3 ماهه اول بارداری در یک نگاه (بخش دوم)

۳ ماهه اول بارداری در یک نگاه (بخش دوم)

دسامبر 4, 2019 نسخه بارداری نظرات

در این مقاله به صورت خلاصه تمام اتفاقاتی که طی سه ماهه اول برای یک مادر باردار رخ می دهد را با هم مرور خواهیم کرد. پس حتما این مقاله را بخوانید و برای عزیزانتان هم به اشتراک بگذارید.


احساسات بارداری

گذشته از همه تغییرات جسمی طی سه ماهه اول بارداری ، باید به احساسات خود نیز توجه کنید. بله، هورمون ها تنها بر جسم شما تاثیر نمی گذارند، آن ها می توانند بر روی روحیه شما نیز تاثیرات عمیقی بر جای بگذارند.

احساسات یک زن طی این دوره می تواند بسیار شدید باشد، اما چه بخواهید چه نه، بدن شما دارد تغییر می کند و همه این تغییرات چه جسمی و چه روحی برای پیدایش یک موجود کوچک لازم هستند.

احساسات هیجان، شادی، ترس، گناه و اضطراب همه می توانند از سه ماهه اول حاملگی شما شروع شوند. و حتی تا پایان آن شما را همراهی کنند.

اگر هنوز خبرهای مربوط به حاملگی خود را به طور گسترده با خانواده و دوستانتان به اشتراک نمی گذارید، احتمالا در یکی دو ماه اول شما کمی منزوی تر می شوید. حتماً با شریک زندگی، خانواده، دوستان یا ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی خودتان در اوایل حاملگی ارتباط برقرار کنید.


انواع آزمایشات و غربالگری پزشکی در سه ماهه اول

  • در اولین ملاقات پریناتال خودتان، یعنی درست زمانی که به حاملگی خودتان شک دارید و یا به تازگی متوجه شده اید باردار هستید، پزشک متخصص شما ممکن است برای شما آزمایش خون درخواست دهد تا میزان هورمون hCG را برای تأیید بارداری شما اندازه گیری کند و بررسی کند که سطح این هورمون در چه وضعیتی است.
  • بین هفته ۸ تا ۱۳ بارداری، ممکن است متخصص شما را برای اولین جلسه سونوگرافی بفرستد. در این جلسه برخی از فاکتورهای حاملگی اندازه گیری میشود و سن بارداری شما نیز مشخص میشود.
  • احتمالاً می توانید در هفته دوازدهم بارداری ضربان قلب جنین خود را که بسیار هیجان انگیز است بشنوید.
  • بین هفته های ۱۱ و ۱۴، شما می توانید تست غربالگری ژنتیک بدهید (که از طریق آزمایش خون یا ترکیبی از آزمایش خون، سونوگرافی و اسکن NT انجام میشود و خیلی از خانم ها این غربالگری را انجام نمیدهند.)

 

اسکن NT مایعات و بافت های پشت گردن کودک شما را بررسی کرده و از نظر ناهنجاری های کروموزومی مانند سندرم داون آن را ارزیابی میکند.


مواد مخدر، الکل و کافئین در دوران بارداری

اگر برای مقابله با علائم اولیه بارداری (مانند بیماری صبحگاهی) یا بخشی از کارهای روزمره خود قصد استفاده از مواد مخدر را دارید، بهتر است از خیر چنین اقدامات مضری بگذرید.

مصرف این مواد معمولاً به دلیل پیوند آن ها با کاهش وزن و به خطر انداختن شاخص های سلامتی جنین واقعا خطرناک است و توصیه نمی شود. به طور مشابه که دیگر الکل هم نمیتوانید بنوشید. اما با ارفاق میتوانید روزانه چند فنجان چایی یا قهوه بنوشید. زیرا نوشیدن دو فنجان قهوه کوچک دم کرده یا سه فنجان چای به روزانه برای شما و نوزادتان مضر نیست.


شروع حرکات جنین

طی سه ماهه اول بارداری (البته اواخرش) کم کم حرکات دست و پای جنین شروع میشود و میتوانید در اواخر این ۳ ماهه کم کم شاهد شروع تحرکات او باشید.


لباس بارداری

با نزدیک شدن به پایان سه ماهه اول حاملگی ، احتمالاً متوجه خواهید شد که بخش تحتانی شکم شما به دلیل رشد رحم کمی سفت تر شده است، بنابراین نیاز به پوشیدن شلوار و لباس راحتری دارید تا فشاری متوجه شکم شما نشود.


رویاهای بارداری

آیا رویاهای عجیب و غریب و فول اچ دی می بینید؟ طی ۳ ماهه اول بارداری به دلیل تکرر ادرار و سایر ناراحتی های دیگر، احتمالا خواب آشفته و ناکافی دارید. در این مرحله از حاملگی به دلیل افزایش سرعت حرکت چشم در خواب (REM)  معمولا شما خواب هایی زنده و بسیار واضح می بینید که خیلی هم عجیب و غریب هستند. (جالبه که خوابایی که می بینید رو هم با همون کیفیت به خاطر میارید)


طی ۳ ماهه اول حاملگی جنین در چه وضعیتی است؟

کودک شما در سه ماهه اول تحولات باورنکردنی را پشت سر می گذارد. اندازه جنین طی این دوره به صورت زیر است:

در طول این دوره ۳ ماهه، جنین شروع به ایجاد ماهیچه ها، اندام ها، دست ها و پا ها، اندام های جنسی و استخوان ها می کند.

با اینکه ویژگی های صورت آنها کم کم مشخص تر می شود، اما همچنان چشمان آنها در این مرحله به صورت یک خط کوچک باقی می ماند. غضروف های نرم و کوچک او کم کم تمایل دارد تبدیل به استخوان شود و ویژگی های استخوانی به خود بگیرد.

این تنها تغییرات جنین طی این دوره نیستند و ناخن ها و موهای او شروع به رویش می کند. در پایان سه ماهه اول بارداری ، جنین شما می تواند بازوها، پاها و دستان خود را حرکت دهد و اندام آنها شروع به کار (شروع عملکرد اندام های بدن) می کند. بنابراین به شما حق می دهیم که سه ماه سخت را پشت سر بگذارید. اما از این دوره لذت ببرید.


این مقاله دارای دو بخش است لطفا برای مطالعه بخش نخست و مهمتر آن روی این لینک کلیک کنید.


مطالب مربوط به دوره بارداری و لحظه به لحظه آن را از وبسایت نسخه مطالعه کنید

هر مادر بارداری باید درباره یکی از مهمترین دوره های زندگی خود اطلاعات کاملی داشته باشد. در سراسر اینترنت منابع زیادی درباره بارداری وجود دارد که هم ممکن است گیج کننده باشد و هم تا حدودی نامعتبر.

وبسایت نسخه طی چند سال اخیر تلاش کرده تا اطلاعات کامل و جامعی درباره بارداری و اتفاقات قبل و بعد از آن برای مادران ایرانی آماده کند.

به جای اینکه چندین منبع نامطمئن را به عنوان مرجع بارداری خودتان انتخاب کنید، میتوانید سری به بخش بارداری وبسایت ما بزنید و با خیال راحت تا آخرین روز بارداری از اطلاعات مفید آن استفاده کنید.

مقالات مرتبط
نظر بدهید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. وارد کردن موارد ستاره دار الزامی است