چند نکته مهم در تعیین اهداف و رشد شخصی (بخش دوم)

چند نکته مهم در تعیین اهداف و رشد شخصی (بخش دوم)

آذر ۱۶, ۱۳۹۸ نسخه سلامت روان نظرات

روشهای زیادی برای خودسازی، بهبود و رشد فردی وجود دارد. تعیین اهداف خاص برای رسیدن به این مولفه ها می تواند موفقیت را تضمین کند. وقتی انسان در زندگی با موانعی روبرو می شود، همانطور که این موانع اغلب در مسیر زندگی برای هر کسی شکل میگیرند، داشتن هدفی که مجدداً ما را به زندگی بازگرداند، به ما در بازیابی زندگی و حفظ آن کمک میکند.


نکات و راهکارهای رسیدن به هدف

تعیین هدف و تلاش در جهت رسیدن به آن به بیش از یک تکه کاغذ و مداد نیاز دارد. مهارت های خاصی وجود دارد که باید برای رسیدن به هدف در آن ها به تسلط برسید.

مهمترین نکته در این خصوص این است که شما باید بتوانید مراحل رسیدن به هدف خود را برنامه ریزی کنید. و به محض اینکه قدم در راه رسیدن به هدف نهادید، به خود تعهد بدهید که برای رسیدن به هدف، روی هرچیزی که شما را به آن نزدیکتر میکند تمرکز کنید.

نکته: جایی در وسط ماجراجویی شما برای رسیدن به هدف ، لزوم داشتن خود انگیزشی و انعطاف پذیری بسیار مهم است. در ادامه چند نکته و راهکار دیگر برای کمک به شما در دستیابی به اهدافتان ذکر شده است.


تعیین هدف با لحن مثبت

هنگام تعیین هدف، سعی کنید از وسوسه بیان خواسته خود به شکلی منفی جلوگیری کنید. به عنوان مثال، “من دیگه زیاد گله نمیکنم.”

این جمله را میتوان به شکل زیر تغییر داد:

“من هر شب قبل از خواب ۳ نکته مثبت درباره زندگی خودم رو مینویسم.”


همیشه روی فرآیند تمرکز کنید، نه نتیجه

این مرحله یکی از دشوارترین قسمت های تعیین و دستیابی به اهداف است. به دلیل ماهیت یک هدف، ذهن شما مدام اصرار دارد که همه چیز را به جای اینکه از اول به آخر ببینید، تلاش میکند همه چیز را از پایان به اول ببینید. اما شما برای رسیدن به آن پایان خوش، نیازمند برداشتن قدم هایی هستید که لاجرم باید بردارید.


با خودتان عهد ببندید

هنگامی که شما آماده عزیمت به سمت هدف هستید، باید با خود عهد کنید که در این مسیر خواهید ماند.


فضای نو و جدیدی برای خود ایجاد کنید

برای رسیدن به چیزهایی جدید تلاش کنید هرچیز دست و پا گیر گذشته که تا پیش از این مانند زنجیر به پای شما بسته شده بود را از زندگی خود جدا کرده و بیرون بریزید.


همیشه آنچه را که می خواهید تجسم کنید

تجسم سازی و تمرین های ذهنی، بسیاری از شبکه های عصبی را تحریک می کنند که برای رسیدن به هدف مورد نیاز هستند. بنابراین، قبل از شروع اهداف خود، مدتی را به تجسم چیزی که میخواهید اختصاص دهید.


یک برنامه خاص تهیه کنید

هدف یا اهداف خود و مراحل لازم برای تحقق آنها را برای خود یادداشت کنید. سپس، برای رسیدن به آن ها قدم های واقع بینانه ای در مراحلی کوچک، که قابل دست یافتن هستند بردارید.

مثلا برای رسیدن به چیزی بزرگ تا چند ماه آیند، پیش از شروع هر هفته، برای خود اهدافی مشخص کنید که در طول آن هفته انجام دهید.


حواستان به تمام مراحل باشد

دیدن اهداف و مراحلی که باید انجام دهید، باعث می شود شما انگیزه داشته باشید و مداوم برای ادامه کار به سمت اهداف تلاش کنید.


به خودتان پاداش دهید

همانطور که در رسیدن به هدف خود قدم هایی برمیدارید، مطمئن شوید که در طول راه و طی مسیر به خود پاداش می دهید.


مرور و ارزیابی مجدد اهداف

و نکته آخر که باید قبل از اینکه مشغول تعیین اهداف خود شوید انجام دهید، این است که، قبل از رسیدن به هدف ها چندین بار برای بررسی و ارزیابی مجدد اهداف خود برنامه ریزی کنید. (به خصوص اگر اهداف شما بلندمدت تر هستند)

شما می توانید این موارد را به صورت هفتگی، دو هفته ای یکبار، ماهانه یا دو ماهه مورد ارزیابی و بررسی قرار دهید. این فرآیند بستگی به دو مورد زیر دارد:

  • معیارهایی دارد که تعیین کرده اید
  • و اینکه برای تحقق هدف خود چه مدت زمانی را تعیین میکنید.

نکته: صرف نظر از اینکه چند بار برای انجام این بررسی بنشینید و وقت بگذارید، مهمترین نکته در این خصوص این است که باید  ارزیابی کنید که آیا اهداف شما  و قدم هایی که میگذارید هنوز هم مرتبط و واقع بینانه هستند یا خیر؟


نکته: این مقاله دارای دو بخش است، لطفا برای اینکه بتوانید از مطالب ذکر شده در این مقاله نهایت استفاده را ببرید حتما بخش نخست آن را نیز بخوانید.

مقالات مرتبط
نظر بدهید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. وارد کردن موارد ستاره دار الزامی است