اختلال استرس پس از سانحه و افسردگی

اختلال استرس پس از سانحه و افسردگی

آبان ۲۲, ۱۳۹۸ نسخه افسردگی نظرات

افسردگی در مردان و زنان مبتلا به اختلال استرس پس از سانحه (PTSD) شایع است. واقعه آسیب­زایی که موجب PTSD شده است می تواند موجب افسردگی نیز بشود.

در صورتی وجود هر یک از این مشکلات بهداشت روانی، ممکن است شما مشکلات دیگری نیز داشته باشید. ممکن است به درمان هر دو اختلال نیاز داشته باشید.


اختلال استرس پس از سانحه

اختلال استرس پس از سانحه (PTSD) می تواند پس از تجربه رویدادی تروماتیک رخ دهد. رویداد تروماتیک اتفاقی است هولناک و ترسناک که شما شاهد آن بوده یا برایتان اتفاق افتاده است. در طی چنین رویدادهایی، شما فکر می کنید که زندگی شما یا دیگران به خطر افتاده است.

هر کسی با تجربه رویدادهای تهدیدکننده زندگی می تواند دچار PTSD شود. این رویدادها عبارتند از:

 • جنگ یا حملات تروریستی
 • جرائم خشنی مانند تجاوز، سوء استفاده از کودکان، یا حمله فیزیکی
 • تصادفات جدی، مانند چپ کردن ماشین
 • بلایای طبیعی، مانند آتش سوزی، گردباد، سیل، طوفان و یا زلزله

پس از تجربه رویداد تروماتیک، ممکن است با یادآوری رویداد آسیب زا احساس ناراحتی کنید. ممکن است دچار کابوس شده، خاطرات واضح و زنده یا فلش بک هایی از این رویداد داشته باشید و احساس نمایید که همه چیز دارد مجدداً اتفاق می افتد. همچنین ممکن است از یادآوری امور مرتبط با آن رویداد اجتناب کنید، احساس کرختی و بی تفاوتی نموده یا علاقه خودتان نسبت به امور مهم زندگی را از دست بدهید.

افسردگی بیش از هر بیماری دیگری در زنان مبتلا به PTSD و البته در مردان مبتلا به PTSD اتفاق میافتد.


افسردگی

افسردگی می تواند باعث احساس ضعف، غم، یا ناامیدی شود. ممکن است احساس کنید که مشکلات­تان انباشته شده اند، و شما نمی توانید آنها را حل کنید. این علائم می توانند برای مدت زمان طولانی دوام داشته، یا اینکه بیایند و بروند. افسردگی بدین معنا نیست که شما ضعیف هستید و نباید برای خودتان احساس تاسف کنید. افسردگی از جمله مشکلاتی است که می تواند بهبود یابد.

علائم شایع افسردگی عبارتند از:

 • احساس غم یا ناامیدی
 • فقدان علاقه یا لذت نبردن از اغلب فعالیتهای روزمره ای که قبلاً برایتان لذتبخش بودند.

سایر علائم افسردگی عبارتنداز: کاهش یا افزایش وزن، خواب مفرط یا خیلی کم، و احساس بی ارزش یا گناه.


دریافت درمان

در صورتی که تصور می کنید دچار PTSD یا افسردگی شده اید، با پزشک خود مشورت کنید. آغاز درمان بهترین کاری است که می توانید انجام دهید.

هر دو اختلال PTSD و افسردگی میتوانند موجب خودکشی شوند. در صورت مشاهده هر یک از موارد ذیل در مورد خودتان (یا در صورت ابتلای یکی از اطرافیانتان به افسردگی یا PTSD) با مراکز اورژانس تماس بگیرید:

 • برنامه ریزی برای آسیب زدن به خود یا دیگران.
 • صحبت، نوشتن، خواندن، و نقاشی کردن درباره مرگ، از جمله نوشتن یادداشت های خودکشی و صحبت درباره مواردی که می توانند به شما آسیب برساند، از قبیل قرص، اسلحه، یا چاقو.
 • خرید اسلحه یا گلوله، انباشتن داروها، یا اقدامات دیگری به منظور آماده شدن برای خودکشی. ممکن است علایق تازه ای نسبت به اسلحه یا سایر سلاح های پیدا نمایید.
 • شنیدن و یا دیدن چیزهایی که واقعی نیستند.
 • فکر کردن و صحبت نمودن به شیوه ای عجیب و غریب که با رفتارهای معمول شما همخوانی ندارند.

هر گونه علائم هشداردهنده خودکشی را جدی بگیرید.


ترجمه شده از: webmd.com

مقالات مرتبط
نظر بدهید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. وارد کردن موارد ستاره دار الزامی است