشود. و اصولا هنگامی که پلک می زنیم، به همراه مواد دفعی به طور خودکار بیرون می آید.

مخاط چشم اغلب از یک ماده آبکی و نازک بنام موسین تشکیل شده است که توسط ملتحمه ساخته می شود، و یک ماده روغنی است که توسط غدد میبومین ترشح می شود.


مخاط طبیعی چشم

بیدار شدن با ترشح چشم و یا قی چشم ها که در گوشه آن ها جمع شده است کاملاً طبیعی است.

اما در شرایط زیر ترشح چشم میتواند غیر طبیعی باشد:

  • اگر قی چشم مداوم باشد
  • اگر غیرطبیعی و غیر معمول باشد
  • اگر هنگام بیدار شدن بیش از حد باشد

موارد زیر میتواند موجب تغییر مخاط طبیعی چشم شود:

  • چشم صورتی (Pink eye) یا ورم ملتحمه: می تواند مخاط سفید، زرد یا سبز ایجاد کند که دارای خصوصیاتی زبر و سایز بزرگ است. این بیماری باعث می شود چشمان شما بخاطر بالا بودن ترشحات به هم بچسپد.
  • گل مژه : که در این بیماری غالباً فولیکول های پلک آلوده هستند و می توانند باعث تولید چرک زرد رنگ و ضخیمی شوند.
  • خشکی چشم: که به دلیل عدم تولید اشک ایجاد می شود و باعث خروج ترشح آبکی چشم می شود.
  • زخم های قرنیه: که غالبا  زخم های کوچک و بعضاً آلوده در قرنیه هستند و باعث خروج ترشح چشم میشوند.

قی چشم در کودکان

کودکان نیز، دقیقاً مانند بزرگسالان، ترشحات طبیعی چشم دارند و در بعضی مواقع ترشحات غیرمعمول را نیز تجربه می کنند. بیماری چشم صورتی یا گل مژه بخصوص در کودکان بسیار شایع است، به ویژه به دلیل اینکه این بیماری مسری است.

قی چشم در کودکان

اگر کودک یا کودکان شما چشم های قرمزی دارند که به نظر می رسد دچار خارش شده یا دردناک هستند، و به همراه با ترشح چشم اند، حتما باید به متخصص چشم پزشکی اطفال مراجعه کنید.

نکته: حدود ۱۰ درصد از کل نوزادان متولد شده، هنگام به دنیا آمدن با انسداد یکی از مجاری اشک خود پا به این دنیای میگذارند که به صورت جزئی یا کامل مسدود شده است. این وضعیت منجر به افزایش احتمال ابتلا به التهاب ملتحمه می شود. یکی از علائم مجاری اشک مسدود شده، ممکن است شامل ترشحات غلیظ سفید یا زرد رنگ از چشم باشد.


آیا قی چشم نیاز به درمان دارد؟

اگر هنگام بیدار شدن از خواب فقط یک ترشح چشمی قابل توجهی را تجربه میکنید، هیچ درمانی برای آن لازم نیست. اما اگر ترشحات ناشی از شرایط یا بیماری دیگری باشد، ممکن است درمان لازم باشد. درمان می تواند شامل موارد زیر باشد:

  • استعمال قطره چشم : برای درمان شرایطی مانند التهاب ملتحمه ، خشکی چشم یا زخم قرنیه
  • همزمان با روند بهبودی و دوره نقاهت، باید به مدت چندین روز یا چند هفته، به جای لنزهای طبی، عینک بزنید.
  • از استفاده از هرگونه تماس با چشم خودداری کنید به جز هنگام استفاده از داروها، (و آن هم تنها پس از شستشوی کامل دستها)

نکات پایانی از وبسایت نسخه

مخاط چشم یا قی چشم یک ماده طبیعی و سالم است که برای محافظت از چشمان ما طراحی شده است و بیدار شدن از خواب با دیدن چنین ترشحاتی جای نگرانی ندارد مگر در شرایط خاص.

با این وجود، اگر تغییر در میزان یا قوام ترشحات چشم و علائم دیگری مانند خارش یا درد چشم، حساسیت به نور یا تاری دید را مشاهده کردید،به پزشک خود اطلاع دهید تا مطمئن شوید که آیا این علایم نشانه عفونت یا بیماری خاصی هست یا خیر.

مقالات مرتبط
نظر بدهید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. وارد کردن موارد ستاره دار الزامی است