“مخمر سنت جان” یا “عصاره علف چای” برای درمان افسردگی

آبان ۲۲, ۱۳۹۸ نسخه افسردگی نظرات

آیا عصاره علف چای در درمان افسردگی موثر است؟ میلیون ها تن از مردم اینطور فکر می کنند. آنها مخمر سنت جان یا همان علف چای را بعنوان درمانی طبیعی و جایگزین برای افسردگی می دانند.


مکمل های غذایی چه هستند؟

براساس FDA، مکملهای غذایی شامل ویتامین ها، مواد معدنی، گیاهان دارویی و آمینو اسیدها هستند که به صورت قرص، مایعات و یا پودر در دسترس هستند و به عنوان مکملی برای رژیم غذایی مصرف می شوند.


مکمل گیاهی “مخمر سنت جان” چیست؟

“مخمر سنت جان” یا “علف چای” گیاهی با گل های زرد رنگ است و در آمریکا بیشتر به عنوان یک علف هرز شناخته می شود. اما برای هزاران سال متمادی در سایر نقاط جهان برای اهداف پزشکی و به ویژه در درمان افسردگی مورد استفاده قرار گرفته است. مطالعات بسیاری میزان اثرگذاری این گیاه و داروهای مشتق از آن را مورد ارزیابی قرار داده اند. برخی از این مطالعات فوایدی را برایش مطرح کرده اند ولی برخی دیگر از مطالعات به وجود خواصی دست نیافته اند.

فواید واقعی این مکمل گیاهی هنوز شناخته شده نیست و اگر قصد دارید از آن استفاده کنید بهتر است ابتدا هر گونه اطلاعات لازم و ضروری را کسب کنید و قبل از مصرف آن نیز حتماً با پزشک خود مشورت کنید. این قطره می تواند با مصرف سایر داروها و یا مکمل ها تداخل پیدا کرده و یا با عوارض جانبی همراه باشد.


آیا شواهد علمی اثربخشی “مخمر سنت جان” را در درمان افسردگی تایید می کنند؟

برخی شواهد علمی اثربخشی “مخمر سنت جان”  را در درمان افسردگی خفیف تایید می­کنند و اثربخشی آن را مشابه داروهای ضد افسردگی میدانند. با این حال، دو مطالعه گسترده که از سوی مرکز ملی طب مکمل و جایگزین آمریکا (NCCAM) انجام شده است نشانگر اینست که اثر بخشی این داروی گیاهی در درمان افسردگی های سطح متوسط بیشتر از دارونماها نیست. نکته جالب اینجاست که نتایج این مطالعه نشان داده که اثربخشی داروهای متداول افسردگی نیز بیشتر از دارونماها نیست. NCCAM اثرگذاری “مخمر سنت جان” را در دامنه وسیع­تری از اختلالات خلقی از جمله افسردگی خفیف مورد بررسی قرار داده است.


“مخمر سنت جان” را چگونه باید مصرف نمود؟

“مخمر سنت جان”  اغلب به شکل کپسول و یا شربت و قطره خوراکی در دسترس است. البته گیاه خشک شده آن نیز می تواند بعنوان چای استفاده شود.

مقدار دوز معمول مصرف عصاره استاندارد “مخمر سنت جان” که در مطالعات مختلف مورد استفاده قرار گرفته است ۳۰۰ میلی گرم و ۳ بار در روز است. توجه داشته باشید که ممکن است نسبت مواد تشکیل دهنده این مکمل در برنده ای مختلف با یکدیگر تفاوت داشته باشد.


در صورت استفاده از این مکمل باید به چه مواردی توجه کرد؟

در صورت مصرف این مکمل باید نسبت به موارد زیر هوشیار باشید:

  • واکنش های آلرژیک
  • خستگی و بی قراری در صورت استفاده طولانی مدت
  • افزایش فشار خون
  • افزایش حساسیت نسبت به نور خورشید
  • ناراحتی معده

برخی از اقدامات احتیاطی که باید در مصرف “مخمر سنت جان” و سایر مکمل های گیاهی رعایت کرد:

  • استفاده “مخمر سنت جان” برای زنان باردار، کودکان و افراد سالمند یا افراد با شرایط پزشکی خاص و یا درصورت مصرف دارویی خاص، توصیه نمی شود.
  • تحقیقات موسسه ملی سلامت آمریکا NIH نشان می دهد “مخمر سنت جان” ممکن است در اثربخشی برخی از داروها از جمله داروهای ضد بارداری و برخی از داروهای مربوط به بیماری های قلبی اختلال ایجاد کند. از این رو پیش از مصرف “مخمر سنت جان” حتماً با پزشک خود مشورت کنید.
  • درصورت استفاده از سایر مکمل های گیاهی آن را با دکتر خود در میان بگذارید.
  • درصورت بروز عوارض جانبی از قبیل تهوع، استفراغ، افزایش تپش قلب، اضطراب، بی خوابی، اسهال و یا بثورات جلدی از مصرف مکمل خودداری کرده و مسئله را فوراً با پزشک خود در میان بگذارید.
  • مراقب تبلیغات تجاری تولید کنندگان مکمل های دارویی و گیاهی باشید و به دنبال منابع اطلاعاتی با پایه و اساسی علمی باشید.

از کدام برنده ای تجاری محصولات گیاهی استفاده کنیم؟

فقط دسته ای از برندهای تجاری را خریداری کنید که نام متعارف و نام علمی گیاه، نام و آدرس سازنده، تعداد محصول موجود در هر بسته بندی، تاریخ انقضا، دستورالعمل دوز  مصرفی دارو و عوارض جانبی را ذکر کرده­ باشند.


ترجمه شده از: webmd.com

مقالات مرتبط
نظر بدهید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. وارد کردن موارد ستاره دار الزامی است