با علایم خطرناک و هشدار دهنده حمله قلبی آشنا شوید

با علایم خطرناک و هشدار دهنده حمله قلبی آشنا شوید

آذر ۱۱, ۱۳۹۸ نسخه بیماری ها نظرات

آیا می دانستید که بدون احساس درد در قفسه سینه نیز می توانید دچار سکته قلبی یا حمله قلبی شوید؟ متاسفانه نارسایی و سایر بیماری های قلبی علائم یکسانی را برای همه به خصوص زنان نشان نمی دهند.

قلب عضله ای است که برای پمپاژ خون در بدن تکامل پیدا کرده است.. حمله قلبی (که غالباً انفارکتوس میوکارد نامیده می شود) وقتی اتفاق می افتد که عضله قلب، خون کافی دریافت نمی کند.

خون، اکسیژن و مواد مغذی را به عضله قلب منتقل می کند. وقتی خون کافی به عضله قلب شما وارد نشده باشد، قسمتی از آن آسیب دیده یا می میرد. این وضعیت خطرناک و گاه کشنده است.

حملات و سکته قلبی به طور ناگهانی اتفاق می افتد، اما آنها معمولاً ناشی از بیماری طولانی مدت قلب هستند. به طور معمول، چیزی مانند استرس ، فشار بدنی یا هوای سرد باعث انقباض عروق خونی یا اسپاسم آن ها می شود و این باعث کاهش میزان خونرسانی به عضله قلب و حمله قلبی می شود.

موارد زیر عوامل خطر حمله قلبی هستند:

 • سن
 • وراثت
 • فشار خون بالا
 • کلسترول بالا
 • چاقی
 • رژیم غذایی نامناسب
 • مصرف بیش از حد الکل
 • فشار
 • عدم تحرک جسمی

درد قفسه سینه، فشار و ناراحتی

بیشتر افراد مبتلا به سکته قلبی نوعی درد یا ناراحتی در قفسه سینه را تجربه می کنند. اما درک این نکته مهم است که دردهای قفسه سینه در هر سکته قلبی رخ نمی دهد. (این خیلی خیلی مهمه)

درد قفسه سینه نشانه شایع حمله قلبی است. برخی افراد این درد را به گونه ای توصیف می کنند که گویی یک جسم بسیار سنگین روی سینه آن ها سوار شده است.

اما از طرفی برخی دیگر اصلاً درد قفسه سینه را توصیف نمی کنند. در عوض ، ممکن است بگویند که احساس سفتی یا فشار در ناحیه سینه دارند. بعضی اوقات این ناراحتی ممکن است برای چند دقیقه بد به نظر برسد و سپس از بین برود.

اما گاهی اوقات ناراحتی ساعت ها یا حتی یک روز بعد برمی گردد. همه اینها می تواند نشانه این باشد که عضله قلب شما در دریافت اکسیژن کافی با مشکل مواجه است.


حمله قلبی تنها قلب درد و درد قفسه سینه نیست

درد و سفتی همچنین می تواند در مناطق دیگر بدن گسترش یابد. اکثر افراد با دردی سروکار دارند که در طول بازوی چپ میپیچد. درد قلب می تواند در بخش های زیر نیز حس شود:

 • بخش فوقانی شکم
 • شانه
 • پشت
 • گردن یا گلو
 • دندان یا فک

براساس اعلام انجمن قلب آمریکا، حملات قلبی در زنان بیشتر با درد در بخش تحتانی شکم و زیر قفسه سینه همراه است.


روزانه یا شبانه، فرقی نمی کند، عرق می تواند از نشانه های هشدار دهنده حمله قلبی باشد

عرق کردن بیش از حد معمول (به ویژه اگر ورزش نمی کنید یا فعال نیستید) می تواند یک علامت هشدار دهنده اولیه برای مشکلات قلبی باشد. پمپاژ خون در طول شریانی که دچار گرفتگی شده نیازمند تلاش بیشتر قلب است. بنابراین بدن شما بیشتر عرق می کند تا سعی کند دمای خود را در حین اعمال فشار اضافی توسط قلب پایین نگه دارید. اگر عرق سردی را تجربه می کنید، پس باید با پزشک خود مشورت کنید.

عرق شبانه نیز یک علامت شایع برای زنانی است که مشکلات قلبی را تجربه می کنند. زنان ممکن است این علامت را با یائسگی اشتباه بگیرند. اما اگر بیدار شوید و تن و لباس شما خیس شده باشد، یا به دلیل عرق کردن نمی توانید بخوابید، می تواند نشانه حمله قلبی بخصوص در خانمها باشد.


خستگی

خستگی می تواند یک علامت حمله قلبی کمتر شناخته شده در زنان باشد. طبق گزارش انجمن قلب آمریکا، برخی از خانمها حتی ممکن است فکر کنند که علائم حمله قلبی آنها علائم آنفلوانزا است.

خستگی و تنگی نفس در زنان بیشتر از آقایان است. و ممکن است ماه ها قبل از سکته قلبی شروع شود. به همین دلیل وقتی علائم اولیه خستگی را تجربه می کنید، مهم است که هرچه زودتر به پزشک مراجعه کنید


تنگی نفس

تنفس و خون شما به طور مؤثر با هم در ارتباطند. قلب شما خون را پمپاژ می کند تا این مایع بتواند در بافت های شما گردش کند و همچنین از ریه های شما اکسیژن دریافت کند. اگر قلب شما نتواند خون را به خوبی پمپاژ کند (مانند مورد قلبی)، دچار تنگی نفس میشوید.


سرگیجه

احساس سبک شدن سر و یا سرگیجه می تواند همراه با حمله قلبی رخ دهد و اغلب علائمی هستند که بیشتر زنان آن را توصیف می کنند.


تپش قلب

قلب شما برای به گردش درآوردن خون باید به صورت مداوم و بی وقفه بتپد. اگر ضربان طبیعی قلب از ریتم معمول خود خارج شود، می تواند نشانه حمله قلبی و یا سکته قلبی باشد.

تپش قلب به دلیل حمله قلبی می تواند به خصوص در خانم ها حس اضطراب ایجاد کند. برخی از افراد ممکن است تپش قلب را حسی توصیف کنند که قلب آنها در گردنشان تکان می خورد، نه فقط سینه.


سوء هاضمه، تهوع و استفراغ

اغلب افراد قبل از حمله قلبی ، سوء هاضمه خفیف و سایر مشکلات گوارشی را تجربه می کنند. از آنجا که سکته قلبی معمولاً در افراد مسن رخ می دهد به طور معمول مشکلات سوء هاضمه بیشتری دارند.

مقالات مرتبط
نظر بدهید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. وارد کردن موارد ستاره دار الزامی است